Herbalife'in Yan Etkileri ve Zararları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Øguz tarafından 29 Mart 2008 tarihinde açılan konu

 1. Øguz

  Øguz New Member

  Katılım:
  20 Ağustos 2007
  Mesaj:
  4
  Ödül Puanları:
  1

  Öncelikli olarak şunu belirtiyim bu ürün Türkiye sağlık bakanlığının izni ile girmemektedir. Tarım Bakanlığının izniyle girmektedir. İnternette Herbalife ile ilgili yapılan yorumların % 80'i olumlu. Bu ürünü kullanıp kısa sürede 10-15 kilo verenler vardır. Kısa süre içerisinde bu kadar kilo vermek ne kadar sağlıklıdır. Bilemiyorum.

  Ürünü kullanıp memnun kalanlarda var; memnun olmayanlarda var.

  Aşağıdaki yazanlar benim kişisel yorumum değil internette yaptığım araştırmada bulduğum çeşitli sitelerden (genelikle sağlık siteleri) alıntı yazılardır.

  Bu ürünü uzun süre kullananlarda 10-15 yıl sonraki süreçte ciddi karaciğer rahatsızlıkları olduğunu duydum. Fakat bu konuya en güzel açıklama getirecek Sağlık Bakanlığıdır. Sağlık bakanlığının Web sitesinde Herbalife ile ilgili arama yaptım. Herbalife ilgili hiç bir şey yok. Dünyada ve özelliklede ABD'de bu kadar çok tartışılan bir ürünle ilgili sağlık bakanlığının bir araştırma yapmaması çok üzücüdür.

  Aşağıdaki yazan yazılar benim kişisel yorumlarım değil. Sağlık ile ilgili sitelerden yaptığım alıntılardır. Bu ürünü derhal sağlık bakanlığı incelemelidir.  Herbalife Hakkında ABD Sağlık Dairesinin (FDA) Uyarısı

  Herbalife denilen ürünün Amerikada yasaklandığını ve bir kongre senatörünün kişisel çabalarıyla bu sistemi durdurmak istediğini biliyormusunuz ?. ABD'de bu ürünün satılabilmesinin tek yolunun içindeki Efedra Sinica bitkisinin çıkarılması olduğunu ancak Türkiyede'ki preparatlarda bu bitkinin halen bulunduğunu, ve anlaşılmaması için çince adınının yazıldığını biliyormuydunuz ?. Herbalife'ın ani ölümlere neden olduğunu ve bu nedenle sadece Herbalife Tazminat davalarına bakan avukatlık büroları kurulduğunu ve ciddi tazminat davaları açıldığını duymuş muydunuz ?

  Google'da "herbal ephedra death"i arattığınızda kaç tane link çıkacağına bakın. ya da "herbal ephedra lawyer"

  Bu konuda Mayo Clinic bu maddeyi içeren ürünlerin listesini yayınlayarak kullanılmaması yönünde uyarmıştır.


  Listede Türkiyede satılan form olan Herbalife Thermojetics de bulunmaktadır. Bu ürünü içen kişilerde çarpıntı, aşırı enerji vs gibi belirtilerin olması bu maddenin içerisinde bulunduğunun en büyük kanıtıdır. Herbal Efedra nın Herbalife'a koyulma amacı iştahı kapatmak ve enerji kullanımını arttırmaktır ama ne yazıkki ani ölüm gibi küçük bir yan etkisi bulunmaktadır(!). Kalp krizi, inme ve felçleri saymıyorum. Tabi ben yalan söylüyor da olabilirim ancak FDA raporları da aynısını söylüyor.

  Saygılar

  Herbal Efedra ve Ani Ölümler

  Fazla kilolardan muzdarip kişiler ve obezite hastalarına mucize tedavi yöntemi olarak ülkemizde en agresif şekilde pazarlanan ürün muhtemelen Herbalife adındaki pakettir. Tamamen bilinçsiz distribütorler aracılığıyla çeşitli kozmetik ürünleri ile aynı yöntemle, MLM sistemiyle satılan bu ürün hakkında ne biliyorsunuz ?

  Gerçekten satıcıların söylediği gibi yan etkisi yok mu ? Tedavide başarılı olabilir mi ?
  Herbalife'ın başarısız olmasının nedeni çok kısa olarak diğer diyet sistemlerinde de olduğu gibi bir kişinin uzun süre sıvı mama ile beslenmesinin psikolojik olarak imkansız olmasından kaynaklanıyor , ancak bu ürünle ilgili problem bu değildir.
  Ölüm Tehlikesi !!!

  Solunum sistemi dekonjestanı olarak astım tedavisinde ve soğuk algınlığında kullanılan efedrin maddesinin kaynagı Ephera sinica / Ma huang bitkisidir. Efedrinin sempatomimetik ve santral sinir sistemi üzerindeki etkileri nedeniyle iştah azalmasına neden olduğu bilinmektedir.

  Çeşitli firmalar ilaç denetim kurulları ve sağlık otoritelerinin uzun süreli ve yüksek masraflı araştırma maliyetlerinden kurtulabilmek ve yüksek kar getiren obezite pazarından yararlanbilmek amacıyla bu bitkiyi toz haline getirip tablet, kapsül ve herbalife da olduğu gibi mama-çay olarak pazarlamaktadırlar. 1990 ların başında patlayan herbal efedra çılgınlığı ABD'de arka arkaya gelişen ani ölümler nedeniyle bu ürünlerin yasaklanmasıyla son bulmuştur. Bu ölümlerden en bilinenleri, Minnesota Vikings oyuncusu Korey Stringer. ve Steve Bechler isimli baseball oyuncusunun ölümü olmuştur. Bu ölümler nedeniyle açılan 600 milyon dolarlık tazminat davaları halen sürmektedir.

  26 Aralık 2004 tarihinde Amerikan ilaç dairesi FDA, Epherda alkaloidleri içeren ürünlerin kilo kontrolü ve sporcu desteği olarak pazarlanmasını tamamen yasaklamıştır.
  Ancak 30 milyar dolarlık obezite pazarı son derece caziptir ve çeşitli mahkemeler aracılığıyla geçtiğimiz yıl yeniden kontrollü olarak ABD de pazarlanmasına izin verilen bu madde nedeniyle 100 den fazla ani ölüm ve 1000 kişiden fazlasında da ciddi yan etkiler görülmüştür. ( Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın... ) Utah eyalet makkemesinin 2005 yılında verdiği izinden sonra California ve New York eyaleterinin herbal efedra maddesini serbest bırakması izlemiştir. Amerikan İlaç dairesi FDA, bu maddenin kilo verme amacıyla kullanılamayacak kadar tehlikeli olduğunu bildirmektedir.
  Google internet arama motorunda "herbal ephedra death" anahtar kelimeleriyle arama yapıldığında karşımıza çok fazla sayıda sonuç çıkmakta ve yüzlerce tazminat davası haberi görülmektedir. Hatta herbal efedra nedeniyle olan ölümler ve yan etkiler nedeniyle sadece herbal efedra tazminat davaları üzerine çalışan avukatlık büroları oluşmuştur.
  Mayo Clinic aşağıda bulunan ürünleri herbal efedra ihtiva ettiğinden dolayı tehlikeli olduğu ve kullanılmaması gerektiği açıklanmıştır

  Multi-ingredient preparations containing ephedra : Acceleration, AllerClear, AllerPlus, Andro Heat, Better BodyEnergy for Life, Bio Trim, Biovital Plus, Bladderwrack-Dandelion Virtue, Breathe-Aid Formula, Breath Easy, Cordephrine XC, Diet Fuel, Dymetadrine Xtrem, EPH-833, Ephedra Plus, Thermogen, Guarana-Gotu Kola Virtue, Herba Fuel, Herbal Decongestant Expectorant Capsules, Herbalife - Thermojetics Original Green, Mao-Bushi-Saishin-To, Metabolife 356, Metabolift, Metaboloss, MetaboTRIM, Naturafed, Naturally Ripped, Naturatussin 1, Nettle-Reishi Virtue, Power Thin, ProLab Stoked, Pro-Ripped Ephedra, Respa-Herb, Respiratory Support Formula, Ripped Fuel, SinuCheck, SinuClear, SnoreStop, Thermadrene, Thermic Blast, Thermicore, Thermo Cuts, ThermoDiet, Ultra Diet Pep, Xenadrine RFA-1.

  Görülen Yan Etkiler
  Endişe, ateş basması, uykusuzluk, migren, hafıza bozukluğu, kas ağrıları, kan basıncında yükselme,çarpıntı.
  Daha ciddi yan etkiler ise;
  Epileptik ataki, paranoid psikoz, bayılma, koma,kalp krizi, ani kardiak ölüm, ritm bozukluğu, beyin kanaması, böbrek yetmezliği , inme, felç.

  Zaten obezite nedeniyle son derece ağır bir yük taşıyan hastaya dışarıdan stimülan verilmesi son derece risklidir. Bu nedenle sevdiğiniz kişileri yukarıdaki listede bulunan ürünlerden uzak tutunuz.

  Avrupada yasaklanan ve ABD de yeniden yasaklanması icin ardı ardına yüz milyonlarca dolarlık tazminat davaları açılan, herbal ephedra ihtiva eden ürünlerden dolayı zarar gördü iseniz hemen Tıbbi Konularda Tecrübeli Bir Avukata başvurun. Eğer ABD de yaşıyorsanız Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın... adresindeki avukatlık bürosu özellikle Herbalife ve benzeri ürünler nedeniyle tazminat davaları konsunda özelleşmiştir. Eğer Türkiye'de çalışan bir avukatsanız lütfen bize bilgilerinizi burada yayınlanmak üzere gönderin.  Herbalife ile İlgili Sağlık Bakanlığı Eczacılık Genel Müdür Yardımcısı Dr. Halil Akar, Yazılan Mektup ve Alınan Cevap


  Herbalife isimli zayıflama ürününün, ancak doktor kontrolünde ve eczanelerde satılması gerektiği bildirildi. Sağlık Bakanlığı Eczacılık Genel Müdür Yardımcısı Dr. Halil Akar, Merhaba’ya verdiği yazılı cevapta Herbalife isimli ürünlere, Tarım Bakanlığı tarafından gıda gibi değerlendirilerek ithal izni verilmesinin son derece sakıncalı olduğunu söyledi.

