80'li Yıllarda Neler Dinlerdik

'Nostalji' forumunda Øguz tarafından 11 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Øguz

  Øguz New Member

  Katılım:
  20 Ağustos 2007
  Mesaj:
  4
  Ödül Puanları:
  1


  Burada 80' lerde neler dinlediğimizi hatırlamaya çalışacağız. Tabii herşeyi ve herkesi yazmaya olanak yok en çok iz bırakanları ve hatırladıklarımı aktarmaya çalışacağım.

  O zamanlardan aklımızda kalan bir isim "Hakan Gündüz". Hazırladığı karışık kasetler yok satardı.

  Blam Turbo, Relax VE Galaxy isimleriyle ortalama 2 ayda bir seri LP ler ve kasetler çıkar ve dönemin en popüler 9-10 parçası bu albümlerde yer alırdı.

  Şimdiki gibi her köşe başından bir pop star çıkmazdı, bir iki tane şarkıcı vardı sadece, Seyyal Taner, Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Neco, İlhan İrem gibi.

  "Eagles" ın Hotel California' sı şimdi olduğu gibi o zamanlarda nice yaz aşklarına başlangıç oldu.

  "Frankie Goes to Holyywood" ne kadar çok dinlerdik. The Power of Love, Relax, Two Tribes........

  O zamanlar "Flashdance" yıllarıydı. Filmi ve müziğiyle hepimizi çok etkilemişti. Hele filmin o en son dans sahnesi yok mu, başroldeki kız "What a Feeling" eşliğinde müthiş bir dans sergiliyordu.

  [​IMG]

  "Duran Duran": 80' lerin starı. Her genç kızın kalbinde yeri vardır mutlaka. Tabii genç erkeklerin de. Şahsen ben Simon le Bon ve John Taylor' ı çok severdim. Reflex, Save a Prayer, Wild Boys, Hungry Like the Wolf, Is There Something I Should Know, Rio (ve daha niceleri) unutulmaz şarkılardandı.

  [​IMG]

  "Culture Club" ve Boy George bizleri uçurmuştu. Do you really want to hurt me?

  [​IMG]

  "Alphaville": Acaba hangimiz Big in Japan, Summer in Berlin veya Sounds Like A Melody şarkılarını unutabiliriz. Ya da kaç tanemiz Big in Japan' ın sözlerini dinleyip ne demeye çalıştığını anlamaya çalışmamıştır.

  [​IMG]

  "Nena": Bu Alman kız hepimizi hop oturtup hop kaldırmıştı. Gerçi sözlerinden hiç bir şey anlamazdık ama olsun, ne güzel melodilerdi onlar.

  [​IMG]

  "Wham": George Michael' ın ortaya çıkışı ve "Careless Whisper" ın doğuşu. Kimbilir kaç kişi bu şarkıyla ilk dansını yapmıştır. George genç kızların yüreğini çok yaktı ama meğerse onun da gözü erkeklerdeymiş!?!?

  [​IMG]

  "Sandra": Belki bir çok insan haırlamaz ama "In the Heat Of the Night" isimli bir şarkısı vardır ki anlatılamaz. Sandra Türkiye' ye de geldi, senesini hatırlamadığım bir Çeşme Müzik Festivali' ne gelip bir konser vermişti. HEY dergisinde röportajı bile yayınlanmıştı da ne sevinmiştik.

  [​IMG]

  "Samantha Fox": Bu İngiliz çıtır, şarkılarından çok büyük (aslında çok büyük) göğüsleriyle ilgi çekmişti. Ama yine de "Touch Me" isimli şarkısı çok iyiydi. Bu da Türkiye' ye gelenlerden ama şöhretini yitirdiktek çok sonra geldi.

  [​IMG]

  "Bad Boys Blue": Nereli olduğunu bilmediğim bu grubun "You're a Woman I'm a Man" şarkısı bir çok sıcak yaz gecesinde, içimizi daha da kıpırdattı.


