PitbuLL Nedir ? ÖzeLLikLeri Ve Kökeni..

'Evcil Hayvanlar' forumunda MozoLe Miяach tarafından 22 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. MozoLe Miяach

  MozoLe Miяach Çǿκ کε√díκ طę ∂طí

  Katılım:
  25 Ekim 2006
  Mesaj:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Beşiktaş'ın KaLbi KAPALI'dan..

  Temel Özellikleri
  Son derece cesur (çok eski savaş köpeklerinin torunudur.) ve çok canlı bir köpektir. Düşmanıyla öldüresiye savaşır. Ancak, asgari bir eğitimle yabancıların niyetini anlayabilecek kadar yetenekli, sakin, iyi huylu ve itaatkar bir köpek haline gelebilir.

  Neler Yapar?
  Mülk bekçisi olarak çok iyi sonuç vermiştir. İnsana eşlik eden köpek olarak da çok değerlidir. Savunma, muhafız köpek, bekçi ve koruma köpeği olarak da iyidir.

  Kökeni
  Bu savaşçı köpek 19. Yüzyıl'da İngiltere'nin Staffordshire bölgesinde Bulldog ve çeşitli terrierlerin çiftleştirilmesiyle elde edildi. Amerika Birleşik Devletleri'ne getirilen bu cins burada daha güçlü hale gelmesini sağlayan Amerikalı yetiştiriciler tarafından, bazılarının görüşüne göre mükemmelleştirildi.

  Amerikan Köpek Klubü (AKC) tarafından Amerikan Staffordshire Terrier, İngiliz Köpek Klubü (KC) tarafından Amerikan Pitbull Terrier olarak isimlendirilmiştir.
  [/SIZE]BU KÖPEKLER KORUMA İÇİN BEKÇİLİK İÇİN YETİMİŞDİR AMA GÜNÜMZ İNSANLARI BU HAYVANLARI KAVGA ETTİRMEKTE VE ÜSLERİNDEN PARA KAZANMAKTADIR MAALESEF BUNLAR ENGELLENEMİYOR.BU KÖPEK ÖLÜM MAKİNASI

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  Ama Bu kopeklerı bebekken alıp sevgi sevkat iyilik gosterırsenız
  Çok da güzel kopekler olurlar sıze ve cevrenızdekılere zarar vermezler
  Sizi ve ailenizi Korurlar

  Bu Köpek o Kadar ZekiidirKi Sen Bu Köpegi İstersen Fino Olarak yetiştir İstersen
  Doguştan Psikopat Şekilde DogmazLar Aç BırakıLırLar Kulakları Kuyrukları 1 Ekmek Bıcagıyla kesilebilir. ama sahiplerine ölesiyle sadıktırlar  [​IMG]


  [​IMG]  [​IMG]
   
 2. goleli

  goleli New Member

  Katılım:
  29 Aralık 2007
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Çok köpek besledim ve köpeklerden de az çok anlayan birisiyim ..Hayatım boyunca ısınamadığım ,güvenemediğim tek köpektir pittbul..Şimdi cevap olarak köpeğe güveni sahibi falan verir demeyim o kadarını bende biliyorum .Ama ben bu köpeklerin karakteristik özelliklerinden bahsediyorum ..
  Haberlerde falanda sıkça duyuyoruz pittbul saldırılarıyla ilgili konuları bu köpekler sahibi dışındaki herkes için potansiyel tehlikedir bence..Pittbul beslemedim ama besleyenlerden duyduğum kadarıyla bu köpekleri sahip olarak sadece bir kişi benimsiyorlarmış, tamam diğer köpekler de bir kişiyi sahip olarak benimsiyorlar .Ama aralarındaki fark pittbullar sahiplerini aşırı benimsediği için sahibini diğer insanlardan vs bile kıskanıyormuş..Hatta bir haber okumuştum ABD'de kadının biri dışarı çıkıyor ,döndüğünde pittbul'unun Annesini ve kızını parçaladığını görüyor..Yani sahibesini kızından annesinden bile kıskanmış köpek ..Ben açıkcası bu köpeklere karşı çok negatifim .Pittbul dışında hemen her köpeği besleyebilirim ama pittbul asla ...
   