  ÖLÜM RİSKİ Dr. Akar, ürünün bileşiminde bulunan kafein maddesinin alışkanlık yapmanın yanı sıra kimi kişilerde ölüm tehlikesine neden olabileceği uyarısında bulundu. “Kafein bir ilaç etken maddesi olup kalp damar rahatsızlığı olan kişilerde ölümcül yan etkilere yol açabilir” diyen Dr. Akar bu nedenle ürünün mutlaka Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirilmesi ve sadece eczanelerde hekim kontrol ve önerisi ile satılması gerektiğini vurguladı. SAĞLIK BAKANLIĞI DENETİME ALMALI Konuya ilişkin görüşlerinin Tarım Bakanlığı’na aktarıldığını ifade eden Genel Müdür Yardımcısı Dr. Halil Akar, sağlık eğitimi almamış kişilerin kar amacı ile ürünü gelişi güzel pazarlamasının sakıncasına işaret ederek,

  ‘Bu nevi pazarlama hele yukarıda belirttiğimiz sakıncalar söz konusu iken tehlikelidir. Bu bakımdan Sağlık Bakanlığı denetimi altına alınması önemlidir. Ürüne, Tarım Bakanlığı tarafından gıda gibi izin verilmesi son derece sakıncalıdır’ ifadesini kullandı. İKİ BAKANLIK KARŞI KARŞIYA Bu ifadelerle Sağlık Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı karşı karşıya geliyor. Bir tarafta, ölüme kadar varan risklerin taşındığı ifadesi, diğer tarafta gıda izni. Türkiye’de, insan hayatı ve sağlığının ne kadar ucuz olduğu ve ne tür tehlikelere açık olduğu bu olayda da görülüyor. Tarım Bakanlığı’nın cevabı ve söz konusu tehlikelerin var olup olmadığı ile varsa derecesi merakla bekleniyor.

  ÖLÜM RİSKİ SÖZ KONUSU OLABİLİR Distribütörler ağı ile pazarlanan Herbalife ürünleri konusunda yaptığımız araştırma bizi çarpıcı sonuçlara götürdü. Sağlık Bakanlığı Eczacılık Genel Müdür Yardımcısı Dr. Halil Akar, söz konusu ürünlerin alışkanlık yapması ile birlikte kimi hastalarda ölüme kadar giden sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulundu. BAKANLIKLARA YAZDIĞIMIZ MEKTUP İlgili bakanlıklara Herbalife konusunda kamuoyunun merak ettiği hususları sorduk.

  Bakanlıklara yazdığımız mektup şöyle;

  10. Mayıs. 2004, Konya Sayın Prof. Dr. Recep AKDAĞ Sağlık Bakanı Son iki yıldır Konya’da, kelimenin tam anlamı ile furya haline gelen HERBALIFE konusunda zat-ı alinizi rahatsız ediyoruz. Zayıflama ilacı olarak takdim edilmekte olan ürünün pazarlanması, Konyalıları caddede-sokakta adım atamaz hale getirmiştir. Her bir ağaçta, elektrik direğinde, aracınızın camında ya da kapısında, “ULUSLAR ARASI FİRMADAN DOLGUN ÜCRET...” ibaresi ile günbegün karşılaşmanız mümkün. Yaya geçidinden geçtiğiniz anda bir genç kız ya da delikanlının elinize ilan tutuşturuvermesi de mümkün.

  Peki nedir, HERBALIFE?

  Bakanlığınız’dan izni var mıdır?

  Sağlığa zararı ya da faydası tespit edilebilmiş midir?

  Bağımlılık yapmakta mıdır? Obez bir toplum olarak bilinen Amerika, ülkemizde bir deneme mi yapmaktadır?

  Otel toplantılarında neler konuşulmaktadır?

  Bir nevi TİTAN zinciri ile karşı karşıya mı bulunmaktayız?

  Prof. Dr. Orhan Çeker’in, ‘Konya’da çok uluslu şirketler misyonerlik faaliyeti yapıyor?’ ifadesi ile HERBALIFE’ın bir bağlantısı var mıdır?

  Vergi açısından durum nedir?

  Bu ve benzeri sorular konusunda bakanlığınız ilgi alanına giren konuların araştırılarak, tarafımıza bilgilenmek ve kamuoyunu bilgilendirmek amacı ile iletilmesini arz ediyor, bil vesile çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.”

  İŞTE CEVABIN TAM METNİ Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdür Yardımcısı Dr. Halil Akar’ın mektubumuza Sağlık Bakanlığı adına verdiği cevabın tam metnini yayınlıyoruz.

  “İlgi: 10. 05. 2004 tarihli yazınız İlgi yazınız incelenmiş olup; HERBALIFE ÜRÜNLERİ TARIM BAKANLIĞI tarafından ruhsatlandırılan/izin verilen bir preperattır. Bileşiminde doluluk hissi vererek açlığı yatıştıran ve defekasyonu sağlamak üzere şişme özelliğine sahip müsilaj bakımından zengin doğal liflerin yanı sıra açlığa bağlı halsizliği gidermek üzere de KAFEİN ilave edilmektedir.

  Bilhassa KAFEİN bir ilaç etken maddesi olup kalp damar rahatsızlığı olan kişilerde ölümcül yan etkilere yol açabilir. Ayrıca KAFEİN alışkanlık yapıcı bir madde olarak bilinir. Bu nedenle ürünün mutlaka Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirilmesi ve sadece ECZANELERDE hekim kontrol ve önerisi ile satılması gerekir.

  Sağlık eğitimi almamış kişilerin kar amacı ile bu ürünü gelişi güzel pazarlaması hele yukarıda bahsedildiği şekilde sakıncalar söz konusu iken tehlikelidir. Bu bakımdan Sağlık Bakanlığı denetimi altına alınması önemlidir. Bu bakımdan ürüne TARIM BAKANLIĞI tarafından gıda gibi izin verilmesi son derece sakıncalıdır. Ayrıca konu TARIM BAKANLIĞI’na aktarılmıştır.

  Dr. Halil Akar / Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdür Yardımcısı” ABD’DE YASAKLANAN ÜRÜNLER Öte yandan bu yıl başında, ABD Gıda ve İlaç Dairesi ‘Efadra’ içeren zayıflama ürünlerinin kullanımını yasakladı. ABD Gıda ve İlaç İdaresi FDA, 1999 yılından beri izlemeye aldığı efedra içerikli diyet katkı ürünlerinin satışını yasakladı. Yasak kararın yayınlandığı 6 Şubat 2004 tarihinden itibaren 60 gün içinde yürürlüğe girdi. Efedra ihtiva eden ürünler ABD’de aşağıdaki markalarla pazarlanıyordu. Bunlardan bir kısmı ülkemizde de satılmaktadır: 2 Way Max, Bata Blockers (hipertansiyon ilacı “beta blokerler” ile karıştırmamalı), Brand Mini-Tab, Dexatrim, Diet Fuel, Ephedrine HCL, Fat Predator, Herbalife, Herbalift, Hoo, Hydroxycut, Leptoprin, Metabolife 356, Metabolite, Mini-Thins, Pseudophrine, Quaifen PseR, Ripped Fuel, Stackers, Suddenly Slim, Synephrine, Thermagenics, Trimspa, Truckers Love It, X-Treme Lean, Xenadrine, Yellow Jackets. Söz konusu yasaklama konusunda bir araştırma yapan ‘dr. pozitif’ internet sitesinde konuya ilişkin şu bilgiler veriliyor.

  “Ülkemizde, özellikle Herbalife markalı ürünlerin satış gayretinin son zamanlarda yoğunlaşmasından olmalı özellikle bu markanın müşteri ve satıcılarından birden fazla soru aldık. Bu sorular, araştırmamızı derinleştirmemize yol açtı. Bu konudaki bazı ayrıntıları okuyucularımızla paylaşıyoruz: 1. Herbalife’ın Thermojetics Bitkisel Yeşil tabletleri ve Thermojetics Bitkisel Bej tabletleri efedra içermekteydi. İngilizce isimleri şöyledir: “Thermojetics original green herbal tablets” ve “Thermojectics gold herbal tablets”. 2. Bu tabletlerden birincisindeki efedra kaynağı, Ma Huang isimli, Çin kökenli bir bitki; ikincisindeki ise Sida Cordifolia’dır. 3. Herbalife efedra içeren ürünlerin ayrıca yukarda isimlerini verdiğimiz tabletlerin satışını önce efedranın yasaklandığı ABD eyaletlerinde durdurmuş, yasaklama eğiliminin yaygınlaşması üzerine de bu ülkede pazarlanmasına tamamen son vermiştir.

  Firma, bu durdurmayı ABD’de FDA’nın Şubat 2003’deki açıklamalarından önce yaptığını bildirmektedir. (Şubat 2004’deki yasaklama kararı ile karıştırılmamalıdır) 4. Bu ürünler bize verilen Türkçe reklam broşürlerinde yer aldığı halde bunları Ankara’daki Herbalife satıcılarından temin edemedik. Bu muhtemelen broşürlerin eskiliğinden kaynaklandı. Satıcılardan biri, bize, Mayıs 2003’ten beri bu tabletlerin gelmediğini ifade etti. Ürünlerin ABD’de satıştan kaldırılması ile Türkiye’de satıştan kaldırılması arasında bir zaman farkı bulunup bulunmadığı ayrıca incelenebilir; ancak şu anda, efedralı Herbalife ürünlerinin, Türkiye’de de satıştan kaldırıldığı kanısına vardık.

  Sonuç olarak tavsiyemiz, yukarda adı geçen iki ürünü ellerinde bulunduranlar varsa, bunları kullanmamasıdır.” *** Merhaba Haberi nasıl yaptık? Amerika’nın Irak saldırısının hemen öncesi idi. Konya sokaklarında yakalarında, büyük rozetlerle dolaşan gençlerin sayısı bir hayli artmıştı. ‘Savaşa hayır’ rozetleri ve ‘Kolay kilo kontrolü’ vs sloganlı rozetler. Anlayacağınız ‘Irak Savaşı’ndan önce bir rozet savaşı yaşanıyordu adeta. Doğrusu, ‘kolay kilo kontrolü’ne çağıran gençler, ‘savaşa hayır’la ‘savaşmadıkları’nı sadece dikkat çekmek için bu yolu seçtiklerini düşünüyor ve söylüyorlardı. ‘Herbalife’ bu ‘ilginç’ tesadüfle dikkatimizi çekti. Sonraki gün ve aylarda, kah elektrik direğinde, kah bir ağaçta, kulaklı A4’ler görmeye başladık. Üstte kocaman bir slogan dizisi, altta ise telefon numarası yazılmış ve koparılabilir bölümler. Gazete ilanları yine aynı dönemde yaygınlaştı. ‘Uluslar arası firmadan iş fırsatı’ Kolay kilo verme ve kolay para kazanma çağrıları. Posta kutularına bırakılan kartvizit büyüklüğündeki ilanlar. Aracınızın camına hatta kapı koluna iliştirilen ilanlar. Hayatınızın her anında sizi yakalamaya dönük bir pazarlama stratejisi. Bizi en rahatsız eden alan ise caddelerde iki taraflı duran gençler tarafından elinize tutuşturulan ilanlar oldu. Öyle ki başı açık kapalı genç kızlar da aynı stratejinin ürünü olarak ellerindeki tomarlardan size uzatıyorlardı.

