Milli Mücadele Dönemi Edebiyatı

'Türkçe-Edebiyat' forumunda Gizli Özne tarafından 9 Şubat 2008 tarihinde açılan konu

 1. Gizli Özne

  Gizli Özne New Member

  Katılım:
  27 Mayıs 2007
  Mesaj:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  ♀ ♥ ♂

  MİLLİ MÜCADELE DÖNEMİ EDEBİYATI​


  30 Ekim-19l8'de Mondros mütarekesi ile başlayan ve 9 Eylül 1922'de Yunanlıların İzmir'de denize dökülmesiyle biten bu döneme, Mili Mücadele dönemi; bu dönemde oluşan ede­biyatımıza da Milli Mücadele dönemi edebiyatı diyoruz.
  Milli Mücadele Dönemi Edebiyatı Atatürk'ün bir kurtarıcı olarak Türk milletine önderlik ettiği Milli Mücadele dönemi, aynı zamanda yeni Türkiye Cumhuriyetinin de temellerinin atıldığı dönemdir.Bu dönemde esareti kabul etmeyen Türk milleti, yeniden derlenip toparlanarak millî bir Kurtuluş Savaşı'nı başlatır
  .Milli Mücadele dönemi edebiyatını kesin sınırlarla diğer dönemlerden ayırmak çok zordur; çünkü toplumsal olayların başlangıçları ile bitişleri kesinlikle sınırlandırılamaz. Bu nedenle Milli' Mücadele dönemi edebiyatı, Milli edebiyatın ilkeleri doğrultusunda gelişti, bu dönemin sanatçıları, Cumhuriyet döneminde de o günün koşulları içinde eser vermeye devam ettiler.

  A) Şiir Alanında:
  Edebiyatımızda Cumhuriyet'in ilk yıllarında yazılan şiirler, genellikle Kurtuluş Savaşı'nın coşkusu ve heyecanı ile ortaya çıkmıştır. Bu şiirler, coşkulu ve heyecan unsuru yoğun olan şiirlerdir.Milli Mücadele dönemini anlatan şiirler yazan şairlere Faruk Nafiz, Kemâleddin Kamu, Mehmet Âkif Ersoy, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Cahit Külebi, Ceyhun Atıf Kansu ve Halide Nusret Zorlutuna'yı örnek verebiliriz.

  B) Nesir Alanında
  Millî Mücadele dönemi, edebiyatımızda birçok yazar tarafından işlenmiştir. Roman, hikâye, tiyatro, deneme, fıkra, anı ve hitabet (söylev) gibi bütün mensur türlerde Milli Mücadele dönemini anlatan eserler yazılmıştır. Bu eserlere;Halide Edip Adıvar'ın "Ateşten Gömlek" ve "Vurun Kahpeye", Yakup Kadri Karaos­manoğlu'nun "Sadom ve Gomore" ve "Yaban", Refik Halit Karay'ın "Çete", Kemal Tahir'in "Yorgun Savaşçı", Tarık Buğra'nın "Küçük Ağa" adlı romanlarını; yine Halide Edip'in "Dağa Çıkan Kurt", Yakup Kadri'nin "Ergenekon” adlı hikâye kitaplarını; Falih Rıfkı Atay'ın "Zeytindağ" adlı anı kitabını örnek olarak verebiliriz.Kemal Beyatlı'nın "Kurdun Dişisi ve Yavruları" makalesi ile Ruşen Eşref Ünaydın'ın Atatürk'le il­gili bir anısını anlattığı "Gazasını Tebrik"  Türk edebiyatının tüm dönemleri için:​
  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...  [​IMG]
   
 2. batucan72

  batucan72 New Member

  Katılım:
  24 Aralık 2007
  Mesaj:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Bir meçhulden Bir meçhule

  eline sağlık önemli bilgiler. Milli Mücadele Dönemi edebiyatı bir döneme damgasını vurmuş, edebiyatımızın kilometre taşlarından biridir. Yaban'la Yakup Kadri Karaos­manoğlu, şiir alanında edebiyatımızın çınarı Fazıl Hüsnü Dağlarca, Cahit Külebi ve onun en sevdiğim şiiri Sivas Yolları belleklerden silinmiyerek iz bırakanlardır.
   
 3. fdmaras

  fdmaras New Member

  Katılım:
  18 Haziran 2007
  Mesaj:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  Milli Edebiyat=Milli Mücadele Dönemi Edebiyatı. Ayırmaya gerek yoktu. Güzel olmuş ellerine sağlık.
   

Bu Sayfayı Paylaş