2010 Harp Okulları Kaç Puan İstiyor (Taban Puanı)

'Eğitim Dünyası ve Sorunları' forumunda uA*Ugur tarafından 15 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. uA*Ugur

  uA*Ugur New Member

  Katılım:
  11 Temmuz 2009
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  TüRKiYe

  Arkadaşalar 2010 Kara Deniz Hava Harp Okulları taban puanlarını biliyorsanız yazabilirmisiniz.
  Saygılarımla...
   
 2. QriminaL

  QriminaL '' Like a Shining Star ''

  Katılım:
  16 Ocak 2007
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  OZEL HAREKAT
  Şehir:
  SponsorA GereK YoK ŞerefimiZ YeteR

  KARA HARP OKULU’NA GİRMEK İSTEYEN KIZ VE ERKEK
  ADAYLARIN DİKKATİNE !

  GENEL BAŞVURU KOŞULLARI

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  2. Yapılacak arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması sonucunda şüpheli ve sakıncalı halleri bulunmamak.
  3. Herhangi bir nedenle askeri okullardan çıkmamış/çıkarılmamış, sivil okullardan çıkarılmamış olmak.
  4. TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde yer alan Askeri Okullara girecek öğrenci adaylarına ilişkin sağlık kriterlerine sahip olmak,
  5. 2010 Yılı Yükseköğretime Geçiş (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) katılmış ve tespit edilecek taban puanı almış olmak,
  6. Herhangi bir mesleğe yönelik olmayan ve ÖSYS Kılavuzunda yer alan okul türlerinden:

  a. 11033 Anadolu Lisesi (Yabancı Dille Öğretim Yapan Resmi Liseler)
  b. 11058 Fen Lisesi
  c. 11017 Lise (Resmi ve Gündüz Öğretim Yapan Liseler)
  ç. 11106 Lise, Özel Lise (Yabancı Dil Ağırlıklı Program Uygulayan Liseler)
  d. 11066 Özel Fen Lisesi
  e. 11025 Özel Lise
  f. 11041 Yabancı Dille Öğretim Yapan Özel Lise
  g. 30028 Lise Programı
  ğ. 30077 Lise Programı (Yabancı Dil Ağırlıklı)
  h. 50027 Anadolu Öğretmen Lisesi
  ı. 50019 Öğretmen Lisesi

  Fen Bilimleri veya Türkçe-Matematik alanından mezun olmak,

  7. En fazla 20 yaşında olmak (1990 ve sonrası doğumlu) (yaş düzeltmesi yaptıranların düzeltmeden önceki yaşı dikkate alınır),
  8. Haziran 2010 yılında mezun olacak durumda olmak (Not ortalaması, Öğretmenler Kurulu Kararı, Not Yükseltme Sınavı v.b. ile geçenler başvuruda bulunamaz) veya dönemine bakılmaksızın 2009 yılında mezun olmak,
  9. Şehit, malul gazi ve muharip gazi çocuklarından belirlenecek baraj puanının %90’ını alanlar, 2'nci Seçim Aşamalarına davet edilecektir. Seçim aşamalarında başarılı olan ve %5 kontenjanına giren adaylar Harp Okullarına girmeye hak kazanacaktır.
  10. Kendisinin, annesinin, babasının, kardeşlerinin ve velisinin;
  a. Tutum ve davranışları ile yasa dışı, siyasî, yıkıcı, irticaî, bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya bu gibi faaliyetlere karışmamış olmak,
  b. Türk Silâhlı Kuvvetlerinin manevî şahsiyetine gölge düşürmemiş ve askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak fiil ve hareketlerde bulunmamış olmak,
  c. Toplumca tasvip edilmeyen ve uygun görülmeyen kazanç yollarında çalışmamış ve hâlen çalışmamakta olmak,
  ç. Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, yalan yere tanıklık, yalan yere yemin, cürüm tasnii, ırza geçmek, sarkıntılık, kız, kadın veya erkek kaçırmak, fuhşiyata tahrik, gayri tâbiî mukarenet, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç olmak üzere kaçakçılık, resmî ihâle ve alım ve satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından birinden mahkûmiyeti bulunmamak.
  11. Taksirli suçlar hariç olmak üzere, affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adlî sicilden çıkartılmış olsa bile bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak.
  12. Nişanlı, evli, dul, hamile, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla veya erkekle nikâhsız olarak birlikte yaşamamak.
  13. Okula karşı uygun nitelikte sorumlu bir veli göstermek (18 yaşından büyük olanlar için kefil göstermek).
  14. Harp Okulları için yapılacak olan sınav, mülâkat ve diğer seçim işlemleri sonundaki değerlendirme sıralamasında önceden belirlenen kontenjan içinde bulunmak.
  15. "Askerî Okullara Alınan Öğrenciler ile Silâhlı Kuvvetler Hesabına Fakülte ve Yüksek Okullarda Okuyan Öğrenciler İçin Yüklenme Senedi Düzenlenmesine ve Bu Okullardan Çeşitli Sebeplerle Ayrılacak Öğrencilere veya Kefillerine Ödettirilecek Tazminata Dair Yönetmelikte belirtilen yüklenme ve kefalet senetlerini düzenlemek.
  16. Öğreniminin herhangi bir safhasında meslek veya mesleğe yönelik okullarda okumamış olmak gerekmektedir.
  17. Kara Harp Okulu seçim aşamasına katılmak veya bu aşamaların herhangi birinde elenmek/ayrılmak diğer yüksek öğretim programları için kayıt yaptırmaya engel oluşturmamaktadır.