  Birkaç tanesi ile konuştuk da. ‘Bir bayanın hele bu ortamda cep telefonunu caddede dağıtmasının sakıncalı olabileceğini’ söyledik onlara. Dediler ki, ‘Başka iş mi var ki yapalım’. Misyoner Kültür başlıklı bir çalışma yapıyoruz. Söz konusu çalışmanın ara başlıklarından biri de Misyoner Ekonomi... İşsiz bırakılan gençler ve çıkış arayışları. Konuştuğumuz ‘üst derecede motive olmuş’ bir genç, ayda bilmem kaç milyar lira kazandığından bahisle, ‘Ben kazandığım paraya bakarım. Bu organizasyonun üst düzeyi beni ilgilendirmez. Paralar nereye giderse gitsin, isterse İsrail’e’ dedi. Halbuki biz ona İsrail veya bir başka imada bulunmamıştık. Pazarlamacıların, günlük hayatlarında sohbet yapamaz olduğu kulağımıza gelen bilgiler arasında idi. Her bir distribütör önüne koyduğu hedefe ulaşmak için alt pazarlamacılar bulmak zorunda idi. Bu nedenle, konu dönüp dolaşıp her defasında Herbalife’e geliyordu. Daha üst hedeflere ulaşmak için ciddi paralar kaybeden, psikolojik bunalıma girenler olduğu da iddialar arasında yer alıyordu. Kilo sorunu yaşayan insanların çoğunlukta olduğu Konya, böylesi ürünlerin pazarlanması için de doğal bir alan oluyordu. Kafamızı en çok kurcalayan soru şu oldu; ‘Amerika obez bir toplum. Eğer Herbalife bir zayıflama ürünü ise ki öyle, neden öncelikli olarak Amerikan halkı bunu yaygın olarak kullanmıyor? (veya yaygın olarak kullanıp netice alıyor mu?)Eskilerin deyimi ile bu işin altında bir çapanoğlu var mı?

  İlaçlarla ilgili yaygın kanaattir; bir ilaç piyasaya çıkmazdan önce 3. dünya ülkelerinde kullanılır, etkileri görülür, sonra Batı -ABD kendi sınırları içinde piyasaya sürer.

  Acaba burada da böyle bir durum var mıydı?”

  Pazarlama şekli de kafamızda soruların artmasına neden olan bir etkendi. Otellerde toplanılıyor. Motivasyon eğitimleri veriliyor ve sürekli bir üst basamağa çıkmak için katılımcılar teşvik ediliyordu. ‘Distrübütör’ yapılanması bir nevi ‘titanvari’ bir yapılanma mı idi?

  Vergilendirilme hususu nasıl işliyordu?

  İşte bütün bu soruları alt alta koyduk ve Bakanlıklara müracaat ettik. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve Sağlık Bakanı Prof. Recep Akdağ’a gönderdiğimiz mektuplarda bu soruların cevabını aradık. Oysa asıl müracaat etmemiz gereken Tarım Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü imiş. Çünkü Herbalife ‘gıda’ statüsü ile Tarım Bakanlığı’nın izni ile ithal edilmekte imiş. Sanayi Bakanlığı’ndan gelen yazıda, başvurumuzun Tarım Bakanlığı’na iletildiği belirtiliyordu. Nitekim Sağlık Bakanlığı’ndan gelen yazıda da tespitler yapıldıktan sonra ‘keyfiyet’in Tarım Bakanlığı’na iletildiği bildiriliyordu. Herbalife’la ilgili internetten de bir tarama yaptık. ‘Milyar dolar hedefi’nin nasıl tutturulacağı, pazarlama yapılan ülkeler, ‘herbalife’in çıkışı, ‘efadra’ içeren ürünlerin Kanada ve ABD’de yasaklanışına dair bilgileri de bu araştırma sırasında gördük. Bu araştırma sırasında gördüğümüz en ilginç ayrıntı ise, Herbalife, Aloevera gibi ürün pazarlamacıları için kartvizit basılabileceğini belirten ilan oldu.

  Anlaşılan, bu konu kendi çapında yan sektörlerin oluşmasını da sağlamıştı. Bizi en sarsan bilgiye kuşkusuz Sağlık Bakanlığı’nın cevabı ile ulaştık. Eczacılık Genel Müdür Yardımcısı Dr. Halil Akar’ın, mektubu hayati bir konuda aslında nasıl bir başıbozuklukla muhatap olduğumuzu göstermeye yetiyor. Bakalım önümüzdeki günlerde konuya ilişkin nasıl bir gelişme yaşanacak.

  Mustafa ARSLAN
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Temmuz 2008
 2. Øguz

  Øguz New Member

  Katılım:
  20 Ağustos 2007
  Mesaj:
  4
  Ödül Puanları:
  1

  Ephedra Tied To Pitcher's Death

  (CBS) CBS News has a long-running investigation into Ephedra - the herbal supplement that millions of people take for weight loss and as an energy booster. Critics say it causes deaths, heart attacks and strokes.

  Now CBS Correspondent Sharyl Attkisson reports, Ephedra is implicated in the death Monday of a 23-year-old athlete - Steve Bechler - a prospective pitcher for the Baltimore Orioles.

  [​IMG]

  Coroner Dr. Joshua Perper not only found Ephedra partly to blame for Bechlar's sudden death, he went so far as to say no athlete should take it.

  "This was certainly a preventable death; it didn't have to occur, this kind of tragedy," said Broward County's chief medical examiner.

  As the Orioles resumed training Tuesday, they remembered the young pitching prospect as being under enormous pressure, fighting a losing battle for a top spot on the team.

  "He wasn't able to finish his running the day before, he was really distraught," said Orioles pitcher Matt Riley.

  Trying to help his performance, Bechlar likely took three Ephedra pills on an empty stomach the day he collapsed, according to the coroner, and along with other medical issues, and the heat, "converged in a catastrophic event."

  Ephedra isn't banned by major league baseball, but the NFL, the NCAA and the Olympic Committee have issued bans.

  Sales are also banned at military bases worldwide after two dozen soldiers died while taking Ephedra.

  And just last week - based on the death of a college student - Suffolk County, New York voted to ban Ephedra sales.

  An Ephedra spokesman said the supplement may have had nothing to do with Bechlar's death, and the industry will take responsible action as the facts dictate, but right now there are still many unknowns.

  What is known - an athlete looking for an edge, who was also an expectant father - is now on record as a "preventable death" ... marked by a half-staff flag at centerfield.


  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...


  The Alleged Role of Ephedra in the Death of a Professional Baseball Player


  [​IMG]

  Richard B. Kreider, Ph.D., FACSM, EPC, FASEP
  Mike Greenwood, PhD, CSCS*D
  Lori Greenwood, PhD, ATC, LAT
  Brian Leutholtz, PhD, FACSM

  Exercise & Sport Nutrition Lab
  Center for Exercise, Nutrition & Preventive Health Research
  Baylor University

  February 21, 2003

  As active researchers in the area of exercise physiology, sport nutrition, strength and conditioning, and sports medicine, we would like to make the following comment and observations regarding the current controversy about the supposed link of ephedra supplementation to the tragic death of Baltimore Orioles pitcher Steve Bechler due to multiple organ failure, as a result of heat stroke, on Feb.17, 2003.

  *

  Heat stroke fatalities are preventable if proper screening, conditioning, acclimatization, and precautions are employed to ensure that athletes train safely in hot and humid environments.
  *

  The local coroner and members of Orioles management have suggested that Mr. Bechler�s death was related and/or caused by the possible consumption of a dietary supplement containing the herb ephedra.
  *

  These reports have caused a flurry of reports in the media questioning the safety of ephedra supplementation and calls to ban the use of ephedra in Major League Baseball and/or sale of ephedra in over the counter dietary supplements.
  *

  At this point, toxicology reports have yet to confirm that Mr. Bechler had taken an ephedra supplement prior to practice.
  *

  Clinical studies published in peer-reviewed journals have indicated that ephedrine and herbal ephedra supplementation can significantly promote weight loss with no major side effects in overweight but otherwise healthy individuals. There is also evidence that taking ephedra and caffeine during training may help promote greater fat loss. Most studies show that ephedra or ephedrine has no ergogenic benefit in and of itself. Claims that ephedra is a �performance enhancing substance� is not supported by the scientific literature. However, there is data showing that caffeine has ergogenic value and that there may be some ergogenic value of ingesting supplements that have ephedra and caffeine.
  *

  Many over-the-counter medications (e.g., cold medications) contain ephedrine alkaloids (e.g., pseudoephedrine, etc.) at higher concentrations than found in nutritional supplements containing ephedra.
  *

  Closer examination of contributing factors related to Mr. Bechler�s death reveals that even if Mr. Bechler did consume the supplement, it was probably the least of the contributing factors leading to his death�and it may not have been a factor at all.
  *

  According to reports in the media, Mr. Bechler had the following risk factors for heat stroke:

  1.

  a prior history of heat illness episodes while in high school - which heightens the probability of reoccurring incidents;
  2.

  a family history of sudden death following exercise (his half-brother died of an aneurysm at the age of 20 after overheating from playing baseball);
  3.

  a history of hypertension and liver problems;
  4.

  he had not eaten solid food for a day or two, in an apparent attempt to lose weight;
  5.

  he was apparently not adequately acclimatized to training in the heat and humidity of South Florida;
  6.

  it appeared that he was wearing two or three layers of clothing during workouts, again, in an attempt to lose weight;
  7.

  he was overweight and did not have a high enough fitness level to make it through conditioning drills; and,
  8.

  he was allowed to exercise until he collapsed with a core temperature reportedly of 106° F before being removed from the field.

  *

  It has been extensively documented that untrained, overweight, and unacclimatized people who perform excessive exercise in heat/humidity are at great risk of heat illness and heat stroke�particularly if they have become dehydrated and are trying to lose weight quickly.
  *

  These pre-existing conditions raise serious questions as to the appropriate medical screening, conditioning, and supervision of Mr. Bechler participating in spring conditioning drills as follows:

  1.

  Were team athletic trainers and conditioning specialists aware of Mr. Bechler�s prior history of heat illness or stroke? If they were aware, why weren�t additional exercise precautions taken to ensure that he was adequately trained, acclimatized, hydrated, and fed prior to his participation in intense conditioning drills?
  2.

  Media reports indicate that Mr. Bechler had a prior history of reporting to camp overweight and out of shape. If this is the case, was Mr. Bechler given appropriate training and dietary counseling and/or placed on a pre-camp conditioning and nutrition program to make sure he reported in good condition? Excess body fat is a major liability when exercising in hot/humid climates because it increases the insulation properties of the body which in turn reduces the amount of body heat that can be released through perspiration. Fatal heat strokes occur 3.5 more times in obese populations than any other population.
  3.

  Why didn�t pre-participation medical screening identify the risk factors to heat stroke described above? Complete pre-participation exercise stress tests and/or fitness/sprint tests would have indicated that Mr. Bechler was not in sufficient physical condition to perform intense training. Further, that he was not adequately acclimatized to exercise in the heat. According to media reports, Orioles coaches knew that his conditioning was �not good�. If this is the case, then how was he allowed to participate in intense conditioning training? Medical screening should have also revealed a history of hypertension and liver problems. These are all contraindications to performing excessive exercise particularly in hot/humid environments.
  4.