  "Opus": "Life is Live" veya "Live is Life" veya "Life is Life" isimli şarkılarını unutabildiniz mi? Hala daha radyolarda 80' ler denilince çalınan şarkıların başında geliyor. Ama hala daha şarkının isminin (ve nakaratının) nasıl yazıldığı veya telaffuz edildiği bir muammadır. Zamanında çıkan bir geyiğe göre grup bile bilmezmiş...

  "Modern Talking": 80' ler olur da Modern Talking olmaz mı? Birbiri ardına patlattıkları hitleri, onları kalbimizde özel bir yere hapsetti. 2000'lerde yine eski şarkılarını yeniden düzenleyerek piyasaya çıktılar ama fazla tutmadı.

  [​IMG]  "CC Catch" "Cause You are Young" diyerek bizi kalpten fethetmişti.

  "Zülfü Livaneli" dinledik bol bol. Özgürlük, Leylim Ley, Hiroshima ve daha bir çok şarkısı artık tamamen klasik olmuş durumda.

  1980' lerde Breakdance modası ortaya çıktı. Bence şimdiki RAP' in doğuşuna da sebep olmuştur. Herkes breakdance yapmaya çalışırdı ama tabii sadece televizyondaki zenciler bu işi çok iyi becerirdi.

  [​IMG][/IMG]​


  "A-Ha" diye bir grup çıktı. Take on Me, Sun Always Shines on TV gibi şarkılarıyla yaz gecelerini daha da güzelleştirdi.

  O yıllar "Guns and Roses" yıllarıydı. Bence müzik dünyası için en büyük kayıplardan birisi bu grubun dağılması olmuştur. Axl Rose müthiş bir sanatçıydı.

  Top Gun' ın şarkıları müthiş modaydı. Filmin giriş müziği "Danger Zone" ve romantik "Take My Braeth Away" en çok dinlenilenlerdendi. Hele "Danger Zone" ın girişi, filmin başlangıcındaki şafakta ilerleyen uçak gemisi görüntüleri ile çok uyumluydu, tabii sonrasındaki hareketli bölümlerde F-14 lerin havalanması ve pilotların hareketleri ile.

  [​IMG]

  "Toto" çok dinlerdik. Fahreneit albümü en iyilerdendi. Bu grup her albümde en az bir şarkısına bir bayanın ismini verir. Şarkıları yazanın kız arkadaşları olsa gerek.

  "Terence Trent D'Arby" isimli İngiliz zenci bir şarkıcı seksenlerin sonlarında ortaya çıktı. Wishing Well, Sign Your Name Accross My Heart, Rain gibi şarkıları çok büyük değeni toplandı.

  "Chris De Burgh" herkesin kalbini çaldı. Özellikle Lady in Red hala daha dinlenir.

  "Depeche Mode". Bu grup hakkında bir şeyler yazmaya gerek var mı bilmiyorum zira bir iki cümle ile geçiştirilecek bir grup değil. Ayrı bir web sitesi konusu olabilecek kadar geniş.

  [​IMG]

  "The Cure" Killing An Arab adlı şarkısı ile meşhur oldu. Ben de bu dönemde tanıdım The Cure ve Robert Smith' i ve o dönemden beri hiç bir albümlerini ve singlelarını kaçırmadım. Albümlerin herbirinin yeri ayrıdır ve neredeyse Robert Smith' in o dönemdeki ruh halinin kopyasıdır. Lullyby, Lovesong, 10.15 Saturday Night, Hot Hot Hot, So What, Subway Song, Dressing Up, Close to Me hep değişik ruh hallerini yansıtır. Herneyse, yabancı bir müzik dergisinin dediği gibi; Robert Smith' in dünyanın her tarafında kendisi gibi acayip ve sadık bir mürit topluluğu vardır. Aslında The Cure için de başka bir web sitesi açılmalı bence. vakit bulursam o da olacak...

