Çalım Teknikleri

'Spor Genel ve Milli Takımlar' forumunda ||ѕ¢σяριση|| tarafından 6 Ocak 2008 tarihinde açılan konu

 1. ||ѕ¢σяριση||

  ||ѕ¢σяριση|| ѕєα υя¢нιη

  Katılım:
  14 Ağustos 2006
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Nano Teknoloji
  Şehir:
  ♀+♂=♥

  Çoğu zaman egoistlikle suçlansalar da, futbol tarihinin en çok hatırlanan isimleri “tek başına ordu” ekolünün temsilcileri, yani çalımı seven ve önüne çıkan rakipleri “Allah yarattı” demeden geçip giden oyunculardır. Herkes Maradona’nın olaylı 86 Dünya Kupası'nda çeyrek finalde Arjantin’in rakibi olan İngiltere’ye attığı ikinci golü (eliyle attığı ve “O Tanrı’nın eliydi” dediği birinci goldür) hatırlar da, o takımın diğer oyuncuları hatta Arjantin’in o yıl kupayı alıp almadığı bile hatırlanmaz mesela.

  Kısaca bu tür abiler şıktırlar, akılda kalırlar, zaten hemen her oyuncunun onlar gibi olmayı istemesinin nedeni de budur. Onların başarısındaysa attıkları çalımların payı büyüktür. Eh bu hareketlerin analizinin yapılması ve iyi ve kötü yönlerinin sıralanmasının, “tek kişilik ordu” olma hayaliyle yaşayan bireylere yararı olacağını düşündüğümden, bol bol izlediğimiz çalımlardan bir derleme yaptım.

  Tugay Çalımı


  Bu çalımı uygulayan çoktur. Hareketi Brezilya ekolü doğurduğundan her beş Brezilyalıdan dördünün bu hareketi rahatlıkla uyguladığı rivayet edilir. Türkiye ise bu çalımı en çok Tugay’da görmüş ve Tugay’da sevmiştir. Bu yüzden Tugay çalımı olarak anılması uygundur.

  Yararları: İyi yapıldığında geniş bir oyun alanı yaratır. Rakiplerde futbol için ölümcül olabilecek kararsızlık sendromuna neden olur. Göze de hoş geldiğinden seyredenlerce coşkuyla karşılanır.

  Yapılışı:
  Çalım uygulanırken hareket halinde olmak gerekir, ne hızlı ne de yavaş olunmalıdır. Orta bir tempoda rakibin üstüne gidilmeli, daha az kullanılan ayak (solaksanız sağ, sağlaksanız sol) topun üzerinden şöyle bir geçirilmelidir. Etkili yapıldığında rakip oyuncu topun gittiğini sandığı yere ayağını uzatacak, böylece size kullandığınız ayağınızla topu ters tarafa atıp rakibi geçme imkanı sağlayacaktır. Ondan sonra da önünüz açıktır, ister bir sonraki rakibe doğru koşun ister kaleyi deneyin, o saha elinizi öpecek ve istediklerinizi yapmanızı kolaylaştıracaktır. Spor ahlakına ters düşmemek için bu çalım çok etkili yapılmamalıdır. Çok etkili yapıldığında bu hareket rakibin “belinin kırılmasına” neden olabilir. Arkadaşlarınızın “nasıl kırdın çocuğun belini helal olsun” söylemleri hoşunuza gitse de, siz siz olun insanların belini kırmaktan kaçının.

  Kötü Yönleri: Çalıma hazırlık yaparken birkaç sorunla karşılaşabilirsiniz, bunlardan en önemlisi kullanmadığınız ayağınızı topun üzerinden geçirirken sizden erken davranan rakibinizin topu kapma ve sizi madara etme ihtimalidir. Eh bu noktada size düşen hızlı ve dikkatli olmaktır.

  Zidane Çalımı

  Zidane Çalımı Normalde çok iyi bir takım oyuncusu olan Zinedine Zidane’ın gönlünü çalmış çalımdır. Zidane bu harekete öylesine bağlıdır ki yeğenleriyle top oynarken bile bu çalımı sık sık denediği rivayet edilir.