  Where was the supervision to notice signs of heat illness in Mr. Bechler? Media reports indicate that he was dizzy, he was only able to perform 60% of the conditioning drills, and that he collapsed on the field. These are all signs and symptoms of heat intolerance and/or heat illness. It is the responsibility of athletic trainers and strength and conditioning specialists to make sure that athletes safely engage in physical activity. If athletes are showing signs of abnormal responses to exercise, it is the responsibility of coaches, team physicians, athletic trainers and/or strength and conditioning specialists to pull the athlete out of conditioning drills � not the athletes.
  5.

  Did the athletic trainers, team physicians, and/or strength and conditioning specialists know that Mr. Bechler evidently was not eating solid food? Training camp is not an appropriate time for athletes to diet. Allowing athletes to train when they are dehydrated and/or not well fed is dangerous. Athletes who report to camp overweight should be given proper nutritional counseling about safe and effective ways to lose weight.
  6.

  Team physicians , athletic trainers, and strength and conditioning coaches should know what supplements athletes are taking so they can counsel them about whether or not they are safe, legal, effective, and/or appropriate to take at a given time during training. In this case, a supplement bottle was purportedly found in Mr. Belcher�s locker yet team officials were supposedly unaware of him taking supplements. This is troubling given that he had pre-existing medical conditions that were contraindicated for use of the purported supplement.

  *

  The supposed link that ephedra supplementation caused or contributed to heat stroke does not make sense from a physiological standpoint for the following reasons:

  1.

  Some of Mr. Bechler�s teammates claimed that he usually took three supplement capsules (1.5 servings) in the morning. According to that product�s label, that would have provided 30 mg of herbal ephedra. This is one third of the dose shown in long-term clinical trials to be safe.
  2.

  There is no scientific or medical evidence to indicate that ephedra/caffeine supplementation significantly increases thermal stress (increases core temperature 2-3 degrees above normal) during exercise, that it promotes dehydration, or increases the incidence of heat illness.
  3.

  The thermogenic effects of ephedra and caffeine are relatively small, typically increasing resting caloric expenditure by 5-10 kcals per hour. One oral dose of ephedra/caffeine usually lasts less than 3 hours. Therefore, the total caloric (i.e., heat) load would be 15 � 30 calories in a 2-3 hour period following ingestion of one serving of an ephedra containing supplement. While this may be sufficient to promote a gradual weight loss (if one took 2-3 servings per day for 2-6 months), it would have minimal, if any, affects of core body temperature.
  4.

  In contrast, athletes commonly expend 600-1,200 kcals per hour during intense exercise or 1,800 � 3,600 calories during an intense 3 hour practice. The thermal load of exercise generally increases core body temperature by 2-3 degrees when properly regulated.
  5.

  The primary way heat from exercise is dissipated is through evaporation of sweat. Exercise in humid environments decreases the ability of sweat to evaporate making it more difficult to regulate body temperature. When the humidity is very high (i.e., > 70%), sweat may not fully evaporate which increases susceptibility to heat disorders. Humidity is higher in morning and evening hours. This is the primary rationale why intense exercise should be avoided during humid conditions and/or additional precautions should be employed to supervise athletes training or performing in hot/humid environments.
  6.

  The media scare linking Mr. Bechler�s heatstroke death with ephedra places emphasis on the unknown (pending toxicology results), and ignores known and obvious contributing factors already detailed here.

  *

  Unfortunately, these media reports may mislead some to conclude that simply prohibiting athletes from taking ephedra supplements will eliminate the risk of heat fatalities.
  *

  Instead, we should be stressing the importance of properly educating athletes, coaches and athletic trainers about the risks of training in hot and humid environments when participants are poorly conditioned, have not acclimatized to the heat and humidity, have engaged in dehydration practices, have medical histories that should have raised warning flags, and have not been sufficiently supervised.
  *

  It seems that Major League Baseball and others want to blame ephedra for the death of Mr. Bechler, rather than admit that they may have been negligent in screening, conditioning, and supervising their athletes.
  *

  The tragedy is that if Mr. Bechler had been properly screened and conditioned; if he had acclimatized properly to high heat and humidity conditions; if he had been adequately supervised; and if he had been properly educated about diet, weight loss, and the use of dietary supplements, he may be alive today.

  In our view, this is another example of poor supervision and screening of athletes and not an issue of inappropriate use of a dietary supplement.

  Tips to Prevent Heat Illness and Heatstroke in Athletes

  *

  Conduct a comprehensive medical examination to examine past history and risk factors to heat illness.
  *

  Make sure the athlete is adequately trained to participate in high intensity exercise prior to the start of conditioning.
  *

  Acclimatize the athlete to training in hot/humid environments by beginning with brief and low intensity exercise sessions and progressing up to longer and more intense training sessions during the first few days of training.
  *

  Make sure the athlete is eating a healthy and nutritious diet and is well-hydrated prior to the start of each practice.
  *

  Monitor ambient environmental conditions (temperature, humidity, heat index, etc) and adjust workout intensity, duration, and frequency as necessary to reduce risk to athletes.
  *

  Monitor pre- and post practice weight changes. Ingest 3 cups of water or sports drink for every pound lost during practice.
  *

  Do not allow athletes who lost more than 3% of their body weight to practice again until their weight is up to acceptable ranges.
  *

  Do not allow athletes to wear excessive clothing which can impede sweat evaporation and therefore reduce cooling.
  *

  Provide frequent and planned water/sports drink breaks during practice. Ensure that the athlete drinks 1-2 cups of water or sports drink every 15-20 minutes during exercise in the heat/humidity.
  *

  Watch for signs of heat illness including cramping, dry mouth, fatigue, dizziness, loss of concentration, palor, vomiting, cessation of sweating, dry and hot skin, and inability to maintain exercise workloads.
  *

  Do not excessively train athletes in hot/humid environments. The higher the intensity of training, the greater amount of heat produced. This means that if it is very hot/humid, practices should be rescheduled and/or involve less intense training. Athletes should be pulled from conditioning drills if they are unable to perform them and not allowed to train until they collapse.
  *

  Provide appropriate medical supervision at a supervisor to athlete ratio that will allow signs and symptoms of heat illness to be immediately recognized.
  *

  Provide prompt medical care when signs are observed of abnormal responses to exercise in the heat.
  *

  Have emergency procedures well defined so that prompt medical attention can be provided in the event heat illness is observed.

  Prof. Richard Kreider, a specialist in exercise physiology and sport nutrition, is chairman of the Department of Health, Human Performance and Recreation at Baylor University. He founded the Exercise & Sport Nutrition Lab and the Center for Exercise, Nutrition, and Preventive Health Research.

  Prof. Mike Greenwood, a specialist in strength and conditioning and former NCAA Division I Baseball Coach, is Professor of Musculoskeletal Physiology and Nutrition in the Department of Health, Human Performance and Recreation at Baylor University.

  Prof. Lori Greenwood, a certified athletic trainer and sports medicine specialist, is Associate Professor and Director of the Graduate Athletic Training and Sports Medicine Program in the Department of Health, Human Performance and Recreation at Baylor University.

  Prof. Brian Leutholtz, a specialist in clinical exercise physiology, exercise assessment and programming, sport nutrition, and weight loss, is a Visiting Professor in the Department of Health, Human Performance and Recreation at Baylor University.

  * The comments provided above represent the scientific opinions of the authors and do not necessarily reflect those of Baylor University and/or professional organizations that the authors may belong.


  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...
  Ephedra: A Dangerous Supplement

  Author: Stan Reents, PharmD
  Posted: 5/6/2007 9:51:30 AM


  [​IMG]

  On April 12, 2004, the Food and Drug Administration (FDA) officially banned the sale of all dietary supplements containing ephedra. One year later, on April 14, 2005, a district court in Utah overturned this decision.

  Judge Tena Campbell of the US District Court for the Central District of Utah issued the ruling. While Campbell agreed that the FDA did prove that some ephedra supplements were harmful, she also said that there was no evidence to ban supplements containing low amounts of ephedra. Campbell ordered that supplements containing 10 mg or less of ephedra be allowed to return to the market. The FDA ban on products with higher amounts of ephedra should remain, she said.

  This latest ruling opens the door for ephedra supplements to once again be sold in the US. This is worrisome. It is important that athletes, dieters, and everyone else understand how risky ephedra supplements can be. In this article, I will summarize ephedra and attempt to explain why I think that the sale of herbal ephedra supplements is a bad idea. First, some background information....

  HISTORY OF EPHEDRA

  Ephedra, also called "Ma huang", is one of the oldest and best known herbs in Chinese medicine. It is mentioned in the book Shen Nong Ben Cao Jing which dates to around 100 AD. Some sources claim that ephedra has been used for more than 5000 years.

  Readers should not confuse ephedra, ephedrine, and pseudoephedrine. These terms are discussed below.

  DESCRIPTION

  It is important to make a distinction between "ephedra" and "ephedrine". "Ephedra" refers to the plant source or herbal products in their raw form. "Ephedrine" is a specific chemical ingredient obtained from ephedra plants. An analogy is nicotine and tobacco: nicotine is one of many chemicals obtained from the tobacco plant. Further, note that ephedrine is marketed as a legitimate pharmaceutical drug while ephedra is marketed as a dietary supplement in the US. Thus, the names "ephedra" and "ephedrine" should not be used interchangeably.

  There are approximately 40 different species of ephedra plants. Biological names for two of the more commonly used plants are Ephedra sinica and Ephedra intermedia.

  Ephedra plants yield at least 6 chemicals: 2 major, and 4 minor:

  * ephedrine
  * pseudoephedrine (more commonly known by the brand name "Sudafed®")
  * norephedrine (a component of phenylpropanolamine, PPA)
  * norpseudoephedrine (a controlled substance in the US; also known as "cathine")
  * methylephedrine
  * methylpseudoephedrine

  Of these 6 chemicals, ephedrine and pseudoephedrine represent about 90% of the total alkaloid content in ephedra plants, with Ephedra sinica being a slightly better source than Ephedra intermedia.

  PHARMACOLOGY

  While it is useful to know the chemical make-up of herbal ephedra, it is even more important to realize that its ingredients -- ephedrine, pseudoephedrine, etc. -- are related to amphetamine; the chemical structures of all these drugs are almost identical. Thus, it should not be surprising that the effects of herbal ephedra are similar to those of amphetamine. Fortunately, it appears that ephedra is not as prone to addiction as amphetamines are. Nevertheless, in high doses, ephedrine has been shown to cause psychosis (see below).

  Ephedra's actions are mostly seen on the cardiovascular system. The alkaloids in ephedra cause a release of adrenalin (aka: epinephrine). This leads to an increase in heart rate and blood pressure. In controlled settings like an operating room, and with precise dosing, IV ephedrine is used therapeutically to increase low blood pressure and low heart rate during surgery. But, this mechanism is also the most likely explanation for why ephedra supplements have been associated with severe cases of cardiovascular and cerebrovascular toxicity.

  USES OF EPHEDRA AND EPHEDRINE

  Use in Weight Loss: Ephedrine has been shown to be effective for weight-loss in obese subjects, however it appears that it does so only when administered either in high doses (Shekelle PG, et al. 2003), or in combination with caffeine (Astrup A, et al. 1992) (Lenz TL, et al. 2004). Unfortunately, combining ephedra (or ephedrine) with caffeine leads to more side effects (see below).

  Use in Sports:

  The February 2, 1998 issue of Sports Illustrated carried a story about the use (abuse) of pseudoephedrine (commonly known by the brand name Sudafed®) in the NHL. The article stated that, as players were being warned of the risks of pseudoephedrine, many were switching to ephedra supplements to provide the same boost.

  EPHEDRA AND CAFFEINE

  The risks of ephedra increase when combined with caffeine. This combination is not only dangerous, but potentially deadly. Caffeine increases body temperature while several alkaloids in ephedra cause vasoconstriction, which inhibits heat loss. These 2 actions aren't a good combination for the cardiovascular system. When dogs were given high doses of guarana (an herbal source of caffeine) with ephedra, 17% died or had to be euthanized (Ooms TG, et al. 2001).

  Nevertheless, some researchers argue that caffeine and ephedrine have been used together successfully as a weight loss aid in obese subjects without problems. Several studies from Copenhagen show that chronic administration of caffeine and ephedrine together does not produce severe side effects. And the doses used in these studies were large: caffeine 600 mg/day and ephedrine 60 mg/day (Astrup A, et al. 1992) (Astrup A, et al. 1993) (Toubro S, et al. 1993).

  Yet, an equally compelling argument can be made against the use of caffeine+ephedra:

  •In 2000, a report appeared in the New England Journal of Medicine describing a 19 year-old body-builder who developed severe chest pain resulting in an MI minutes after ingesting 24 mg of ephedra with 10 mg of caffeine (Traub SJ, et al. 2001).

  •Another report, appearing also in 2000, describes a 33 year-old body-builder who suffered a stroke after using ephedra and caffeine daily for 6 weeks (Vahedi K, et al. 2000).

  Unfortunately, this information was either not passed on to Baltimore Orioles pitcher Steve Bechler or he chose to ignore it. During spring training in February 2003, Bechler died after using ephedra supplements. At the time of his death, his body temperature was 108 degrees.

  WHY ISN'T THE FDA DOING SOMETHING ABOUT EPHEDRA SUPPLEMENTS?

  Actually, the FDA has been trying to ban the sale of this substance for years. In 1997, the FDA proposed capping the amount of ephedra in dietary supplements. At that time, they had received more than 800 reports of adverse events in people taking this supplement. The restrictions would have limited use to no more than 8 mg in a 6-hr period, or, 24 mg in a 24-hr period. FDA also proposed putting warning labels on containers.

  But this generated an outcry from lawmakers and industry groups. They claimed that FDA did not have enough evidence to support these restrictions. Thus, on March 31, 2000, the FDA reluctantly withdrew them.

  Several months later, the December 21, 2000 issue of the New England Journal of Medicine published a summary of 140 adverse reactions to ephedra (Haller CA, et al. 2000). Though not intentional, this article seemed to vindicate and validate the efforts of the FDA.

  On October 8, 2002, HHS Secretary Tommy Thompson asked the FDA to evaluate the scientific evidence available and recommend the "strongest possible mandatory warning label possible for ephedra products". Perhaps this was a reaction to a September 2002 petition from Public Citizen threatening a lawsuit against the FDA and HHS to force a ban. Also on this date, the American Medical Association testified at a House Committee on Government Reform in favor of banning the sale of ephedra.

  Then, in February 2003, Baltimore Orioles pitcher Steve Bechler died of heat stroke. Ephedra was implicated in his death. In March 2003, the FDA again proposed putting warning labels on ephedra. At that time, the FDA was aware of at least 100 reports of deaths linked to ephedra and a report, co-authored by representative Henry Waxman documenting 13,000 adverse reactions to ephedra was ready.

  Finally, on December 30, 2003, the FDA succeeded in categorizing ephedra products as "adulterated" under the FD&C act due to their unreasonable risk of adverse reactions. These products were officially pulled from the market on April 12, 2004.

  FDA vs. DSHEA

  On February 5, 2004, the FDA seized nearly 1000 bottles of ephedra-containing supplements from MuscleMaster.com based on erroneous claims of enhanced athletic and muscular performance. So, it appears that the FDA finally has the legal basis to act, right?

  Now, FDA is again being challenged, this time, on the basis that ephedra is safe at "lower doses". Dietary supplements are regulated under DSHEA 1994 and that means that the FDA must prove that something is not safe before it can pull it from the market. However, if they can't PROVE ephedra is unsafe at lower doses, then, reluctantly, they must back off.

  EXTENSIVE DOCUMENTATION OF SIDE EFFECTS

  It is hard to understand why we would continue to let ephedra supplements be marketed in the face of such an extensive number of reports of adverse events. Consider the following:

  Between December 1993 and September 1995, the Texas Department of Health received approximately 500 reports of adverse events in persons who consumed dietary supplements containing ephedra. The reports described stroke, myocardial infarction, seizures, insomnia, dizziness, and 8 fatalities (MMWR 8/16/96). Since then, at least 4 extensive evaluations of side effects to ephedra supplements have been published:

  1) An analysis of 926 reports of possible ephedra toxicity received by the FDA between 1995 and 1997 revealed that 4% involved serious cardiovascular events: 11 sudden deaths, 16 strokes (3 deaths), and 10 myocardial infarctions (Samenuk D, et al. 2002).

  2) In 2000, Haller and Benowitz reviewed 140 reports of adverse events involving ephedra supplements that were submitted to the FDA between June 1, 1997 and March 31, 1999. Hypertension and cardiac arrhythmias were common in these reports including ten deaths and 13 cases of permanent disability. They concluded that 31% were "definitely" or "probably" related to ephedra, and another 31% were "possibly" related (Haller CA, et al. 2000).

  3) In an attempt to compare the rates of adverse reactions from ephedra supplements against other types of herbal supplements, investigators at UCSF analyzed adverse reactions to herbal products reported to the American Association of Poison Control Centers during 2001. They found that products containing ephedra accounted for 64% of the reports even though ephedra products represented less than 1% of total herbal sales (Bent S, et al. 2003).

  4) In the most thorough analysis to date, the RAND Corporation, at the request of the US Department of Health and Human Services, performed a comprehensive search and review of published reports on ephedra. The investigators concluded that ephedrine and ephedra are associated with 2-3 times the risk of heart palpitations, autonomic symptoms, and psychiatric symptoms (Shekelle PG, et al. 2003).

  EPHEDRA NOT SAFE AT ANY DOSE?

  As stated above, the April 2005 ruling in the Utah district court proposes to allow ephedra use at lower doses.

  But "safe at lower doses" presupposes one critical detail: that all ephedra products yield a dependable, reliable quantity of active ingredient in each and every dose. For example, when you buy a bottle of Tylenol® or Motrin®, you don't worry that the tablet might contain too much active ingredient.

  Yet this is exactly the risk you have with dietary supplements. Producers of dietary supplements do not always adhere to the Good Manufacturing Practice (GMP) standards that are required for the production of pharmaceutical drugs (Fontanarosa PB, et al. 2003). Not following GMP standards can lead to quality-control problems.

  And quality-control issues have been demonstrated for ephedra supplements: In 2000, researchers at the University of Arkansas analyzed two separate lots of 10 commercially available ephedra supplements (Gurley BJ, et al. 2000.). Brands such as Metabolife, Ripped Fuel, and Xenadrine, to name a few, were included. Nineteen of 20 products contained measurable amounts of ephedrine, the major alkaloid found in herbal ephedra. But the amount of ephedrine ranged from 1.09 to 15.33 mg/capsule. Pseudoephedrine was identified in 16 of these 20 products; quantities ranged from 0.16 to 9.45 mg per capsule.

  When 2 brands that each claimed 150 mg of ephedra per capsule were compared, one contained only 3.0 mg ephedrine while the other contained 14.2 mg ephedrine. This does not suggest these products were mislabeled. Rather, it is simply an example of how much a specific ingredient in an herbal substance can vary. Different manufacturers will obtain their raw material from different suppliers. In this case, even though both products used the same amount of raw material (150 mg), the amount of active ingredient (ephedrine) varied by nearly 5-fold. In another report, researchers from UCSF revealed that 31% of the products they tested contained more than 110% of the amount stated on the product's label (Haller CA, et al. 2004).

  Even more worrisome is a lack of consistency between 2 lots of the same brand:

  When the University of Arkansas researchers compared different lots of the same brand, variations in ephedrine content ranged as high as 260% (Gurley, et al. 2000). Again, this can be explained by normal variation in the amount of active ingredient in an herbal substance, or, by the manufacturer changing the source of their raw material. Thus, consumers are unknowingly subjected to wide variations in the amount of substances they ingest, even if they purchase the same identical brand each time.

  Some athletes abuse ephedrine (Gruber AJ, et al. 1998). This behavior is serious enough when the amount of active ingredient per dosage unit is known and consistent from batch to batch. However, when the amount of active ingredient varies from batch to batch, or, worse, is higher than what is stated on the label, serious side effects are possible. Even "normal" doses of pseudoephedrine have been associated with cardiac arrhythmias (Bright TP, et al. 1981).

  This is the side of the story that consumers need to be aware of. Ephedra is a potentially dangerous herb; even more so when you can't be certain what amount you are actually ingesting.

  WHERE DO WE GO FROM HERE?

  The April 14, 2005 ruling from the Utah district court does not automatically mean that ephedra supplements will be widely available again. Consider the following:

  1) The FDA will likely appeal this decision. Thus, it may be years before this issue is truly settled.

  2) Some feel that the ruling may only be applicable in Utah. Several states (eg., California, Illinois, New York) had already passed laws banning the sale of ephedra products before the April 2004 ban by the FDA; the Utah ruling would not overturn regulations in other states.

  3) Many retailers -- including GNC, 7-Eleven, CVS, Walgreens -- have voluntarily chosen to stop selling ephedra supplements.

  4) Many groups oppose the sale of ephedra supplements: American College of Sports Medicine, American Heart Association, American Medical Association, Consumers Union (publisher of Consumer Reports), Public Citizen, and others. It is important to keep in mind that the Utah case was initiated by a supplement manufacturer.

  GUIDELINES

  Nevertheless, ephedra supplements can be purchased via the Internet. If that occurs, then athletes, dieters, and other consumers are urged to consider the following:

  Guidelines for Athletes:

  Athletes should avoid ephedra for the following reasons:

  •Ephedra is a stimulant; stimulants are banned from sports competition. Olympic athletes Rick DeMont (swimming, 1972) and Andreea Raducan (gymnastics, 2000) lost gold medals due to consuming prescription drugs that contained ephedrine and pseudoephedrine. The herb ephedra also contains those ingredients.