  [​IMG]

  "Dire Straits" in en güzel yıllarıydı. Money for Nothing, Sultans of Swing, Walk of Life, Why Worry, Brothers in Arms, Telegraph Roads, Private Investigations ve daha bir çok şarkı hafızalarımızda yerlerini aldılar.

  [​IMG]

  O zamanlardan günümüze kadar kalmayı başarabilen şarkılardan biri de Europe' un seslendirdiği "The Final Countdown" dır. Bugünlerde 2000 remixi piyasada dolaşan şarkı, geçen yıllara rağmen hala daha sevildiğini ıspatlamıştır. Özellikle 80' liler arasında popülaritesini hiç kaybetmemiştir. Ve 80'liler dünya üzerinde olduğu sürece kaybetmeyecektir.

  80 lerden bahsedip de "Michael Jackson" dan bahsetmemek olmaz tabii. Parladığı yıllara tanık olduk. Thriller, Bilie Jean, Beat It çok iyiydi.

  "Nik Kershaw" ı ve Wouldn' t It be Good 'u hatırlayan var mı acaba?

  "Madonna" hakkında hiç bir şey yazmıyorum zaten herkes biliyor. Ama biz O' nun çıkışını sağlayan jenerasyonuz, gururluyuz.

  "Queen" her dönemin olduğu gibi 80' lerin de en popüler gruplarında dı. Another One Bites the Dust, Crazy Little Thing Called Love bizim dönemdedir.

  [​IMG]

  "Spandau Ballet" artık bu grup yok galiba. Ama 80' lerde müthişlerdi.

  "Styx". Bu grup maalesef çok fazla tanınmadı ülkemizde. Herkes "Boat on the River" isimli şarkıyı bilir ama onu "Styx" in söylediğini bilmez. Tabii daha bir çok güzel şarkıları vardır; babe, Don't Let It End, Crystall Ball, Mr. Roboto bazıları.

  [​IMG]

  "Supertramp" ahh bu grup..... Bayılırdık, ölürdük bir konserlerine gitmeyi çok isterdik. Ama olmadı ne yapalım. Biz de doldurttuğumuz kasetleri dinleriz, araba kullanıyorsak we Take The Long Way Home. Bu şarkının kullanıldığı bir film vardı. Az bir ömrü kalan bir anne çocuğuna bu durumu açıklamaya çalışıyordu, üstü açık bir arabada idiler ve kadın durumu anlatmaya başladığında bu şarkı çalmaya başlıyordu ve kamera yukarı doğru zoom yapıp arabadan uzaklaşıyordu.

  [​IMG]

  "Laura Brannigan": Self Control adlı şarkısı hala radyolarda çalar. O ne kadar güzel bir şarkıydı öyle, çıktığı zaman bizleri aylarca coşturmuştu. Bir de Lucky One adlı bir şarkısı var ki, fazla bilinmez ama en az Self Control kadar iyidir, ben şahsen araba kullanırken dinlememeye çalışırım. İnsanı ister istemez hız yapmaya zorluyor.
  Laura Brannigan' ın bir de video klibi vardı, o uzun bacaklarını savura savura Self Control söylerdi.

  [​IMG]

  "Falco": Jennie, Rock Me Amadeus gibi yarı Almanca yarı İngilizce şarkıları vardı. Gerçi Rock Me Amadeus tamamen İngilizceydi galiba ama olsun. Almanların 80' lere kazandırdıklarından bir şahsiyet.

  "Gazebo": Acaba Gazebo ismini hatırlayan var mıdır şimdi. Bazı şarkıları halen radyolarda çalınıyor. En iyileri Telephone Mama ve I Like Chopin. Bu iki şarkıyı ben hala çok severek dinlerim.

  "Tears for Fears". Shout. Duvarınızda mutlaka posteri vardı değil mi?

  80 lerde Pink Floyd' un The Wall albumu çok modaydi. Özellikle o zamanki adıyla S.S.C.B (Sovyet Sosyalist Cumhuriyeter Birligi) de yasaklanınca iyice bir kıymetli ve popüler olmuştu.