 3. slymn4434

  slymn4434 New Member

  Katılım:
  12 Mart 2012
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  köpek degil katil bunlar dogayı canlıları severim ama bu katillerden nefret ediyomm
   
 4. TheMetaor

  TheMetaor тм ρRoduction

  Katılım:
  19 Mart 2006
  Mesaj:
  5
  Ödül Puanları:
  1
  Meslek:
  Geniş Sektor
  Şehir:
  Düşler Ülkesi


  Arkadaş gerekli açıklamayı yapmış zaten.Favorim goldendır.Lakin cok tüğ döküyor boğazıma kaçacak diye beslemiyorum :D
   
 5. yyildirayy

  yyildirayy Moderator

  Katılım:
  11 Mart 2008
  Mesaj:
  13
  Ödül Puanları:
  13
  Şehir:
  ATATÜRK' ü inkar eden bizden değil; ondan bundandı

  Melo' dur :)
   
 6. harbikiz

  harbikiz New Member

  Katılım:
  23 Haziran 2007
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  At sahibine göre kişner....
   
 7. aaresares

  aaresares New Member

  Katılım:
  8 Temmuz 2006
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  1990'ların başında Pitbull'lar hakkında o kadar fazla konuşuldu ki;yayın organları ve il teşkilatında çalışanlar,kısaca bilen bilmeyen büyük bir topluluk bu köpeklerin üzerine gittiler..
  Tüm hikayeler,çok insafsızca,ön yargılı ve halkı heyecanlandıracak hikayelerdi.Oysaki Pitbull köpeklerinin,bu zamana kadar nasıl yaşadıkları,ne kadar gözüpek oldukları ile sahiplerine karşı sadakatleri ile ilgili hiç bir yazı yazılıp tartışılmamıştı..Köpeklerle ilgili pratik deneyimleri olup bilen bilmeyen bir çok insan kulaktan kulağa,bu köpeklerin sadece agresif yönlerini abartarak,yanlış şekilde aktarmışlardır.
  Günümüze kadar bir çok yayın organında Pitbull köpeklerinin,çok güçlü çeneleri olduğu ve spor olsun diye dövüştürüldükleri yazılıp durdu.Bu da,köpek meraklıları üzerinde bu tip özelliklere sahip bir köpeğin,evde beslenemeyeceği imajını yansıttı.
  90'lardaki gelip geçici bu paniğin en şaşırtıcı yanı,yetiştiricilerin neredeyse bu türün düşmanı haline gelmesi oldu!Bazıları üretimi düşürürken,bazıları saldırı özelliğini azaltmaya çalıştı.Bazıları ise;'kurt görünümünde bir kuzu' olduklarını empoze etmeye çalıştı,bir diğer gurup ise;onların,Golden Retrieverlardan farksız olduklarını savundu..
  Bunlar,bu tür için acımasız iftiralardı!
  Sert ve zeki özellikleriyle o güne kadar 'pet' statüsünde olmasalar da,Pitbullar,yavaş yavaş tercih edilmeye başlandı.Bu köpekler sert,koruma amaçlı ve ev içinde kullanılıyordu..Yine de Pitbull'lar hakkında söylenen yanlış şeyler unutulmuyordu!
  ..PITBULL'LAR SAFKAN MIDIR?
  Tüm köpekler,4 grup içinden türetilmiştir;Tazılar,Av köpekleri,Sürü köpekleri ve Molossuz(eski Mastiff).Molossuzlar,çok geniş çaplı bir Mastiff köpeği içerir ve çok eski bir isimdir.Anlamı,İngiliz en geniş ağızlı köpeklerini ifade etmekteydi.

  Pitbull'ların seceresi,'Amerikan Pitbull Terrier' olarak,çok önceleri 'Amerikan Kennel Clup' tarafından onaylanmıştır.Zaten Pitbull'ların tarihi çok eskiye dayanır ve bu tür ile bir çok türün çiftleştirildiği bilinmektedir.AKC,bu türü'Amerikan Staffordshire Terrier' olarak siciline kaydetmiştir.Ayrıca United Kennel Clup,bu türü her yıl siciline kaydetmeye devam etmektedir!
  ..PITBULL EFSANESİ
  Pitbull saldırıları hakkında polis kayıtlarında o kadar çok rapor vardır ki,saymakla bitmez..
  Örneğin Los Angeles'ta gelişen bir olayın gazetelerde çıkan haberi şöyledir;
  Polis görevlisi yol kenarında beklerken bir Pitbull tarafından ısırıldı!Olayın kayıtlardaki aslı ise;
  hayvan kontrolcüsü tarafından zaptedilmek isteyen bir Alman Çoban köpeğinin,polis memuruna saldırılması ve bunun görgü tanıklarınca,duman rengi,iri,muhtemelen 35-40 kg.ağırlığında bir Labrador kırması olarak belirtilmesi,bu gazetelere Pitbull saldırısı olarak aksettirilmiştir!Bizim yorumumuza göre,seri cinayet katillerinin haberleri, okuyucu tarafından her zaman daha cazip gelmiştir ve merak uyandırmıştır,hepsi bu_

