30 Ağustos 1922 | 93. Zafer Bayramımız Kutlu ve Mutlu Olsun

'Özel Günler & Tebrikler' forumunda KnockOut tarafından 30 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

 1. KnockOut

  KnockOut Administrator Site Yetkilisi

  Katılım:
  12 Mayıs 2005
  Mesaj:
  119,325
  [​IMG]

  Atatürk’ün 30 Ağustos 1922’de kazanılan Büyük Zafer’in 2. yıldönümünde 1924 yılında Dumlupınar’da yaptığı konuşmadan alıntı paragraflar:

  “Bilmeyen kalmamıştır ki: Ulusumuz, egemenliğini eline aldığı gün, en karanlık yoksulluğun, en derin uçurumun kıyısında idi. Bütün güçleri yıpranmış, bütün savunma araçları elinden alınmış, kutsal varlıkları saldırıya uğramış, pek acıklı bir durumda idi. Bütün bunları hiçe sayarak varlığını ve bağımsızlığını kurtarmaya karar verdi. Bu kararını başarıya ulaştırabilmek için kendine bir toplu davranış, bir belirli erek seçmesi gerekiyordu. Ulusun bütün varlığı ile, bütün inanıyla, canını dişine takarak o yolda birlikte yürümesi ve er geç başarıya ulaşması gerekti. İşte baylar o erek bu yerdi, burasıydı. Umulan ve istenen başarı, işte burada kazanılan zaferdi.”
  30 Ağustos Zaferi, Türk Tarihi’nin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur, ama Türk Ulusu’nun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbelli ki yeni Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır.”

  “Gençler! Geleceğe güvenimizi güçlendiren ve sürdüren sizsiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitimle, bilgi ile, insanlıkta üstünlüğün, yurt sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni kuşak! Cumhuriyeti biz kurduk, O’nu yükseltecek ve yaşatacak sizlersiniz.”

  Atatürk’ün “Zafer” ile ilgili söylemiş olduğu diğer sözleri


  “Zafer, “Zafer benimdir” diyebilenindir. Başarı ise, “Başaracağım” diye başlayarak sonunda “Başardım” diyebilenindir.”

  “Memleketimizi esir etmek isteyen düşmanları behemehal mağlûp edeceğimize dair olan emniyet ve itimadım bir dakika olsun sarsılmamıştır.”

  “Harp zaruri ve hayati olmalıdır. Hayatı millet tehlikeye maruz kalmayınca harp bir cinayettir.”“Türk Neferi kaçmaz, kaçmak nedir bilmez. Eğer Türk Neferinin kaçtığını görmüşseniz, derhal kabul etmelidir ki onun başında bulunan en büyük kumandan kaçmıştır.”

  “Biz Türkler tarih boyunca hürriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz.”“Milletimiz davranışlarında ve gayretlerinde sarsılmaz bir bütünlük gösterdiği için başarılı olmuştur.”
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 30 Ağustos 2015
  4 kişi bunu beğendi.
 2. leylek76

  leylek76 Well-Known Member

  Katılım:
  5 Nisan 2006
  Mesaj:
  20,980
  saygıyla atamızı anıyoruz
   
 3. sonsuzluğa

  sonsuzluğa Moderator

  Katılım:
  7 Kasım 2006
  Mesaj:
  27,044
  Allah milletime dünya varoldukça hep zaferler tattırsın. 30 Ağustos zafer bayramımız kutlu olsun.
   
  1 kişi bunu beğendi.
 4. kent55

  kent55 Administrator Site Yetkilisi

  Katılım:
  22 Mayıs 2008
  Mesaj:
  89,250
  Bizler TÜRK evladıyız ..yılmadan bıkmadan her zorluğa göğüsgermiş atalarımız ... ALLAH hepsini şehitlik mertebesine ulaştırsın inş ... ALLAH biz TÜRKLERE daha nice zaferler kazandırması dileği ile zafer bayramımız kutlu olsun ...
   
  1 kişi bunu beğendi.
 5. yyildirayy

  yyildirayy Moderator

  Katılım:
  11 Mart 2008
  Mesaj:
  20,711
  Bizim bu topraklarda yaşamamızı sağlayan Başta ulu önder Mustafa kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnetle anıyoruz
   
  1 kişi bunu beğendi.
 6. By_SEKOPY

  By_SEKOPY Super Moderatör

  Katılım:
  3 Kasım 2005
  Mesaj:
  2,469
  Kutlu Olsun Sehitlerimizin Ruhu Sad Olsun
   
  1 kişi bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş