Bilgi Taassubu önler

'İslam ve İnsan' forumunda DarthErim tarafından 21 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. DarthErim

  DarthErim New Member

  Katılım:
  12 Aralık 2007
  Mesaj:
  3
  Ödül Puanları:
  0

  Bilgi Taassubu önler

  Taassup, diğer adıyla bağnazlık bir şeye, körü körüne bağlanmaktır. Her inancın ve düşünce ekollerinin fanatik, bağnaz taraftarlarının olması sosyolojik bir gerçektir. Mutaassıp bağlılar, bağlandıkları dine veya düşüncelere faydadan çok zarar verir, onun katılaşıp bir kalıpta donmasına sebep olurlar. Oysa canlı olmayan, kendini sürekli yenilemeyen, gelişmelere kapalı her din ve düşünce ölmeye mahkumdur. Fakat bağnaz kimseler sadece ve sadece daha önceden hazırlanmış kuralların tıpa tıp uygulanmasını savunur, hangi kuralın ne amaçla konduğunu, neyi hedeflediğini ve uygulanma şartlarını düşünmez.

  Bağnazlık, derecesine göre, toplum içinde hoşgörüsüzlükten silahlı çatışmalara kadar büyük huzursuzlukların çıkmasına sebep olur. Toplum vicdanında sonradan kapanması mümkün olmayan derin yaralar açar; yüzyıllar boyu sürecek olan düşmanlıklar ortaya çıkarır. Buna en güzel örnek Hz. Ali ile Muaviye arasındaki savaşın daha sonra bağnaz taraftarlarca hiç istenmeyen boyutlara taşınması olmuştur. Hz. Ali, Peygamberimizin iki torunu Hz. Hasan, Hz. Hüseyin ve daha bir çok sahabiler bağnaz çekişmelerin kurbanı olmuş, şehit düşmüşlerdir. O gün açılan yaralar, mezhep kavgaları adı altında asırlarca sürmüş ve günümüzde bile kurban almaya devam etmektedir. Hıristiyanlık dinindeki Katolikler ile Protestanlar arasındaki kör dövüş de bağnazlığa bir başka örnektir. Dünyanın her tarafında dinler arası çekişmeler ve çatışmalar, taraftarlarının daha çok bağnazlığa kaymasına sebep olmakta, bağnazlığın yaygınlaşması ise daha kanlı savaşların ortaya çıkmasına yol açmaktadır.

  İslam dini canlı bir dindir. İslam’daki içtihat, onu canlı kılan en önemli kurumdur. İslam insanlardan kendine körü körüne bağlanmalarını istemez; aksine düşünmelerini, akıllarını kullanmalarını ister. Putperestleri, bağnaz bir şekilde putlara tapmalarından dolayı kınar, putların hiçbir şeye güçleri yetmediğini ısrarla göstermeye çalışır. Putperestler ise tam bir taassup örneği göstererek: “Hayır, biz yalnız atalarımızdan gördüğümüze uyarız” diye cevabını vermişlerdir. Kur'an-ı Kerim onlara şöyle der: “Peki ya atalarınız akıllarını hiç kullanmamış ve hidayetten nasip almamış iseler?” (Bakara 170)

  Müslümanlar, Allah’ın kınadığı bu bağnazlığı kendileri de göstermemeli; bağlandıkları inançların dinimizdeki yerini araştırmalı, bilerek inanmalı ve bağlanmalıdır. Taassubun panzehiri, araştırmak, karşılaştırmak, değerlendirmek ve inceleme yapmaktır. Sorgulayan, nedenleri araştıran bir kişi, taassup hatalığına yakalanmaz.

  Anlatım: Dr. Ali Kuzudişli


  Kaynak:
  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...
   
 2. paradigm

  paradigm New Member

  Katılım:
  15 Mart 2006
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  DURUM 1--şöyle düşün bir program yazıyosun.. kullanıcıdan program bir sayı girmesini istiyor.. programcı sensin ya programı şöyle dizayn ediyosun.. eğer kullanıcının girdiği sayı pozitif bir sayı ise bu programın 30.satırındaki komutu uygula, 0 ise 40. satırındaki komutu uygula, negatif ise 50. satırdaki komutu uygula... adamın biri tesadüfen bilgisayarın karşısına geçiyor bir bakıyor bir sayı girin diyor.. - 7 giriyor aa bir bakıyor prog 50 satırdaki işlemi yapıyor.. 0 giriyor program 40. satırdaki işlemi yapıyor... mesela + 5 giriyor program 30. satırdaki işlemi yapıyor.. adam milyonlarca sayı giriyor.. +13 , -1000 vs vs hep aynı sonuçlara ulaşıyor..ve adam şu sonuca varıyor ' bu programda eğer kullanıcının girdiği sayı pozitif bir sayı ise bu programın 30.satırındaki komutu uygulanır, 0 ise 40. satırındaki komutu uygulanır, negatif ise 50. satırdaki komutu uygulanır.' ve bu düşüncesini arkadaşlarına sözle açıklıyor. buna da Ahmet prensibi diyor.

  DURUM 2-- Bir gün bir adamın kafasına elma düşüyor.. adam düşünmeye başlıyor.. çatıdan atıyor..sonuçları kaydediyor..taş atıyor sonuçları kaydediyor... vs vs.. sonra şu sonuca varıyor ve düşüncesini insanlığa matematik dili ile bilimsel makale olarak açıklıyor ' yeryüzünde bırakılan bir cisim 1/2*g.t^2 ile düşer' ve adam bu olaya adını veriyor.. Newton Kanunu

  SORU: -78 yazınca program niye 50.satırdaki işlemi yapıyor: cevap : programcı öle yazdığı içn programı..bunu kim anlamış? Ahmet.. Peki yeryüzünde bırakılan bir cisim niye bizim dünyevi dilimizle 1/2*g.t^2 ile düşer? cevap: herşey o (Allah) ol dedi diye oluyor... peki bu olayı bilinçli veya bilinçsiz kim bulmuş: Newton...Peki biz diğer olguları da (sosyal, sayısal, ..vs vs) bulmaya çalışmalımıyız? evet çünkü biz sınırlı yaratıcılığımızla bunla uçak yaparız..hastalıkları çözeriz vs vs..peki tüm bunların esas programcısı (!) kim Allah! Peki taş düşüyosa, rüzgar esiyosa, gündüzün ardından gece geliyosa bunda düşünen topluluklar için ipucu var mıdır? evet? peki nedir? La ilahe ilallah!
   

Bu Sayfayı Paylaş