  İzmir dışında oturanları bilmem ama İzmirli 80ciler Yunan kanalı EPT de her cuma akşamı yayınlanan Müzikorama adlı programı yüzlerinde bir gülümseme ile hatırlayacaklardır. O zamanlar henüz Barış Manço' nun bile klip çekme girişiminde bulunmadığı yıllardı ve biz klip kavramını Duran Duran' ın üyelerinin boş bir hangarda sandalyeleri dağıttığı Wild Boys şarkısıyla, Michael Jackson' ın mezarındaki ölüleri çıkarttığı Thriller' ında, Paul Mc Cartney'in masum suratlı askeri canlandırdığı Pipes of Peace' inde öğrendik. Ama hep kıvırcık bir Yunanın sunduğu Müzikorama sayesinde....
  80'li Yılların En Popüler Yabancı 200 Şarkıcısı​


  1. Michael Jackson
  2. Prince
  3. Madonna
  4. U2
  5. Bruce Springsteen
  6. Run DMC
  7. Van Halen
  8. Public Enemy
  9. Billy Joel
  10. The Police
  11. Phil Collins
  12. Guns N' Roses
  13. Def Leppard
  14. Janet Jackson
  15. George Michael / Wham
  16. Whitney Houston
  17. Metallica
  18. N.W.A.
  19. Dire Straits
  20. AC/DC
  21. Rush
  22. Iron Maiden
  23. Judas Priest
  24. Lionel Richie
  25. Bon Jovi
  26. Talking Heads
  27. Genesis
  28. R.E.M.
  29. Duran Duran
  30. Motley Crue
  31. The Cure
  32. Journey
  33. John Couger Mellencamp
  34. Grandmaster Flash & The Furious Five
  35. REO Speedwagon
  36. Kool and the Gang
  37. L.L. Cool J
  38. Tina Turner
  39. Queen
  40. Beastie Boys
  41. Ozzy Osbourne
  42. The Smiths
  43. Huey Lewis and the News
  44. Bryan Adams
  45. Hall & Oates
  46. Pat Benatar
  47. Eric B. & Rakim
  48. Billy Idol
  49. Peter Gabriel
  50. INXS
  51. Tom Petty & the Heartbreakers
  52. Stevie Ray Vaughan & Double Trouble
  53. Eurythmics
  54. The Cars
  55. Aerosmith
  56. ZZ Top
  57. The Rolling Stones
  58. Heart
  59. David Bowie
  60. Elton John
  61. Rod Stewart
  62. Foreigner
  63. Stevie Wonder
  64. Toto
  65. Bob Seger
  66. The Pointer Sisters
  67. DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince
  68. Salt N' Pepa
  69. Fleetwood Mac
  70. The Go-Go's
  71. Paul McCartney
  72. Pet Shop Boys
  73. Don Henley
  74. Paul Simon
  75. Tracy Chapman
  76. Cyndi Lauper
  77. Depeche Mode
  78. Sonic Youth
  79. Pete Townshend
  80. Culture Club
  81. Gloria Estefan & Miami Sound Machine
  82. De La Soul
  83. Luther Vandross
  84. Chicago
  85. The Bangles
  86. Thompson Twins
  87. Yes
  88. Men at Work
  89. Pixies
  90. Pink Floyd
  91. Robert Palmer
  92. Kenny Loggins
  93. Whitesnake
  94. Sade
  95. Steve Winwood
  96. Billy Ocean
  97. Tears for Fears
  98. Bobby Brown
  99. The Scorpions
  100. Simply Red
  101. B-52's
  102. Boston
  103. Rick James
  104. Joan Jett
  105. Stevie Nicks
  106. Berlin
  107. Sting
  108. New Order
  109. Poison
  110. The Pretenders
  111. Quiet Riot
  112. RATT
  113. The Clash
  114. The Stone Roses
  115. Squeeze
  116. Styx
  117. Frankie Goes to Hollywood
  118. New Edition
  119. Stray Cats
  120. Paula Abdul
  121. Human League
  122. The Violent Femmes
  123. Elvis Costello
  124. A-Ha
  125. Blondie
  126. Anita Baker
  127. Milli Vanilli
  128. Sheena Easton
  129. Loverboy
  130. Asia
  131. Skid Row
  132. Tiffany
  133. Debbie Gibson
  134. Crosby Stills Nash (& Young)
  135. Madness
  136. Aretha Franklin
  137. Afrika Bambaataa
  138. UB-40
  139. Patti LaBelle
  140. Tone Loc
  141. Falco
  142. Simple Minds
  143. Earth Wind & Fire
  144. KISS
  145. The Jam
  146. Marvin Gaye
  147. Bananarama
  148. New Kids on the Block
  149. Billy Squier
  150. Slayer
  151. Adam Ant
  152. Spandau Ballet
  153. Dokken
  154. Jesus and Mary Chain
  155. ABC
  156. Cinderella
  157. Bonnie Raitt
  158. 10,000 Maniacs
  159. Accept
  160. Eric Clapton
  161. Kool Moe Dee
  162. The Cult
  163. The Fixx
  164. Air Supply
  165. Richard Marx
  166. Bruce Hornsby & the Range
  167. Starship
  168. The Replacements
  169. Fine Young Cannibals
  170. Mr. Mister
  171. Boogie Down Productions
  172. Irene Cara
  173. David Lee Roth
  174. Twisted Sister
  175. Corey Hart
  176. Doug E. Fresh
  177. Laura Branigan
  178. Dio
  179. Europe
  180. A Flock of Seagulls
  181. Eddy Grant
  182. Husker Du
  183. Black Flag
  184. Dead Kennedys
  185. George Thorogood
  186. John Lennon
  187. Terence Trent D'arby
  188. Red Hot Chili Peppers
  189. Rick Springfield
  190. Paul Young
  191. Black Sabbath
  192. Howard Jones
  193. Orchestral Manoeuvres in the Dark
  194. Level 42
  195. John Farnham
  196. Tom Waits
  197. Mike Oldfield
  198. Chris De Burgh
  199. Alan Parsons Project
  200. Ministry
   
