Atatürkün vasiyeti..!

'Mustafa Kemal Ataturk Köşesi' forumunda hannibalgs tarafından 10 Temmuz 2005 tarihinde açılan konu

 1. hannibalgs

  hannibalgs New Member

  Katılım:
  28 Haziran 2005
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Kilimci..!
  Şehir:
  Geldim İstanbula..!

  Atatürk, ölümünden 50 yıl sonra açıklanmak üzere bir vasiyet bırakmıştı. Kenan Evren, 1988'de Atatürk'ün vasiyetini açmış, ancak "açıklanmasını sakıncalı görüp" tekrar kitlemişti. Atatürk, sözlü olarak Fevzi Çakmak'ın Cumhurbaşkanı olmasını ve dış politikada da Türk-Sovyet dostluğunu vasiyet etmişti.


  Bu 10 Kasım'da Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün üzerinden 66 yıl geçmiş olacak. Büyük önder, ölümünden 50 yıl sonra açıklanmak üzere bir vasiyet bırakmıştı. Vasiyet, Genelkurmay Harp Tarihi Dairesi'nde saklanmıştı. 1988'de dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Atatürk'ün vasiyetini açmış, ancak "açıklanmasını sakıncalı görüp" gizli tutulmak üzere Genelkurmay Harp Dairesi'ne geri göndermişti.

  KÜÇÜK AMERİKA İÇİN SAKINCALI

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusunun vasiyeti, Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı tarafından "sakıncalı" bulunmuştu. Gerçekten de Atatürk'ün devrimleri ve fikirleri Türkiye'yi Küçük Amerika yapmak isteyenler için sakıncalı olabilirdi. Bu yüzden yıllarca Atatürk'ün fikirleri çarpıtıldı, sansürlendi.
  Ancak Atatürk'ün devlet yöneticilerine ve yakın arkadaşlarına birkaç defa ifade ettiği sözlü vasiyeti çeşitli kaynaklara yansıdı. Atatürk, sözlü vasiyetinde, kendisinin Cumhurbaşkanı adayını açıklmış, Türkiye'nin dış politikasının izleyeceği hattı belirtmişti.

  CUMHURBAŞKANLIĞI'NA FEVZİ ÇAKMAK'I ÖNERDİ

  Kaynaklara göre Atatürk, kendisinden sonra Cumhurbaşkanı olarak Mareşal Fevzi Çakmak'ın seçilmesini istemişti. Bu öneri, Mustafa Kemal tarafından ilk olarak doğrudan Çakmak'a da yapıldı. Hatta Genelkurmay Başkanı Çakmak'ın milletvekili olarak Cumhurbaşkanı seçilebilmesi için erken seçim bile tasarlandı, anayasanın değiştirilmesi bile düşünüldü. İddialara göre Atatürk, ölürken Fevzi Çakmak'ın Cumhurbaşkanı olacağına emindi. Ancak daha sonradan Celal Bayar'ın İnönü'yü desteklemesiyle durum değişti ve İnönü Cumhurbaşkanı oldu.

  TÜRK-SOVYET DOSTLUĞUNU VASİYET ETTİ

  Atatürk, Türkiye'nin dış politikası konusundaki vasiyetini ise yakın silah arkadaşlarına belirtmişti. İsmet İnönü, Atatürk'ün Türk-Sovyet dostluğunu vasiyet ettiğini belirtir. Diğer taraftan Atatürk, Kılıç Ali'ye ölmeden kısa bir süre önce "Dış politikamızın temeli Sovyet dostluğudur. Sovyet dostluğuna zarar vermemek şartıyla İngiltere ile bir anlaşmanın faydası olur" demiştir.
  Tevfik Rüştü Aras ise, Atatürk'ün son sözlerinden birinin Sovyetler'le ilişkilerin 1925 Antlaşması çerçevesinde yürütülmesi olduğunu söyler. Türkiye ve SSCB'nin Batılı emperyalist ülkeler tarafından tecrit edildiği ve Musul Sorunu'nun Türkiye aleyhine çözümlendiği dönemde, iki ülke, 17 Aralık 1925 tarihinde Dostluk ve Tarafsızlık Antlaşması imzalamıştır. Dönemin Dışişleri Bakını Tevfik Rüştü Aras ve Dışişleri Halk Komiseri Çiçerin'in imzaladığı bu antlaşma, belirli protokoller de eklenerek ve birkaç defa uzatılarak 1945 senesine kadar geçerliliğini korumuştur.