  •Ephedra can produce serious side effects, which are somewhat unpredictable: Even though some research shows that ephedra alkaloids don't increase HR or BP during aerobic exercise very much, don't be misled by this. It is risky to consume herbs with the potential for increasing blood pressure prior to, or during strenuous exercise. This would be especially true for weight-lifting, which can produce enormous, though brief, increases in blood pressure. In one study, the blood pressure in a body-builder performing leg press reached an astounding 480/350 mmHg (MacDougall J, et al. 1985).

  Ephedra can also interfere with heat loss, as in the case of Steve Bechler.

  •Lack of performance-enhancing effects. It's hard to understand why athletes use (abuse) ephedra in the first place. It appears that the performance-enhancing effects are minimal, if they exist at all:

  Pseudoephedrine demonstrated no performance-enhancing effects during cycling (Gillies H, et al. 1996) or treadmill running (Clemons JM, et al. 1993) and oral ephedrine had no effect on performance during cycling (DeMeersman R, et al. 1987), or on muscle strength, endurance, reaction time, or hand-eye coordination (Sidney KH, et al. 1977). Because ephedrine and pseudoephedrine are the main alkaloids in herbal ephedra, these studies cast serious doubt on the performance-enhancing capabilities of herbal ephedra.

  Guidelines for Dieters:

  Resorting to the use of stimulants for weight-loss is a poor choice. Many different stimulants have been used over the past several decades in an attempt to facilitate weight loss. Generally, this doesn't work long-term. Stimulants exert their effects by decreasing appetite, not by burning more calories. Further, attempting to lose weight by taking drugs or supplements does not achieve the other health benefits that exercise provides, namely, a stronger heart, lower blood pressure, increased bone density, and a lower risk of cardiovascular disease. Exercise is a better choice. In fact, exercise lowers blood pressure and lowers the risk of cardiovascular disease in obese people even if they remain obese (Barlow CE, et al. 1995) (Lee CD, et al. 1999).

  SUMMARY: WHY THE SALE OF HERBAL EPHEDRA SHOULD BE PROHIBITED

  •Lack of quality-control: "Natural" does not mean "safe". The alkaloids found in the herb ephedra produce powerful effects on the circulatory system. Combined with the issue of too much uncertainty regarding the amounts of these ingredients in different batches and different brands of ephedra supplements..... Thus, even if a person takes the dose recommended on the label, he/she cannot be certain that they will actually receive that amount.

  •Interaction with caffeine: Caffeine increases the toxicity of ephedra. A large majority of the population drinks caffeinated beverages regularly. Thus, it seems inevitable that use of herbal ephedra by large populations increases the likelihood of adverse reactions. The FDA was concerned enough by this drug interaction in 1982 to ban drug products that combined caffeine with ephedrine and PPA.

  •Herbal ephedra contains ingredients that the FDA has already banned: In August 1982, FDA banned drug products containing the triple combination of caffeine-ephedrine-phenylpropanolamine stating that the combination was irrational and presented a potential health hazard (Federal Register, 1982). In addition, the decongestant phenylpropanolamine (PPA) was removed from US and Canadian markets in 2000 due to the risk of stroke. Australia removed PPA products in 2001. Norephedrine is found in phenylpropanolamine (PPA) and the herb ephedra. If PPA is so risky, and, if ephedra contains a compound similar to PPA, why would we ban PPA but not herbal ephedra?

  •The risks far exceed its potential benefits: Even though it is true that ephedra and ephedrine assist in promoting weight-loss, the impact is minimal. In 2003, JAMA published an extensive review of the scientific literature on ephedra and ephedrine conducted by the RAND group. They found that, by itself, ephedrine increased the rate of weight-loss by only 0.6 kg/month; when ephedrine or ephedra was combined with caffeine, the rate was still only 1.0 kg/month better than placebo (Shekelle PG, et al. 2003).

  FOR MORE INFORMATION

  Consumers Union, publisher of the magazine Consumer Reports, provides a fact sheet on ephedra on their web site: Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın.... Their January 2004 issue contains a review of ephedra.

  The best source of scientific information on herbal ephedra can be found at Natural Standard (Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...). Another site offering a monograph on ephedra is Supplement Watch (Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...).

  PERSONALIZED FITNESS COUNSELING

  If you'd like some help designing your personal fitness program, or have questions regarding exercise, or simply want some regular motivation, sign-up for our Fitness Counseling Service. At only $199/yr, it may be the best investment in your health that you'll ever make.

  REFERENCES

  Astrup A, Breum L, Toubro S, et al. The effect and safety of an ephedrine/caffeine compound compared to ephedrine, caffeine and placebo in obese subjects on an energy restricted diet. Int J Obes Relat Metab Disord 1992;16:269-277. Abstract

  Astrup A, Toubro S. Thermogenic, metabolic, and cardiovascular responses to ephedrine and caffeine in man. Int J Obes Relat Metab Disord 1993;17 suppl 1:S41-S43. Abstract

  Barlow CE, Kohl HW, Gibbons LW, et al. Physical fitness, mortality and obesity. Int J Obes Rel Metab Disord 1995;19(suppl 2):S41-S44. Abstract

  Bent S, Tiedt TN, Odden MC, et al. The relative safety of ephedra compared with other herbal products. Ann Intern Med 2003;138:468-471. Abstract

  Bright TP, Sandage BW, Fletcher HP. Selected cardiac and metabolic responses to pseudoephedrine with exercise. J Clin Pharmacol 1981;21:488-492. Abstract

  Centers for Disease Control and Prevention. Adverse events associated with ephedrine-containing products: Texas, December 1993 - September 1995. MMWR 1996;45:689-692. Abstract

  Chait LD. Factors influencing the reinforcing and subjective effects of ephedrine in humans. Psychopharmacol (Berl) 1994;113:381-387. Abstract

  Clemons JM, Crosby SL. Cardiopulmonary and subjective effects of a 60 mg dose of pseudoephedrine on graded treadmill exercise. J Sports Med Phys Fit 1993;33:405-412. Abstract

  DeMeersman R, Getty D, Schaefer DC. Sympathomimetics and exercise enhancement: all in the mind? Pharmacol Biochem Behav 1987;28:361-365. Abstract

  Fontanarosa PB, Drummond R, DeAngelis CD. The need for regulation of dietary supplements - lessons from ephedra. JAMA 2003;289:1568-1570. Abstract

  Gruber AJ, Pope HG. Ephedrine abuse among 36 female weightlifters. Am J Addict 1998;7:256-261. Abstract

  Gurley BJ, Gardner SF, Hubbard MA. Content versus label claims in ephedra-containing dietary supplements. Am J Health-Syst Pharm 2000;57:963-969. Abstract

  Haller CA, Benowitz NL. Adverse cardiovascular and central nervous system events associated with dietary supplements containing ephedra alkaloids. N Engl J Med 2000;343:1833-1838. Abstract

  Haller CA, Benowitz NL, Jacob P. Hemodynamic effects of ephedra-free weight-loss supplements in humans. Am J Med 2005;118:998-1003. Abstract

  Haller CA, Duan M, Benowitz NL, et al. Concentrations of ephedra alkaloids and caffeine in commercial dietary supplements. J Anal Toxicol 2004;28:145-151. Abstract

  Kernan WN, Viscoli CM, Brass LM, et al. Phenylpropanolamine and the risk of hemorrhagic stroke. N Engl J Med 2000;343:1826-1832. Abstract

  Krome CN, Tucker AM. Cardiac arrhythmia in a professional football player. Was ephedrine to blame? Phys Sportsmed 2003;31:21-29. (no abstract)

  Lee CD, Blair SN, Jackson AS. Cardiorespiratory fitness, body composition, and all-cause and cardiovascular disease mortality in men. Am J Clin Nutr 1999;69:373-380. Abstract

  Lentz TL, Hamilton WR. Supplemental products used for weight loss. J Am Pharm Assoc 2004;44:59-68. (no abstract)

  MacDougall JD, Tuxen D, Sale DG, et al. Arterial blood pressure response to heavy resistance exercise. J Appl Physiol 1985;58:785-790. Abstract

  New drug status of OTC combination drug products containing caffeine, phenylpropanolamine, and ephedrine. Fed Reg 1982;47:35344-35345. (no abstract)

  Ooms TG, Khan SA, Means C. Suspected caffeine and ephedrine toxicosis resulting from ingestion of an herbal supplement containing guarana and ma huang in dogs: 47 cases (1997-1999). J Am Vet Med Assoc 2001;218:225-229. Abstract

  Perrotta DM. Adverse events associated with ephedrine-containing products: Texas, December 1993 - September 1995. JAMA 1996;276:1711-1712. Abstract

  Samenuk D, Link MS, Homoud MK, et al. Adverse cardiovascular events temporally associated with ma huang, an herbal source of ephedrine. Mayo Clinic Proc 2002;77:12-16. Abstract

  Shekelle PG, Hardy ML, Morton SC, et al. Efficacy and safety of ephedra and ephedrine for weight loss and athletic performance: a meta-analysis. JAMA 2003;289:1537-1545. Abstract

  Toubro S, Astrup AV, Breum L, et al. Safety and efficacy of long-term treatment with ephedrine, caffeine and an ephedrine/caffeine mixture. Int J Obes Relat Metab Disord 1993;17 suppl 1:S69-S72. Abstract

  Traub SJ, Hoyek W, Hoffman RS. Dietary supplements containing ephedra alkaloids. N Engl J Med 2001;344:1096. Abstract

  Vahedi K, Domigo V, Amarenco P, et al. Ischaemic stroke in a sportsman who consumed Ma Huang extract and creatine monohydrate for body building. J Neurol Neurosurg Psychiatry 2000;68:112-113. Abstract

  White LM, Gardner SF, Gurley BJ, et al. Pharmacokinetics and cardiovascular effects of ma-huang (Ephedra sinica) in normotensive adults. J Clin Pharmacol 1997;37:116-122. Abstract


  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...
   
 3. мя.кLєx

  мя.кLєx ву.נαgℓєя

  Katılım:
  3 Şubat 2008
  Mesaj:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Biyomedikal
  Şehir:
  тяaвzση..Süямєηє

  emegine saglık
   
 4. Janker

  Janker New Member

  Katılım:
  5 Ekim 2006
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  ben katılmıyorum, bizzat bu ürünlerle sağlıklı sonuç aldım ve kullandığını gördüğüm herkeste faydalı sonuçlar alındı, bahsettiğiniz olumsuzlukları gerçek hayatta hiç duymadım.
   
 5. Øguz

  Øguz New Member

  Katılım:
  20 Ağustos 2007
  Mesaj:
  4
  Ödül Puanları:
  1

  Bu ürünü kullanıp olumlu sonuç alan bir arkadaşım var ve bir başka arkadaşımın akrabası bu üründen dolayı kalp krizi geçirdi. Yukarıdaki yazıda benim en küçük bir yorumum yok. Sadece internette bu konuyu meraktan dolayı araştırdım ve araştırdığım web sitelerin bir kısmından alıntı yaparak böyle bir konu açtım.
   