  BAŞVURU BİÇİMİ VE SEÇİM AŞAMALARINA ÇAĞRI ESASLARI

  1. Kara Harp Okulu Aday Adayı olmak isteyenler 2010 yılı ÖSYS Aday Bilgi Formunun “Askerî okullara girme isteği” alanındaki kutucuğu işaretleyeceklerdir. Ancak bu işaretlemeyi yapmak ön kayıt için yeterli değildir. Kara Harp Okuluna girmek isteyen adaylar, ayrıca aşağıdaki internet adresinden 05 Nisan-28 Mayıs 2010 (saat 17.00) tarihine kadar ön kayıt başvurusu yaparak başvurularını tamamlayacaklardır. İnternet üzerinden başvuru yapmayan adaylar, ikinci seçim aşaması sınavlarına çağrılmayacaklardır.

  2. Başvuruda bulunan adaylar YGS-1, YGS-2, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinde aldıkları puanlardan en yüksek olanı esas alınarak sıralanacak, ihtiyaç duyulan aday sayısına bağlı olarak “Seçim Aşamaları Çağrı Puanı” belirlenecektir.

  3. Belirlenen taban puan ve bu puandan daha yüksek puan alan adaylar aşağıda belirtilen İnternet adresi vasıtasıyla kendilerine tahsis edilecek tarihte ikinci seçim aşaması sınavlarına (Ön Sağlık Muayenesi, Fiziki Kabiliyet ve Yeterlilik Testi, Mülakat) çağrılacaktır.

  4. Kara Harp Okulu Komutanlığında icra edilecek 2’nci seçim aşaması sınavlarında başarılı olan adayların, Bedeni Yeterlilik Sınavından alacakları puanının %15’i ile mülakat sınavından alacakları puanın % 15'i, ikinci basamak sınavı olan Lisans Yerleştirme Sınavının (LYS); MF-1, MF-2, MF-3, MF-4, TM-1, TM-2 ve TM-3 puan türlerinden alacakları puanlardan en yükseğinin %70'ine ilave edilerek asil ve yedek adaylar belirlenecek ve sıralama neticesinde kontenjana giren adaylar KHO’na girmeye hak kazanacaklardır. ÖSYM-2010 Kılavuzunda Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) taban puanını geçemeyen adaylar sıralamaya girmeye hak kazanamayacaklardır. (Değerlendirme, asil ve yedek adayların tespit edilmesi ile ilgili detaylı bilgi K.K.K.lığınca yayımlanacak başvuru kılavuzunda belirtilecektir.)

  5. KHO’na öğrenci alımı hakkında daha detaylı bilgiler, 2010 Yılı KHO Başvuru Kılavuzunda açıklanacaktır. KHO Başvuru Kılavuzu’na Nisan-Mayıs aylarında internet adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  İnternet adresi : Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...
  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...
  İletişim için : (0312) 417 51 90-96 (7 Hat)
  Dahili : 2111 veya 2113

  KARA HARP OKULU

  Kara Harp Okulu Ankara ilinde bulunmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu sınıf ve miktarda subay yetiştiren bir askerî yükseköğretim kurumudur. 4566 Sayılı Harp Okulları Kanunu uyarınca üniversite statüsünde olan Kara Harp Okulu, Sistem Mühendisliği Bilim dalının; İşletme, Endüstri, Makine, İnşaat ve Elektrik-Elektronik alt dallarında 4 yıllık lisans düzeyinde akademik eğitim veren, Kara Kuvvetlerine ile Jandarma Genel Komutanlığına, erkek-bayan subay yetiştiren parasız yatılı bir eğitim kurumudur.

  Harbiyelilerin bütün ihtiyaçları (yeme, yatma, giyim, harçlık, eğitim ve öğretim) devlet tarafından karşılanmaktadır. Öğrenimlerini başarı ile tamamlayan öğrenciler, Sistem Mühendisliği lisans diploması ile birlikte Teğmen olarak mezun edilmekte ve sınıf okulu eğitimi sonrasında kura ile atamaları yapılmaktadır.