 2. yonetmen

  yonetmen New Member

  Katılım:
  21 Temmuz 2006
  Mesaj:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  güzel paylaşım saol
   
 3. JackSoneS

  JackSoneS ~// кяσηiк мєтaLći \\~

  Katılım:
  18 Aralık 2007
  Mesaj:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  BişeyLer dinLemeyeLi uzun zaman oLdu=)
   
 4. gökyaprak

  gökyaprak New Member

  Katılım:
  14 Eylül 2005
  Mesaj:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  süper paylaşım olmuş hakkaten çocukluğum aklıma gedi :)))
   
 5. ejg06

  ejg06 New Member

  Katılım:
  9 Ocak 2006
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  hocam cok güzel calişma olmus sagol
   
 6. .KoRn

  .KoRn New Member

  Katılım:
  16 Aralık 2008
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  güzel paylaşım olmuş sağolasın...
   
 7. kuzay

  kuzay Pesimist

  Katılım:
  2 Nisan 2007
  Mesaj:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Kalamazsın Bu Hayatta Bakire ,En Azından Hayat Koy

  eline sağlık
   
 8. remington

  remington Çǿκ کε√díκ طę ∂طí

  Katılım:
  13 Aralık 2006
  Mesaj:
  22
  Ödül Puanları:
  1
  Meslek:
  working as an English teacher
  Şehir:
  Beşiktaş'ın kalbi KAPALI'dan

  eskiler bi başka be hocam...
   
 9. sanalbir

  sanalbir New Member

  Katılım:
  9 Şubat 2009
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Samantha Fox mutlaka dinlenmeli zaten :D
   

Bu Sayfayı Paylaş