 6. NeCcko

  NeCcko New Member

  Katılım:
  22 Nisan 2006
  Mesaj:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İkonia

  Ben bu ürünü yaklaşık 5 sene önce kullandım ve 1,5 ay gibi kısa bi sürede 15 kilo verdim.
  Ondan sonrada kullanmaya devam ettim çünkü ürünler gerçekten çok güzel ve dengeli beslenme sağlıyordu.
  O zmna kadarki yaşadıgım sindirim vs sorunlarından kurtulmuştum ürünler sadece dengeli ve doğal beslenmeyi sağladığı için vucut kendini zaten düzene sokuyordu.
  Kullanmadan önce bende baya araştırmıştım neler duymuştum biri kullanmış karaciğeri patlamış vs vs biliyorsunuzki memleketimizde bu tip şeyler bi duyuldumu abartıla abartıla nerelere kadar gelir.

  Sonuc olarak ürünleri kullandım hiçbir yanetkisini görmedim o sıralarda daha 3 yaşında olan kardeşimede kullandırmıstım çünkü anne sütü ememediği için bağışıklık sistemi çok zayıftı ürünleri 6 ay boyunca kullandırdım ve çok şükür doktor kapısında gezmekten kurtulmustuk

  Asıl tehlikeli olanlar her hastalandıgımızda kullandıgımız ilaçlardır.Vucudunuzda neler neler yaptıgını bi bilseniz bi daha agzınıza sürmezsiniz aynı benim yaptıgım gibi.

  Biri çok güzel bi söz söylemişti.
  Hastalanınca doktora gidin çünkü doktorların yaşaması gerek, doktorların yazdıgı ilaçları eczaneden alın eczacılarında yaşaması gerek, aldıgınız ilaçları kullanmayın çünkü sizinde yaşamanız gerek.

  Yani ilaçlar yüz kat daha zararlı en basitinden her ateşi cıktıgında soguk algınlıgı yaşadıgında ufacık cocuklara verilen Calpol un ne kadar zararlı oldugu ortaya cıktı ve ingilterede yasaklandı.
   
 7. para dox

  para dox New Member

  Katılım:
  23 Aralık 2007
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  import-export
  Şehir:
  in my mind

  iyi para kazancı sağlıyo diye gittik toplantılarında alkış tuttuk felan ama... bilemiyorum bence bi dümen var bu işlerde.. belki de yok..
   
 8. xkokarcax

  xkokarcax New Member

  Katılım:
  20 Ocak 2007
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  ilk olarak şunu söyleyeyi neccko arkadaşım haklıdır,yani kendisine iyi gelmiş olabilir ama bu ilacın zararsız olduğu anlamına gelmez.
  peki obezler cenneti olan u.s.a da bu ilaç neden kullanılmıyor hiç düşündünüzmü????
  firma,ilaçı kullanmak isteyen yada kullanan insanların bir çoğunu neden daha sonra bu ilacın satıcısı veya dağıtıcısı olması için bu kadar çok çaba sarf ediyor?????
  peki neden ilgili kurumlarda değilde, elden çogu bu konuda kulaktan dolma bilgiye sahip eğitimsiz hatta birçoğu cahil kişiler tarafından satılıyor????
  madem titan gibi bir saadet zinciri var ortada(bunu hepimiz biliyoruz) bu zincirin en başındakiler kim ve neye hizmet ediyor?????

  sanırım bu soruları kendimize sorarsak dönen dümenle ilgili herşeyi aydınlatmış oluruz.
  saygılar
   
 9. kazimdemir

  kazimdemir New Member

  Katılım:
  23 Ağustos 2006
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Herbalife bakkal amcanın merdiven altında ürettiği bir ürün değilki. Amerikadaki Dünyanın en büyük labaratuarında 400 tane doktorun gözetiminde üretiliyor ve tamamen bitkisel bir üründür. Temeli soya fasulyesine dayanmaktadır. Herbalife kullananlar sadece mamasını yemiyor. günde 2 öğün mama 1 öğünde normal yemeğinizi yiyorsunuz. dolayısıyla günlük almanız gereken tüm besinleri alıyor ve dengeli beslenmiş oluyorsunuz. bu konuda eleştiri yapanlar konunun uzmanı olması lazım. kulaktan dolma ..mışlı ...mişli cümlelerle yorum yapmayalım. sonuçta dünyanın 59 ülkesinde satılan 1 ürün.
   
 10. oysho

  oysho New Member

  Katılım:
  30 Kasım 2006
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  adamlar ürünün cıktıgı ülke amerikada yasaklanmıs diyor sen kalkmıs 59 ülkede satılıyor diyorsun. isterse 59000 ülkede satılsın ama ben sahsen böyle şeylere temkinli yaklasmak ta fayda goruyorum ki kanımca 10 - 15 yıla kalmaz kokusuda cıkar.
   
 11. Armin Van Buuren

  Armin Van Buuren Banned

  Katılım:
  13 Mayıs 2008
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  İnspector
  Şehir:
  3 kuruşluk adama 5 kuruş değer verirsen aradaki 2

  National Geograpic'de bununla ilgili bir program izlemiştim,bütün uzmanların hemfikir olduğu ilacın insan sağlığına ve psikolojisine verdiği kalıcı zararlardı...
   
 12. snejinka*

  snejinka* New Member

  Katılım:
  25 Nisan 2006
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  pokemonbull

  eline sağlık arkadaşım uğraşıp yazmışssın anlayana sivri sinek sen kendini yorma sonuçta elinden geleni yapmışsın.mesela önceden diabet hastalarına kepekli ekmek yemeleri söyleniyordu ama şu anda ise kepek ekmeğinin fazlasının ast alt değerlerini arttırdığı saptanmış bu yüzden tam buğday veya çavdar ekmeği gibi seçenekler sunuluyor dolayısıyla karaciğeri rahtsız olan bir insan her kes kullanıyor diye bir problem oluturmuyor diye kepek haplarından yani bu firmanın sattığı haplardan alınca problem oluşturması muhtemel .bu sadece şeker hastaları için bir yorum bunn dışında arkadaşımnı yazdığı gibi bir çok hastalığa ve ani ölümlere neden olur bu tip ilaçlar .bu iğrenç birşey bizim insanlarımız bunların maşası nasıl oluyor araştırmadan nasıl kendi ülkesine böylesine pis bir maddeyi pazarlamaya çalışıyor
   
 13. kazimdemir

  kazimdemir New Member

  Katılım:
  23 Ağustos 2006
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  İşin garip tarafı bu ürünler nobel tıp ödüllü doktorlar gözetiminde amerikada üretilmektedir. sen de tutmuş yasak diyorsun ne alaka!
   
 14. gursoy3387

  gursoy3387 New Member

  Katılım:
  16 Mayıs 2007
  Mesaj:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  фром парадисе

  gelenlerı kovuyoduk salondan!! adamlar spor salonuna gelıp ılac satmaya calsıyor 3 yıldır vucut gelıstırmeyle ugrasıyorum 2yılımı antrenorluk yaparak gecırdım!! sporsuz yapılan zayıflama veya kılo alma kesınlıkle yanlıstır!!! dıyetse oluruna gore sporsa oluruna gore takvıye ısın ıcıne gırerse mutlaka bıryerden patlak verır!! bunu sımdımı gorucez 40 yasına gelınce anlarız!!:vur

  haha!!! tebrıkler!!! yag yakıyor ama kaslarıda yakıyor belkıde kemıklerıde erıtıyordur!! puhauah!!! arkdaslar buroya bay bayan eleman dıye adressız sıfatsız ılan gıttım ve orada oturan arkadasa sordum sendemı ıs ıcın!! evet dedı ne ayak burası ısım yok bırsey dun toplantıya gelmedınmı dedı... trınk anaa dedım bunlar onlarmı kalktım bunlardan ıs olmaz kardes bosa bekleme dedım ve wınnnnnnnnnnnnnnnnn:clap
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Temmuz 2008
 15. YAŞAR_81

  YAŞAR_81 New Member

  Katılım:
  28 Ekim 2009
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  HERBALİFE ÜRÜNLERİ SAĞLIKLI BESLENMEYE YARDIMCI OLUR.AYRICA HELEL RAPORU VAR.70 ÜLKEDE 30 YILDIR FALİYETTEKİ FİRMA LA GALAKSY TAKIMI,DAVİT BECKHAM'IN BESLENME DANIŞMANLIĞI VE TAKIMIN SPONSORLUĞUNU YAPIYOR.DAVİT BACKHAM 250 BİN DOLARA SGGORTALIDIR EĞER BİR SORUN OLSA FİRMANIN ÖDEYECEĞİ TAZMİNATI TAHMİN BİLE EDEMEZSİNİZ.BUKADAR RİSKE GİRERMİ BİR FİRMA.ECZACILAR HİÇBİR SATTIKLARI İLACI MÜŞTERİ KULLANMIŞMI KULLANMAMIŞMI TAKİP ETMEZ SATAR GEÇER. HERBALİFE DİSTRİBİTÖRLERİ VIP HİZMETLE TAKİP YAPAR.BUNEDENLE HİÇBİR ECZANEDE SATILMAZ . AYRICA FİRMADA %100 KALP KRİZİNİ ENGELLEYEN NOBEL TIP ÖDÜLÜ ALMIŞ SADECE HERBALİFEDE BULUNAN (Niteworks) ÜRÜN BULUNMAKTADIR.HERŞEYİ ARAŞTIMIŞSANIZ BUNLARI NEDEN DUYMADINIZ.MİŞLİ MIŞLI SÖZLERLE DEĞİL DELİL VE KANITLARKA KONUŞALIM ARKADAŞLAR.
   
 16. psychoplot

  psychoplot New Member

  Katılım:
  6 Haziran 2009
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Arkadaşlar konuyu noktalamak istedim herbalife ürünlerinin hiçbirinde ephedrin maddesi yoktur. İçeriği de ambalajlarında açık ve net yazar. Bu konu 10 yıllık eski bi konu zaten. Madem öyle, 72 ülkenin biriside yasaklamaz mı bu ürünü? Malezya'da kullanım oranı nüfusa %40....
   