  "SOVYETLER'E KARŞI BİR SALDIRI POLİTİKASI GÜTMEYECEKSİNİZ!"

  Zekeriya Sertel de Celal Bayar ve Tevfik Rüştü Aras'ı kaynak göstererek, Atatürk'ün ölüm yatağında arkadaşlarına şu vasiyette bulunduğunu aktarır:
  "Sovyetler Birliği'ne karşı asla bir saldırı politikası gütmeyeceksiniz. Doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak Sovyetler'e yöneltilmiş herhangi bir antlaşmaya girmeyecek ve böyle bir antlaşmaya imza koymayacaksınız."
  Atatürk, son günlerinde bu konuyla ilgili önemli bir görüşmeyi de Ali Fuat Cebesoy'la yapar. Atatürk, Cebesoy'a dış politikayla ilgili şu öğütleri verir:
  "Fuat Paşa, pek yakında dünya vaziyeti mütareke senelerinden daha çok ciddi olacak ve karışacaktır. İkinci büyük bir harb karşısında kalacağız. Dünyada hakim olan milletleri idare edenlerin arasında maatteessüf birinci derecede devlet adamı çıkmıyor. (Hitler'le Mussolini'yi kastederek) Avrupa'da birkaç maceraperest Almanya ve İtalya'nın başında cebren bulunuyorlar. Karşı karşıya geldikleri zayıf devlet adamlarının aczinden cüret alıyorlar. Bunlar bugün dünyayı kana boyamaktan çekinmeyeceklerdir. Eski dostumuz Rus Sovyet Hükümeti, acizlerle maceraperestlerin yanlış hareketlerinden istifade etmesini bilecektir. Bunun neticesinde dünyanın vaziyeti ve muvazenesi kamilen değişecektir. İşte bu devre esnasında doğru hareket etmesini bilmeyip en küçük bir hata yapmamız halinde başımıza mütareke senelerinden daha çok felaketler gelmesi mümkündür."

  ATATÜRK, TÜRK MİLLETİNDEN GİZLENEMEZ!

  Mustafa Kemal Atatürk'ü 66. ölüm yıldönümünde en iyi onun hedeflerini ve öğütlerini bilerek anabiliriz. Ama bundan da önemlisi, ülkemizin karşı karşıya olduğu tehditleri ancak Kemalist Devrim rotasına tekrar girip onu tamamlayarak bertaraf edebileceğimiz bugünlerde, Atatürk'ün yazılı vasiyetinin açıklanması çok daha gereklidir. Atatürk, artık daha fazla Türk milletinden gizlenmemelidir ve gizlenemez!


  ALINTIDIR..!
   
 2. desantralizasyon

  desantralizasyon New Member

  Katılım:
  18 Haziran 2005
  Mesaj:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  yazılımcı, jeoloji mühendisi
  Şehir:
  istanbul, samsun

  hımmm ben bilmiyordum bunu
  bencede açıklanmalı.
  bilgi için çok teşekkür ederim
   
 3. Türkü

  Türkü New Member

  Katılım:
  18 Haziran 2005
  Mesaj:
  30
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  BURSA

  1-2 gün önce böyle 1 vasiyetin olmadığına dair 1 açıklama dinledim ama kim doğru söylüyor bilemeyiz. Sanırım İnönü ile arası bozuktu son zamanlarda o yüzden F. Çakmak tercihi yapmıştır. Sovyetler i seçmesi de akıllıca 1 denge politikası...tşkrler hannibalgs.
   
 4. Uzunefe

  Uzunefe New Member

  Katılım:
  22 Haziran 2005
  Mesaj:
  10
  Ödül Puanları:
  1

  evet dostum bu doğru yaa . ama sanırım o İsmet İnönü ydü herhalde. Hatta şey demiş : " eğer
  ben vasiyetin bu maddesini okusaydım kimse onu sevmezdi "
   
 5. hannibalgs

  hannibalgs New Member

  Katılım:
  28 Haziran 2005
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Kilimci..!
  Şehir:
  Geldim İstanbula..!

  Aslında bencede Fevzi Çakmak çok daha doğru bi karardı çünkü İsmet İnönü çok iyi bi askerdi ama iyi bir politikacı değildi bizim hocalarımız genelde asker oldukları için böyle konulara çok girerler ve İsmet İnönü'nün yaptığı yanlışları dinleyince cidden insan kızıyo ama bu sadece Atatürk'ün nekadar haklı olduğunu ortaya çıkarıyo..!
   