  Kara Harp Okulu mezunu subaylara; sağlık, lojman ve askerî sosyal tesislerden faydalanma, OYAK üyeliği gibi birçok sosyal imkânla birlikte yurtiçi ve yurtdışı eğitim kurumlarında yüksek lisans ve doktora eğitimi yapma imkânı da sağlanmaktadır.

  Onurlu bir geçmişe sahip, gelecek için ümit ve güven veren Türk Kara Kuvvetlerinde; geleceğini bir subay ve bir lider olarak çizmek isteyen gençlerimizi Kara Harp Okuluna bekliyoruz.  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...
   
 3. uA*Ugur

  uA*Ugur New Member

  Katılım:
  11 Temmuz 2009
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  TüRKiYe

  Teşekkürler de bana puan lazım.Geçen seneden giren arkadaşlar yokmu harp okulu puanları ne kadar
   
 4. SqooK^

  SqooK^ Guest


  abi bızde gıercez:d ama daaha 1 senem var : ) tahmını olarak sana bısey dıyyım tıpla aynı bıldıgım kadarıyla belkıde daha fazla olabilir
   
 5. CounTRy

  CounTRy Gülen Manyak

  Katılım:
  5 Haziran 2006
  Mesaj:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Bir tarihin doğduğu yer "GÖZTEPE"

  Yanlış bilmiyorsam geçen senenin taban puanı 182 dir. ve konu taşınmıştır..
   
 6. uabaris

  uabaris New Member

  Katılım:
  8 Nisan 2007
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Kardeş hayırdır harp okullarını mı istiyon ? Hakkında hayırlısı olsun.
   
 7. uA*Ugur

  uA*Ugur New Member

  Katılım:
  11 Temmuz 2009
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  TüRKiYe

  Eyvallah sağolasın Barış hayırlısı ne ise bakacaz görecez.
   
 8. mehmet.013

  mehmet.013 New Member

  Katılım:
  31 Mayıs 2010
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  valla kardeş bende giricemde inan bende bilmiyorum biliyosan sen söle yaa:::
   
 9. pilot 12

  pilot 12 New Member

  Katılım:
  6 Haziran 2010
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  abi ben daha 6yy gidiom ama pilt yüzbaşı olmak istiom sbs ye gircem kac puan gerekli hava okulları için
   
 10. olmezotu

  olmezotu New Member

  Katılım:
  16 Aralık 2008
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Kara Harp Okulu için 2010 yılında YGS-1,2,5 ve 6 puan türünden herhangi birinden 285 ve üzerinde puan alan adaylar ikinci seçim aşaması sınavlarına girmeye hak kazanmıştır

  kaynak:
  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...
   
 11. garma

  garma New Member

  Katılım:
  13 Şubat 2011
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  selam. forumdaki yazıları okudum gülmekten öldüm allah da sizi güldürsün. arkadaşın birisi harp okulu taban puanının tıpla aynı hatta daha yüksek olduğunu yazmış. değerli kardeşim, 2010 yılında kara harp okuluna girenlerin taban puanı 180 dir. yani baraj puanı. bu puandan da girenlerin önemli bir kısmı okuldan ayrılmıştır. ayrıca kara harp okulu lisans düzeyinde eğitim-öğretim yaptığı kağıt üzerinde doğrudur fakat gerçekte kabul gören bir sistemde yer almamaktadır. yani mezun olduğunuzda sistem mühendisi gibi uydurma bir mühendislik mezunu olursunuz. etrafınızda hiç gördünüzmü sistem mühendisi veya ne iş yaptıklarını. ayrıca hangi sistemin mühendisi olduklarını . tercihlerinizi iyi araştırın.
  hava harp okulunun puanı biraz daha yüksektir ama orada sağlık muayenesinin ciddi yapıldığı bilinir. yani hafif göz bozukluğununz bile varsa elenme riskiniz bulnmaktadır doğaL OLARAK.
   
 12. Acemi Şef

  Acemi Şef New Member

  Katılım:
  26 Ağustos 2008
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci

  Hava harp okullarının da puanlarının çok yüksek olmadğını duymuştum bi arkadaşımın ablası geçen sene hava harp okullarına kayıt yaptırdı ygs ve lys olmak üzere iki aşamalı sınavdan aldığı puanın ortalaması 380 civarıydı şuan istanbul yeşilköyde. Puanı çok yüksek olmamakla beraber mülakatı ve sağlık muayenesini geçmek oldukça zor. Bildiğim kadarıyla 6- 7 aşama kadar sürüyor bunlar ki söylendiği gibi herhangi bir göz kusurunda, bir hastalıkta, ki diş eksikliğinde bile adaylar eleniyor. Bilgim bu kadar bende girmeyi düşünüyorum biraz araştırma yapmıştım. Mezunlar hem subay hem mühendis hem pilot olarak mezun oluyorlar.
   

Bu Sayfayı Paylaş