1. [​IMG]


  Kafkas Çoban Köpeği Kafkasya’da yaşayan ender köpek cinsidir. Onun alt cinsleri de vardır.Gürcistan’da iki tip Gürcistan Kafkas Dağ Köpeği vardır: Kazbeguri yani “Köse” (Kısa tüylü) ve Gürcü Kafkas Çoban Köpeği (Uzun tüylü). Gürcü Kafkas Çoban Köpeği çok eskilerden beri Gürcü insanının can dostudur ve onun varlığından ayrılamaz. Bu cins köpekler Gürcistan tarihinde de yerini almışlardır. Gürcü Kafkas Çoban Köpeğinin bir başka adı da Tarti. Ünlü Gürcü yazarı Sulhan-Saba Orbeliani şöyle tanımlıyor: “Koyun için büyük köpek”, “Arazi korumak için büyük köpek”. Nagazi adına gelince. Bu ad “Gazi”, “Dagazuli” kelimelerden üretilmiştir ve damgalanmış, damgalı anlamına gelmektedir. Gürcü Çoban Köpeği büyüktür ve kaba boyu vardır. Bol tüylüdür. Tüyleri (tüy uzunluğuna bakılmadan) özel şeklinden dolayı aşırı soğuk ve sıcağa dayanıklıdır. Bu cinsin ana görevi çobanlık yapmak ve arazi korumak. Bu özellikler köpeğin karakterinde vardır. O, özel eğitim almadan da kendi işini ve görevini iyi bilmektedir.Gürcü Çoban Köpeği açıkgözlü ve dikkatlidir. Onun koruma duygusu yüksektir. Dengeli fiziğe sahiptir. Yabancıya saldırgandır. Asla ihanet etmez. Cesurdur. Sahip ve onun yakınlarını sever ve onlara yumuşak davranır. İyi bir arkadaştır. Bakım konularında itirazları yoktur ve soğuk hava şartlarına iyi alışır. Özellikle çocukları sever ve onlara iyi davranır. Eski zamanlarda bazen anne ve baba tarlaya gittiklerinde küçük çocuğunu bu köpeğe emanet ediyorlardı. Döndüklerinde saldırgan hayvanı ölü, çocuğu ise sağ olarak görmüşlerdir.
  Diğer Kafkas Çoban Köpeklerinde olduğu gibi Gürcü Çoban Köpeğine de kulakları kesiyorlar. Bunun amacı köpeğin korunmasıdır. Çünkü dövüşlerde başta kurt olmak üzere hayvanlar onu kulağından tutabilir. Kuyruğa gelince. Onu kesmiyorlar. Tam tersine, yukarıya doğru uzanan yuvarlak kuyruk köpeğin gururlu ve güçlü olmasının göstergesidir.
  Gürcü Çoban Köpeğinin renkleri farklı (Beyaz da) olabilir.İki yaşındaki Gürcü Çoban Köpeği anaç olarak sayılır. Hamileliği 2 ay (58-63 gün) sürer ve 1’den 16’ya kadar (Ortalama 7-9) yavruyu doğurur. Senede iki defa doğum yapar. Gürcü Çoban Köpeği zar zor hayatta kalabilmiştir. II. Dünya Savaşından sonra 1950’li yıllarda çok sayıda Gürcü Çoban Köpeği başka yerlere nakledilmiştir ve üzerinde çeşitli denemeler yapılmıştır.
  1990’lı yıllardan itibaren Gürcüstan’da saf kan Gürcü Çoban Köpeği arama ve çoğaltma çalışmalar başlanmıştır. Bu amaçla “Bombora” adlı Gürcü Kafkas Çoban Köpeği sevenler kulübü kurulmuştur. (Kurucu ve Başkanı Gia Giorgadze) O zamanlar çok az sayıda köpek kalmış. Bugünlerde ise çok sayıda Gürcü Çoban Köpeği sadece Kafkasya’da değil, Avrupa, Ortadoğu ve Amerika’da da hayatlarını sürdürmektedirler. 1996’da “Bombora” Kulübü Uluslararası Kinolog (Köpekçilik) Federasyonuna üye oldu. 2001’de Kulüp Başkanı Gia Giorgadze’ye uluslararası uzman ünvanı verilmiştir. Cinsin tanıtımı ve geliştirilmesi için her sene Milli ve Uluslararası Kafkas Çoban Köpeği sergiler düzenlenmektedir. Sergilere katılmak amacı ile çeşitli ülkelerden Kafkas Çoban Köpekleri Gürcistan’a getirmektedirler.
   
 2. LOOPUSED

  LOOPUSED New Member

  Katılım:
  5 Haziran 2008
  Mesaj:
  0
  Şehir:
  €z€Ld€n €b€d€

  yuh bee köpeğin asaletine bak... eline sağlık dostum.. saolasın...
   
 3. __crazy

  __crazy New Member

  Katılım:
  15 Haziran 2008
  Mesaj:
  0

  Kangal dan bile daha asaletli duruyo
   
 4. hell_you

  hell_you New Member

  Katılım:
  1 Eylül 2009
  Mesaj:
  0

  iyi köpekmiş kangal kadar olmasada
   
 5. WhiteAngel

  WhiteAngel PASAKLI KONTES

  Katılım:
  12 Ağustos 2008
  Mesaj:
  0
  Şehir:
  &HAYATIN İÇİNDEN&

  adam korkacak ya kurt gibi maşallah.
   
 6. AnaToLiaN

  AnaToLiaN MeCCaH

  Katılım:
  21 Ağustos 2007
  Mesaj:
  0
  Meslek:
  Memur
  Şehir:
  Keskinli --71

  güzel köpek...
   
 7. ILAWI

  ILAWI New Member

  Katılım:
  12 Mart 2008
  Mesaj:
  0

  Maşallah ne kadar büyük :D
   
 8. C0L0SSUS

  C0L0SSUS Banned

  Katılım:
  29 Ağustos 2009
  Mesaj:
  0
  Şehir:
  Karanlığa Işık Tutun!...

  ayı gibi be:D
   
 9. cz5

  cz5 New Member

  Katılım:
  3 Şubat 2008
  Mesaj:
  0
  Şehir:
  АБКХАЗİА-АПСНİ

  kafkas değil arkadaşım gürcü oluyor o zaman

  kafkas dediğin zaman bir çok millet girer içine

  güney osetya

  kuzay osetya

  inguşya

  kaberdey balkar

  cehecen

  apsuwa

  adigey

  vb
   

Bu Sayfayı Paylaş