 6. !ÇıRaK!

  !ÇıRaK! New Member

  Katılım:
  10 Temmuz 2005
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Bilgi için teşekkür ederim! Bu günlerde bu tip şeylere çok ihtiyacımız var!
   
 7. Leke

  Leke New Member

  Katılım:
  25 Haziran 2005
  Mesaj:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  DoĞDuĞuMDa O KaDaR ŞaŞıRDıM Ki , BiR BuÇuK SeNe Ko

  Eğer böyle bir vasiyet varsa bence açıklanmalı . Türk halkıda bilgilendirilmeli .
  Sovyetler her zaman bizim yanımızda olmuşlardır . O yüzden o dönemde Sovyetlerle işbirliği yapmamızı istemesi doğal . Amerikanın dünya için en büyük tehdit olduğunu daha o senelerde görmüş . Kenan Evrenin cumhurbaşkanı olması ise TC'nin en büyük yanlışlıklarından biridir . Zaten Refarandumda başka bir yasa onaylanıyormuş .
  Herkes o yasayı beğendiğinden evet demiş ( zaten Türk halkı hiçbir zaman tam anlamıyla bilgilendirilmiyor ) . Ama o yasanın yanına birde Kenan Evreni cumhurbaşkanı yapmak istiyor musunuz ? Diye birşeyler eklemişler . Sandıklar açılmış . Tamamı açıldığında halk cumhurbaşkanını seçmiş olmuş . Kenan Evren . İşte Kenan Evren denen adam böyle birisidir
  Gerisini siz düşünün .
   
 8. mendo68

  mendo68 New Member

  Katılım:
  27 Haziran 2005
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Derslerin Başı

  Atatürk'ün bu vasiyeti ne kadar ileri görüşlü olduğunun bi kanıtıdır resmen.çünkü ölümünden 50 yıl sonra açılmasını istediyse bu bir şans diil onun ileri görüşlülüğünden kaynaklanmaktadır.bunu da günümüzde zaten görmekteyiz.
   
 9. tigin_alporu

  tigin_alporu New Member

  Katılım:
  10 Temmuz 2005
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Teknik servis
  Şehir:
  Yaşamla ölüm arasındaki o ince çizgide

  Sovyetlerde Amerikada ve Her Türlü Devletde Türk'ün yanında olmaz.Bir dediğiniz bir dediğinizi tutmuyor.Hannibalgs Bir yazındada finlandiya başbakanının abye anlattığı fıkrayı örnek göstermişsin. Soruyorum sana ve seni destekleyenlere. O sovyetler değilmiydi dünya savaşlarında senin düşmanlarınla müttefik olan.Onların mazeretiyle saldırılmamışmıydı Çanakkale'ye (İyiki de saldırmışlar Türk'üde kolonileri gibi güçsüz sanan İngiliz ve Fransızlara gereken cevap Tarihin gördüğü en gelişmiş ve en büyük o donanmanın bir avuç Türk askerinin kurduğu mayınlarla yok olmasıyla verildi...)

  Anlayacağınız üzere şu anda ne AB, ne ABD, ne SSCB, ne her ne zıkkımsa şunu unutmayınki Türk'ün tek dostu Türk'tür.Size bu aralar vizyona girecek bir filmi izlemenizi öneriyorum... Türk Harekatı türkçe ismiyle işte bu filmde plevnede savaşan Türk askerinin '' başıbozuk(!!!!) ''luğunu ballandırılmış bir aşk ve casusluk hikayesiyle izleyecek!!!!, gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız!!!!...Durum bundan ibaret değildir.

  Şu anda AB kapısında düştüğümüz durum sadece fıkralara konu olmuyor.Dünyanın en prestijli dergileri halimizi AB kapısında diz çöküp yalvaran veya kapıdaki köpek girişinden girmeye çalışan kişiler olarak lanse ediyor bizi.

  Siz bu ayak oyunlarına gelmeyin yeter...
   
 10. <<<RevengeR>>>

  <<<RevengeR>>> ƒσяυмυη ηєω ѕтαяı

  Katılım:
  10 Şubat 2008
  Mesaj:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  .
  Şehir:
  ██████████████

  bende teşekr ederim
   

Bu Sayfayı Paylaş