Atatürk'ün gittiği ve gitmediği iller

'Mustafa Kemal Ataturk Köşesi' forumunda uLash tarafından 9 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. uLash

  uLash Kaleidoscope

  Katılım:
  28 Ocak 2008
  Mesaj:
  30
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  I'm worse at what I do best
  Şehir:
  Buralarda..

  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...
  HARİTAYA DİKKATLİ BAKIN!

  [​IMG]  Atatürk'ün gittiği ve gitmediği iller
  Cumhurbaşkanı Gül'ün Diyarbakır ziyareti tartışmalarından yola çıkan Mustafa Armağan, tarihi bir bilgiye ışık tuttu. Atatürk hangi illere gitmişti?

  Sahi, Atatürk Diyarbakır'a gitmiş miydi?

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bayram namazını Diyarbakır Ulucamii'nde kılma ve halkla bayramlaşma programı aniden iptal edildi. Gerekçesi ne olursa olsun, 2009 yılına girmeye günler kala 85 yaşındaki bir devleti yönetenlerin hâlâ "bir şehre gidememe"lerini açıklamak kolay değil gerçekten de.

  Şahsen "İş neden bu raddeye geldi?" sorusunun dokuz boğumlu cevabını uzun uzadıya vermek yerine, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Atatürk'ün 1923 sonrasında Diyarbakır'a gidip gitmediğini konuşmanın olaya daha sağlıklı bir pencere açacağına inanıyorum.

  Diyarbakır'ın Atatürk'ün hayatında önemli bir yeri var. Çanakkale'deki başarılarından sonra 2. Ordu'ya bağlı 16. Kolordu Komutanlığı'na atanan Mustafa Kemal, 27 Mart 1916 günü Diyarbakır'a varmış ve tuğgeneralliğe bu şehirde terfi etmiştir. Bir süre sonra Silvan ilçesine taşınan karargâhta Türk Tarih Kurumu tarafından basılan "Hatıra Defteri"ni tutmuştu.

  Mustafa Kemal Paşa bir gün Diyarbakır'da Hazrolu Mehmet (Budak) Bey'in evinde misafir edilir. Mükellef bir sofra hazırlayan Mehmet Bey, misafirinin bu ikramdan memnun kalacağını zannederken genç general beklenmedik bir tepki gösterir ve "Asker cephede açken ben bu nefis yemekleri yiyemem" diyerek sofraya oturmayı reddeder. "Askerlerin bir aylık ekmeği benden" sözünü veren Mehmet Bey'in sofrasına oturan Mustafa Kemal Paşa, başka bir seferinde "Bir gün gelirsem Hazro dağları beni saklar mı?" diye sorar. Mehmet Bey'in cevabı kesindir: "Biz de, Hazro dağları da, hepimiz sana feda, emrindeyiz Paşam."

  Ancak siyasette dostluklar ebedi değildir, düşmanlıkların ebedi olmadığı gibi. Mehmet Budak Bey ikinci meclise (1923) üye seçilirken, Şeyh Said isyanına katılmadığı gibi isyancılarla mücadele eden kardeşi Hatip Bey sıkıntılıdır. Zira devlete kurşun sıkanlarla beraber devletin yanında yer alan kendi ailesinin de sürgüne gönderileceğini öğrenince Çankaya Köşkü'ne çıkıp eski dostluğunun hatırı için yanlış anlamanın düzeltilmesini rica eder. Ancak Atatürk'ün cevabı tokat gibi patlar yüzünde Hatip Bey'in: "Bir insan kendi ırkına hıyanette bulunursa başkasına daha iyisini yapar mı?" O günden sonra Hatip Bey ailesine şu öğüdü vermiştir: "Sakın bizim gibi onursuz olmayın." (Malmîsanij, "Diyarbekirli Cemilpaşazadeler ve Kürt Milliyetçiliği", Avesta Yay., 2004, s. 139-141.)

  Bu arada belirtelim ki, Mustafa Kemal Paşa, Diyarbakır ve Silvan'da kaldığı bir yılı aşkın süre içinde dostluk kurduğu kişilerle daha sonra, özellikle Milli Mücadele yıllarında ilişkisini sürdürmüş ve telgraflarla destek ve yardım istemiştir.

  Nihayet Paşa, Temmuz 1917'de İstanbul'a dönmek üzere Diyarbakır'dan ayrılır. Ayrılış, o ayrılış. Zira Cumhuriyet döneminde, Atatürk'ün yolunun bir daha Diyarbakır'a düşmesi için tam 20 yıl, 4 ay geçmesi gerekmiştir.  Atatürk'ün 1923'den sonra gittiği ve gitmediği illerin haritası.


  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...


   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 30 Ekim 2010
 2. atn42

  atn42 New Member

  Katılım:
  6 Ağustos 2008
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  PROMETHEUS'UN yanından

  O hiçbiryerin oluşumun eşbaşkanı olmadıda ondan
  herşeyi vatanı ve milleti için yaptı
   
 3. kakaleite2

  kakaleite2 New Member

  Katılım:
  9 Aralık 2006
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  çok güsel harika da bi hikaye eklemişsin ama ben harita dan bişe anlamadım :(
   
 4. uLash

  uLash Kaleidoscope

  Katılım:
  28 Ocak 2008
  Mesaj:
  30
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  I'm worse at what I do best
  Şehir:
  Buralarda..

  Gıttıgı yerler harıtada Kırmızı Gıtmedıgı yerler ıse bEJ Dıkkat edersen =)
   
 5. Aktuğ

  Aktuğ New Member

  Katılım:
  12 Ekim 2005
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Accountant
  Şehir:
  Atam İzindeyiz !!!

  dogru soze ne hacet...
   
 6. suleyman26

  suleyman26 New Member

  Katılım:
  4 Mayıs 2008
  Mesaj:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  lise ogrencisi
  Şehir:
  Dunyadan

  Arkadaslar guzel bi konu ama su laf atmalar olmasa daha da guzel olcak ben sahsen rahatsiz olurdum..Guzelim vatanim biras olsada cok buyuk hatalarda olsa duzelecek gibyken bole demek ne bilim bence sacma Simdi kim iktidara gelcek de bu ulkeyi yonetecek..
  Bir laf vardir..
  \YERLI MALI YURDUN MALI HERKES BUNU KULLANMALI onune gelen bunu yapio birakin halka da onlar kara versinler !!!
   
 7. tigalis

  tigalis New Member

  Katılım:
  11 Ocak 2007
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  tekstil
  Şehir:
  polonya

  Harita nerede acaba?
   
 8. Ata Kızı

  Ata Kızı Moderator

  Katılım:
  23 Mayıs 2010
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  12

  Resim eklenmiştir....
   

Bu Sayfayı Paylaş