  Yararları: Özellikle iki oyuncunun birden üzerinize geldiği pozisyonlar için idealdir, topu rakipten uzaklaştırıp topla oyuncu arasına vücudunuzu koyar. Rakibe fazla seçenek tanımaz.

  Yapılışı:
  Rakibin hızla üzerinize geldiği pozisyonlar için düşünülmüş bir harekettir. Rakip oyuncu koştuğu sürece momentum kazandığından ve bu momentumu bir anda sıfırlaması imkansız olduğundan, çalım oldukça etkili olur.

  Rakibin üzerinize gelmesini bekleyin, aradaki mesafeyi iyi kestirmek gerekeceğinden gözünüzü rakipten ayırmayın. O size doğru gelir sizde ona doğru top sürerken mesafe bir buçuk metreye indiğinde harekete geçin. Kullandığınız ayağınızla topun üzerinde dönün, dönüşü bitirirken diğer ayağınızla topu önünüze açın. Bu pozisyonda rakibiniz hala durmaya çalışırken siz topla rahat rahat geziyor olursunuz.

  Kötü Yönleri: Bu çalımı uygularken en çok dikkat gerektiren öğe mesafedir. Mesafeyi iyi ayarlamaz ve çalıma geç kalkarsanız rakibiniz siz topun üzerinde dönüş durumundayken topa vurmak suretiyle sizi rezil rüsva edebilir. Bu çalımın etkisi gibi düşüşü de büyük olur. Genelde düşüşler çömlek tabir edilen vücut kısmının üzerine olacağı için kısa süreli bir sakatlığa yol açabilir.

  Hagi Çalımı

  Hagi’nin Galatasaray - Real Madrid süper kupa finalinde Roberto Carlos’a “sen daha bebesin benim yanımda” dediği çalımdır. Yapılışı zor hatta gerçekten zordur. Zamanlama, teknik beceri ve hız gerektirir.

  Yararları: Doğru uygulandığında sadece alan boşaltmakla kalmaz rakip oyuncunun futbol kariyerini gözden geçirmesini ve kendi kendine “Acaba bana daha uygun bir spora mı yönelseydim?” sorusunu sormasını sağlar. Seyircilerin bu çalıma tepkisiyse görülmeye değerdir. İzleyenler bir illüzyon gösterisine şahit olduklarını düşünür, aradaki tek fark bunun gerçek olmasıdır.

  Yapılışı:
  Bu çalımın duran topla uygulanmaması daha uygun olur. Size doğru gelen bir pasla başladığı zaman çalım akıcılık kazanacak, neredeyse bir sanat eseri mertebesine ulaşacaktır. Kendinizi zamanlama ve teknik beceri açısından yeterli görüyorsanız topun size doğru yollanmasını bekleyin. Top birkaç adım uzağınıza gelene kadar olduğunuz yerde durun sonra kullandığınız ayağınızı öne atıp koşar gibi yapın. Tam da bu anda karşınızdaki oyuncunun suratına bakın, evet o gördüğünüz şey şaşkınlık ifadesi. Rakibiniz tam sizin biraz saf olduğunuza inanmaya başlayıp gerinizde kalan topa hamle yapmaya hazırlanırken, arkada kalan kullanmadığınız ayağınızla topu kullandığınız ayağın önüne atın.

  Dikkat: Bu hareketi yapmak için topun ne zaman arkadaki ayağınızla buluşacağını çok iyi hesaplamanız gerekir. Yanlış bir hesap topun geçip gitmesine ve rakip oyuncunun topu güle oynaya almasına neden olur.

  Kötü Yönleri: Bu çalım kullanmadığınız ayağınızı da topu istediğiniz yere atacak kadar kullanabilmenizi gerektirdiğinden, ayağınıza tam anlamıyla hakim değilseniz denemeyin. Bu çalımla ilgili bilgileri hafızanızdan silip, anlatılan diğer çalımlarla yetinin.

