Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ - METU)

'HH Üniversiteliler & Campüs' forumunda ChilekesH tarafından 9 Ekim 2007 tarihinde açılan konu

1. ChilekesH

ChilekesH Aerospace Engineer

Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci-ODTU

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinin kalkınmalarına katkıda bulunmak, özellikle fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında eleman yetiştirmek Üzere 15 Kasım 1956 tarihinde "Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü" adıyla eğitime başlamıştır. Üniversitemizin "Kuruluş ve Hazırlıkları Hakkındaki 6887 Sayılı Kanun" 29 Ocak 1957 tarihinde yürürlüğe girmiştir. ODTÜ'nün özel statüsünü belirleyen ve tüzel kişiliğine kavuşturan 7307 sayılı "Kuruluş Kanunu" ise 27 Mayıs 1959 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Türk yüksek öğrenim sistemine birçok yenilik getiren ve çağdaş eğitimin öncüsü olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi ilk yıllarını Kızılay'da Müdafaa Caddesi'nde Emekli Sandığı'na ait küçük bir bina ile TBMM arkasında bulunan barakalarda geçirdikten sonra, 1963 yılında ülkemizin ilk kampusu olan bugünkü yerine taşınmıştır.

İlk olarak 1956 yılında Mimarlık Bölümü öğretime açılmış, 1957 Şubat döneminde de Makine Mühendisliği Bölümü'nde öğretime başlanmıştır. 1957-1958 öğretim yılı başında Mimarlık, Mühendislik ve İdari Bilimler Fakülteleri kurulmuş, 1959 yılında da Fen Edebiyat Fakültesi'nin kuruluşu tamamlanmıştır. Eğitim Fakültesi ise 1982 yılında öğretime başlamıştır. Bugün, ODTÜ'de 47 lisans programının yürütüldüğü beş fakülte bulunmaktadır

Üniversitemiz bünyesinde bulunan Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Enformatik, Uygulamalı Matematik ve Deniz Bilimleri Enstitülerinde ise 152 lisansüstü program yürütülmektedir. Bu enstitülerden Deniz Bilimleri Enstitüsü İçel-Erdemli'de çalışmalarını yürütmektedir.

Kurulduğu günden bu yana geçen süre içerisinde bilimsel düzeyi, kültürel ve düşünsel boyuttaki ağırlığı ve nitelikli mezunları ile ülkemizin seçkin ve saygın kurumlarından biri haline gelen üniversitemizde bugün yaklaşık, 750 öğretim & üyesi (Prof., Doç., Yrd.Doç.), 400 öğretim görevlisi, 1,400'den çok araştırma görevlisi, 21.000'i aşkın öğrenci bulunmaktadır. Toplam mezun sayısı ise 80.000'in üzerindedir.

arkadaslar ben ODTU havacılık ve uzay 1.sınıf ogrencisiyim.ODTU'leri , ODTU ile ilgili yorum yapmak isteyenleri ,buraya bekliyorum..

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Ekim 2007
  2. elfevaid

elfevaid New Member

Ödül Puanları:
    0

kardeş yalnız kalmışın burda ama merak etme artık yalnız değilsin bende bu forumun müdavinlerinden olacam inş. bazı projelerim var odtulu öğrencilere yönelik bu forumda yayınlamayı düşündüğüm,senin ve diğer odtulu arkadaşların yardımına ihtiyacım olacak.Bu konudan görüşürüz

3. ChilekesH

ChilekesH Aerospace Engineer

Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci-ODTU

eywalla kardeş sagolasın..burdan ben elimden geleni yaparım inşalla..gorüşürüz..

4. crazy22186

crazy22186 New Member

Ödül Puanları:
    0

Masum çok güzel anlatmışsın güzel üniversitemizi eline sağlık...

5. MaDMaxiBo

MaDMaxiBo New Member

Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Just StudeNt

selam...

masum, havacılık mı bölüm :)

6. (NoRm)

(NoRm) New Member

Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Freee...

ben de uluslararası ilişkiler bölümündeyim ama daha hazırlıktayım inşallah seneye başlıyorum bölüme...

7. _TozKoparaN_

_TozKoparaN_ New Member

Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    at METU

yok mu başka odtülü bu sitede yaw :(

8. mrtcpn

mrtcpn New Member

Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    students

var tabi
    insaat muhendisligi
    hazirlik
    herkese selamlar

9. ylcntrs

ylcntrs New Member

Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    _nomore_

..:.. üni de okumak güzeLdir keşke uni de olsaydım şimdi arkadaşlar tadını çıkarın üniversitenin ..:..

10. Fuat

Fuat New Member

Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci :)

ODTÜ diyince akla gelen en önemli şey ;

DEVRİM yazısı . neden resmini koymamışsınız çokta güzel ve özeldir.

ODTÜ bir çok parlak gencin kendilerini objektif bir şekilde yorum yapmaya , kişiliklerini ve düşüncelerini sağlamlaştırmaya bir adım daha yaklaştıkları çok güzel bir bilim yuvasıdır.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 20 Mart 2010
  11. Angelita*

Angelita* New Member

Ödül Puanları:
    0

1 hafta önce okul gezisi vardı..çok güzel yer odtü..metu=))

uçuk tipler olsada belli bi havası var sevdim =)

Bu Sayfayı Paylaş