 17. saidtosyal

  saidtosyal New Member

  Katılım:
  24 Nisan 2010
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Arkadaşlar; forum kurallarına aykırı mı bilmiyorum: telefon numaramı da yazacağım, isteyen herkes arayıp istediği soruyu sorabilir.
  Tam 13 aydır bu ürünlerle sağlıklı besleniyorum. ^ayda toplam 8 kilo fazlamdan kurtuldum. Ailecek sağlıkçıyız. Babam intaniye mütehassısı, kılı kırk yaran emekli doktor; annem ankara üniversitesi mezunu 40 yıllık bir eczacı. Bütün ürünleri en ince ayrıntılarına kadar incelediler. İçeriğinde her hangi bir zararlı madde bulamadılar. Onlar da ben gibi tam 13 aydır ürünleri sağlıklı beslenme amaçlı kullanıyorlar. Ailecek sağlık kalitemizde inanılmaz bir iyileşme olduç Ben bir yıldır katıldığım seminerlerde birbirini tanımayan görmeyen onlarca/yüzlerce insanla tanıştım. Cahilinden valisine kadar toplumun her kesiminden bu insanlarla bire bir konuştum; ürün hikayelerini dinledim. Bazıları sevinç gözyaşları içinde bu ürünlerin hayatlarındaki olumlu etkilerini anlattı.
  ÜRÜNLER SAĞLIKLI VE GERÇEKTEN İŞE YARIYORLAR.
  Peki neden forum sitelerinde bu kadar zihin karışıklığı yaşanıyor. ?
  Bunun bir kaç sebebi var tespit edebildiğim.
  Eczanemin karşısındaki hastaneden hergün 4 bin reçete çıkıyor. Bu insanların kaç tanesi herbalife kullanıyor da hasta oluyor acaba?
  Hastanelerde doktorların elinde her gün yüzlerce hasta ölüyor ?
  Bunların hangisi Herbalife kullandığı için ölüyor acaba?
  Hastalık ve ölüm hayatın içinde var zaten.
  Herbalife kullananlarda hasta olacak ve onlar da ölecek elbette.
  Sorun şu; HERBALIFE KULLANDIKLARI için ölmüyorlar ki; ya da HERBALIFE kullandıkları için hasta olmuyorlar ki insanlar.
  Bilakis; aherbalıfe VÜCUDUN İMMUN SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİP HASTALIKLARA KARŞI DİRENCİNİ ARTTIRIYOR.
  Vücuda gerkli olan doğru vitamin, mineral ve aminino asitlerin bileşimidir zaten temelde.
  Dünyanın en prestijli doktoru Dr. David HEBER bilimsel danışma kurulu başkanı; Dr. Louis Ignarro HERBALIFE bilimsel danışma kurulunda.
  Dünyada yenebilecek en sağlıklı ve en güvenilir yemekleri hazırlamak için 150 ye yakın doktor emek sarfediyor.
  Kimliği belirsiz, çok bilmiş yurdum insanı ise anlamadan, dinlemeden başı ağrısa HERBALIFE; karnı şişse HERBALIFE diyerek hemen bir bahane bulup sarılıyor. Ve bunu ilimmiş, kanıtlanmış bilğiymiş gibi forum sitelerinde, sahte niklerle yazıyorlar. Bu da zihinleri karıştırıyor.
  Ben bir yıllık deneyim ve tecrübelerime güvenerek bu ürünü herkesin yiyebileceğini; hatta YEMESİ GEREKTİĞİNİ bütün hastalarıma söylüyorum. İnsanlar yemek yer gibi ilaç tüketiyor; ARKADAŞLAR! Asıl tehlike burda. İlaçlara bağımlı ve bunu sorgulamaz bir toplum haline geldik. Oysa ilçların en masumunun bile onlarca yan etkisinin olduğunu EN BAŞTA SAĞLIKÇILAR OLARAK BİZ; herkes biliyor ! Neden bununla savaşılmaz da tamamen doğal,bitkisel ve organik ve SAĞLIKLI bir beslenme sunan HERBALIFE ile uğraşılır ?
  işte bu da akıllara kötü niyeti; ilaç firmalarını ve rakiplerin tezgahlarını getiriyor akla. İlaç sektöründe olanlar bilirler dönen oyunları ve dolapları. Anlatmıyacağım.
  ÖZETLE: Ben son derece güvenilir ürünler olduğunu biliyorum ve herkesin kallanabileceğini söylüyorum.
  Telefonumu da yazıyorum. Merak edenler arayıp sorabilirler.
  Said Tosyalı - 0532 747 21 84 - Varol Eczanesi
   
 18. TekZaLim

  TekZaLim New Member

  Katılım:
  8 Mayıs 2010
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Tenis basketbol ve cok spor dallarında Sponsor OLan herbaLifedir dunyanın cogu ulkesinde satılmaktadır Arkadaşımızın biride amerika da Yasaklandını sölüyor Amerikaya giddinmi Bunu kesin BiLiyormusun Amerika losencılıs Şuanda satışta ve tenis takımının sponsoru bu nası OLuyor onuda AnLayamadım ? ve bir çok sporcu arkadaşlarımız ünlülerimizde bunu KuLLanmakta Hiç bir yerde Tek Zararı OLduğunu Duymadım Görmedim..


  üstüne basa basa söLüyorum turkiye genel satışına bakan insan Tanıdığımdır biri KaLp Krizi geçirmiş dedi akrabası bunu ispatlasın en büyük yardımı ben yapıcam burda her kez Onunde söz veriyorum ?


  Varmı o cesaret sizde arkadaşım ? etraftan duyma laflarla biri der amerika da yasaklanmış Biri derki yok akrabam kalp krizi geçirdi Herkez ordan burdan duyduklarıyla uydurmasın bence Varsa Kanıtı Koysun Ortaya ?
   
 19. sentiCASH

  sentiCASH New Member

  Katılım:
  17 Mayıs 2010
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaslar ben samsundan foruma yeni üye oldum bende gezerken böle bir iş ilanı gördum toplantıya gittim ve orda anlatılan şuydu bu ürünler mark haughs tarafından 1980li yıllarda annesinin aşırı kilo problemi sonucu aldığı zayıflatıcı ilaçlardan dolayısı ölmesi mark haughs ü böle bir işe sürüklemiş ve bu ürün sadece normal doktorlar tarafından deil dünyaca ünlü nobel tıp ödülü almış insanlarla geliştirilmiş bir üründür...adam bu ürünleri şu an ABD dahil 74 ülkede satışını yapıor ve şirketin geliri bu yıl sonunda 5milyar$ olcağı tahmin edilior bu ülkelere türkiyede dahil.. Salih Güney isimli sanatcımızda bu işle uğraşıor vede bu ürünü kullanıor bu iş yatırım için yapılmış bir iş adamlar hertürlü eğitimi verior öle kafanıza göre satış yapmıorsunuz ürün hakkında size eğitim veriorlar ve bu iş ek gelir işide olblr ev hanımları için evden yapılacaq bi işte olabilir çünkü gelir düzeyi oldukca güzel distribütör olrk 130 TL lik ürün alıosunuz ve satışına başlıosunuz bu arada size ürün almak için referans bile veriolar..ürünü direk piyasada satmayabilirsiniz ilk ay kendinizde deneyebilirsiniz bu iş sayesinde belirli konumlar oluşturmuşlar distribütor-süpervizör-dünya takımı-global takım-milyonerler takımı-başkanlık takımı...bu sayede para kazanıorsunuz süpervizörde alacağınız ürün fiyatı şu an 6.500-7.000 TL arası buda size 15.000 TL gibi kazanç sağlıor...bu bir ek gelir.eğer böle toplantıya giderseniz sonuna kadar beqleyin derim ben bende başlamayı düşünüorum.. bide arada %35lik bi bölüm var onunda fiyatı 1.000 TL lik ürün alıosunuz satışı size 400 TL kar getirior.. burda sorun % hesaplaması 2'li takım da kurabilirsiniz bu size daha çok kar sağlıor ama sizde bi toplantısına gidin derim eğer ilinizde olursa unutmayalım ki para şu anda herkese lazım KARABÜKte bu iş ilerlemiş adamlar ofis açmışlar her hafta eğitim veriolar SAFRANBOLU bu iş üzerine bayağı gelişmiş... Bu ürünler 2 kısma ayrılmış İç Beslenme & Dış Beslenme toplantıda daha detaylı anlatılır... gitmenizi tavsiye ederimm bu ürünlerle ilgili reklamı da TV 8 de EBRULİ programı var oradada kullanılıor düşüncesi olanlar o programı bi izlesi... TÜRKİYENİN yerel kanalından birisi de TV 8 bu ürün zararlı ise orada reklamın ne işi var değilmi..
   
 20. VoLhuLk

  VoLhuLk New Member

  Katılım:
  6 Haziran 2010
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Arkadaşlar öyle bir toplumda yaşıyoruz ki; altın günündeki Ayşe Teyze'miz Nobel ödüllü tıpçı, kaportacı Hasan Dayı'mız ekonomist, kahvedeki 3 4 biraraya gelen gaza gelmiş topluluktaki amcalarımız da alayı Dünyanın en başarılı Politikacıları. Diyetisyenim diyen bir üyemiz olmuş, ne kadar güzel, en altta iletişim bilgilerimi bulacaksın, eğer gerçekten bu yemeklerin yan etkisi var diyebilecek bir doktor varsa buyursun altına imzasını atsın firma 73 ülkeden aynı anda silinir. Ürünü 1 aydır kullanıyorum ve kullanmadan önce 4 ay araştırdım, baktım ki nette neler neler yazmışlar, yok amcası ölenler yok efedralar bilmemne. Nerede bu mezarlar, nerede ölenler, neden dava açılmıyor? Efedra denen şey zehir, kim yemegıne zehır koyar. 1 ayda tam 8 kilo verdim ve mükemmel derecede sağlıklıyım, kullanmadan önce yüksek kolestrol ve trigliserit sorunum vardı şu anda normal seviyelere düştü çok şükür. Annem şeker hastası ve neyi yiyip neyi yiyemeyeceği konusunda çıldırmış durumdaydı, ve şu an ona herbalife ın dengeli yaşam diyetini uyguluyoruz ve artık annem daha sağlıklı bir diyabet hastası. Babam en ufak sinirlendiğinde kalbi sıkışırdı, babama 2 haftadır NOBEL TIP ÖDÜLLÜ Niteworks kullandırıyoruz ve kalbi her zamankinden sağlıklı olduğu için spora ve düzenli hayata başladı. Kardeşimin dersleri çok düşüktü ve ona da Herbalifeline(omega-3) kullanmaya başladık 3 haftadır, Daha dün SBS den çıktığında beni arayarak çığlıklarla "Abicim sana teşekkür ederim" diyerek resmen ağlamama sebep oldu. Şimdi size soruyorum, spor boğazı tutma vs demişsiniz, 130 kilo adam yerinden kıpırdayamaz haldeyken ne sporu yapabilir Allah aşkına? Bu adam nasıl kilo verip sağlığına kavuşacak? Önünüzde muadili olmayan ürünler dururken hiç kullanmamanıza rağmen ordan burdan duyma bilgilerle ürünü karalamak niye?
  Diyabet hastalarının ürünleri kullanım şekilleri, nasıl kilo kontrol edileceği, cildinizin nasıl daha güzel olacağı ve daha birçok sorununuza seve seve yanıt veririm.
  Bu ürün öldürür diyen ve ismini ve TC Kimlik numarasını verebilecek Doktor ve Diyetisyenleri beklerim.
  Saygılar.
  Volkan Gümüş
  0533 420 72 33
   

Bu Sayfayı Paylaş