  Hasan Şaş Çalımı

  Hasan Şaş’ın bütün futbol kariyeri boyunca attığı, rakip defansların yüzde seksen gibi şaşırtıcı bir oranda yediği çalımdır. Hız ve teknik bu çalım için de gereklidir ama karizma olmadan bu iki özellik yetmez. “Nasıl yani karizmanın ne alakası var bu işle?” dediniz duydum. Bu soru diğer çalımlar için geçerli olsa da bu çalım için geçerliliğini kaybeder. Çalım çok fazla teknik beceri gerektirmediğinden, hareketin yükünü karizma çeker. Karizma konusuna çalımın yapılışı kısmında daha çok yer vereceğiz ama öncelikle çalımın yararlarını anlatalım.

  Yararları:
  İyi yapıldığında tehlike bölgesine orta yapma veya kaleye şut imkanları doğurur. Hasan Şaş’ın aksine iyi şut çekebilen bir bireyseniz takımın kahramanı olma yolu önünüzde açılır.

  Yapılışı:
  Her şeyden önce karizmanızı sağlama almanız gerekir. Karizmayı sağlama almak rakiplerin gözünü korkutmak ve canınız istese topu bir sonraki milenyuma kadar saklayabileceğiniz izlenimi yaratmak anlamındadır. Bunun için maçın ilk dakikalarında renk vermeyip birkaç adam geçmek, size gelen topları iyi saklamak gerekir. Bu noktadan sonra karşınıza gelen her oyuncu topa hamle etmenin boşunalığını anlayacak ve sizi belirli bir mesafeden izleyecektir. İşte o an harekete geçme anıdır. Yapacağınız tek şey önünüze kim gelirse gelsin topu ona doğru sürmek (karizma faktörü topa hamle yapmamasını sağlayacaktır) ve sizin önünüzde ya da sizinle koşmaya başladığında topu durdurur gibi yapıp kullandığınız ayağınızın tarafına açmaktır. Diğer oyuncu kazandığı hıza yenik düşecek ve siz orta yapar ya da şut çekerken, hüzünlü gözlerle size bakacaktır.

  Kötü Yönleri:
  Rakip takımın üzerinde gerekli etkiyi yaratamadıysanız vay halinize. Adamlar sizi takip etmek yerine topu kapmaya gelirlerse ve sizde taktik değiştirmezseniz topu kaptırma ihtimaliniz büyüktür. Topu kaptırmak da hepimizin bildiği gibi takım arkadaşlarınızın yüksek sesli kınamalarına hatta geniş yelpazeli küfürlü sözlere sebebiyet verebilir.

  (Ç)alıntıdır
   
 2. Rien

  Rien Banned

  Katılım:
  13 Temmuz 2007
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Diler bu kızlar susmamı, iyi kötü bi markayım

  Geyik'e taşınsın bence :D ELine sağLık Scorpi.. :D
   
 3. »» dαкi ««

  »» dαкi «« PsychostyLa

  Katılım:
  30 Mayıs 2006
  Mesaj:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Erciyes Üniversitesnde..

  Çok ho$.. ßende ßunun ßasketini mi açsam ne :D
   
 4. atakan3444

  atakan3444 Uploader Team

  Katılım:
  26 Kasım 2006
  Mesaj:
  71
  Ödül Puanları:
  0

  aaa nasıl bi konu yaa bu çalım dediğin o anki psikolojine bağlıdır kardeşim saol eline sağlık =)
   
 5. by.erce

  by.erce New Member

  Katılım:
  5 Nisan 2007
  Mesaj:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  Hagi’nin Galatasaray - Real Madrid süper kupa finalinde Roberto Carlos’a “sen daha bebesin benim yanımda” dediği çalımdır. Yapılışı zor hatta gerçekten zordur. Zamanlama, teknik beceri ve hız gerektirir.

  Yararları: Doğru uygulandığında sadece alan boşaltmakla kalmaz rakip oyuncunun futbol kariyerini gözden geçirmesini ve kendi kendine “Acaba bana daha uygun bir spora mı yönelseydim?” sorusunu sormasını sağlar. Seyircilerin bu çalıma tepkisiyse görülmeye değerdir. İzleyenler bir illüzyon gösterisine şahit olduklarını düşünür, aradaki tek fark bunun gerçek olmasıdır.
  :D:D:D:D:D:D:D:D:D
   

Bu Sayfayı Paylaş