  Pitbull'lar hakkında söylenen diğer bir söylenti ve en korkunç olanı da ''kilitlenen çene'dir!Dobermanlar hakkında söylenen 'beyinlerinin büyüyerek kafalarına sığmayıp çıldırmaları'kadar yaygın bir söylentidir bu..
  Her köpeğin çenesi kuvvetlidir.Bir Rotweiler,bir Pitbull'a oranla daha iri kafalı ve yapılıdır ve isterse Pitbull'dan daha sert ısırabilir!Ama dövüşte Pitbullu yeneceği anlamına da gelmez..Çünkü ısırış gücü,bu oyunlarda pek rol oynamaz..

  Bir Pitbull,bir cismi ısırdığında,isterse onu hemen bırakabilir!
  Pitbull'lar,yüzlerce nesildir,inatçılıklarıyla tanınırlar.Bulldoglar da inatçılıklarıyla tanınırlar..Kayıtlarda bulunan köpek saldırılarında;Pitbull'ların da,diğer köpekler gibi ısırıp bıraktıkları belirtilmiştir!

  Pitbull'ların çenesi 1-2 ton basar!
  Dobermanlar hakkında çıkan ısırma hikayeleri ile,köpeklerin ısırdıkları alana uyguladıkları basınç konusu aynı sıralarda 1970'lerin başında ortaya çıkmıştır.DObermanlar için belirtilen derece,400PSI'ydi,ve 600-1200 PSI'ye ulaşabilecekleri söylenmişti.Vahşi kutlarda basınç,600-2000PSI arasında değerlendiriliyordu.Gerçekte bu basınç hakkında hiç bir ilmi araştırma kayıtları yoktur.Bilindiği gibi Pitbull'lar,22-35 kg.arasında değişen kilolarıyla,bu ısırma basıncı arasında yer alan köpeklerdendir.Fakat,onlarla aynı klasmanda yer alıp Pitbull'ları geçen çok köpek vardır..Bunlara örnek;Malamutlar,St.Bernardlar ve Danualardır.

  ..PITBULL'LARA GÜVENİLMEZ!
  1884'te Vero Shaw'un yazdıklarına göre;bir Pitbull,içgüdüleri ile,karşılaştığı her köpeğe karşı agresif davranışlar ve üstünlük güdüsüyle hareket eder.Fakat çok az sayıda Pitbull,diğer hayvanlara karşı agresif davranışlar sergiler ve bu çok nadir sergilenen bir davranıştır!Yalnız bu,çok erken yaşlarda,köpek 6-7 aylıkken,karşılaşılabilecek bir durumdur.Bu yaşlardaki bir köpek,diğer hayvanları keşfetme merakıyla onlara yaklaşacak ve onlara üstünlüğünü kanıtlamaya çalışacaktır!Bu alası agresif davranışlara anında müdahale ederek,eğitimle bu davranışın devamlılığı engellenmelidir..

  Köpek eğitiminde en önemli faktör,köpeğin diğer hayvanlara ve insanlara nasıl davranması gerektiğinin öğretilmesidir!
  Tabi ki,Pitbull'ların bu saldırgan hareketleri hakkında yazılan yazıları,kulaktan kulağa yayılanları duyan bazı insanlar,bu köpekleri alıp yetiştiriyor ve başka hayvanlara saldırmalarını da normal olarak görüyorlar!

  Bu nedenle bizce,Pitbull'lara değil,bu mantıkta olan
  insanlara güvenilmemesi gerekliliğidir!


  Mastiff grubundaki tüm köpekler,sağlam,çevik,adaleli ve yetiştirildiklerinde sın derece tehlikeli,savaşçı ve öldürücü olabilirler!Pitbull'lar literatürde sadece kurban edilmişlerdir!!!


  Bizim kanımızca ve tecrübelerimize göre,her ırkın genel
  karakteristik özellikleri olduğu gibi,her bir köpeğin de,kendi kişiliği ve özellikleri vardır.Köpekler,şartlanmayla terbiye alır ve eğitilirler.Sahibine bağlı,sağdık bir ırkın köpeğini eğiterek ve fiziksel özelliklerini geliştirip kullanarak,istediğiniz amaca yönelik bir yapıya getirebilirsiniz!

  Bu köpeklerle amatör dövüşler için uğraşanların yanında,profesyonel eğitimciler ve Pitbull'ların üzerinden korkunç paralar kazanan insanlar vardır!Amaç bu olduğunda;yapısı amaca uygun bir sürü delirmiş köpek de yaratılmıştır elbette..
  Ama bu köpekler için de,emin olunuz ki,sakin bir evde büyüyen bir çocukla,aile yapısı bozuk,ilgisiz,dövülerek büyüyen bir çocuğun yetişmesindeki farkın aynısı geçerlidir!
  Pitbull'ların yüksekteki bir objeye zıplayarak onu yakalamaya çalışmak istemesi ve bu 'boğa burnu*'yakalama oyununu sevmesi,bunun insanlar tarafından suistimal edilmesini sağlamıştır!
  Emin olunuz ki; sırf çenesi sağlam diye'SAATLERCE 3 MT.DEKİ BİR AĞACIN DALINA DİŞLERİNDEN 4-5 SAAT KENETLENEN 'her köpek veya insan aşağıya sağ salim indiğinde;BULDUĞU İLK ŞEYİ PARÇALAMAK İSTEYECEKTİR!


  Staffordshire Bull Terrier
  Staffordshire Bull Terrier güçlü, kaslı bir vücuda sahip, boyutlarına göre oldukça kuvvetli ve hızlı bir köpektir. Özellikle çenesinin kuvveti ile ünlüdür. Düz bir kafatası, kısa burun yapısı ve belirgin derecede kaslı yanakları vardır. Yuvarlak gözleri kahverengi, burun ucu siyahtır.

  Boynu kısa ve kaslıdır. Ön bacaklar birbirinden uzak tutulur. Arka bacaklarda rudimenter 5. parmaklar uzaklaştırılır, ön bacaklardakilerin uzaklaştırılması ise isteğe bağlıdır.

  Kısa, sık ve düz tüylerden oluşan parlak bir kürk yapısı vardır. Renkleri siyah, mavi, açık kahverengi, bantlı veya beyaz desenli olabilir.


  Karakter

  Staffordshire Bull Terrier oyuncu, sevgi dolu, coşkulu ve çok kuvvetli bir ırktır. Güçlü bir mizah anlayışı olan, sevecen ve itaatkar köpeklerdir. Her ne kadar ürkütücü bir görüntüye ve Pit Bull'la karışan kötü bir üne sahip olsa da yeni insanlarla tanışmaktan heyecan duyan, sıcak köpeklerdir. Çocuklarla özellikle iyi anlaşan, kaba hareketlerden rahatsız olmayan belli başlı bir kaç ırktan biridir. Yalnız oynarken zarar vermek amacı olmasa da küçük çocukların üzerine atlayabilir, bu nedenle 8 yaşın üzerindeki çocuklarla oynaması daha güvenlidir. Staffordshire, zeki ve inatçı bir ıktır. Eğitimde kararlı ve ısrarcı bir tutum izlemek gereklidir. Staffordshire Bull Terrier, özellikle İngiltere'de profesyonel eğitim yarışmalarında itaat ve çevikliği ile en yüksek derecelerde yarışmaktadır. Özellikle yavru döneminde eşyaları çiğneme eğilimi bulunduğundan, çeşitli oyuncaklar verilerek eşyalara zarar vermesi önlenebilir. Yalnız bu oyuncakların çene yapısının kuvveti göz önünde tutularak kolayca parçalanıp yutmayacağı sağlam maddelerden üretilmiş olması gerekir. Tamamen korkusuz, hareketli ve son derece meraklı bir ırk olduğundan kendisine zarar verecek ortamlar ve olaylara, özellikle trafik kazalarına karşı çok dikkatli olunmalıdır. Stafford yabancılar için çekingenlik yaratan bir ırk gibi görünse de bekçilik ve koruma içgüdülerine sahip değildir. Yalnız halka açık ortamlarda asla tasmasız dolaştırılmamalıdır. Çünkü kendi ırkı ve bağlantılı ırklara karşı agresyon gösterebilir. Böyle durumlarda kontrol edilebilmesi ve tasmayı çekerken boynuna zarar gelmemesi için kalın bir boyun tasması kullanılması faydalı olur.

  Yaşam Ortamı

  Yeterli derecede egzersiz yaptırıldığında apartman dairesinde bakılabilir. Ev içinde oldukça aktif olan Staffordshire Bull Terrier küçük bir bahçede idare edebilir.

  Egzersiz İhtiyacı

  Fazlasıyla enerjik bir ırk olan Staffordshire Bull Terrier'in egzersiz gereksinimi oldukça fazladır. Halka açık alanlarda daima tasmayla dolaştırılması gerekir. Bahçede kaçabileceği bir nokta olmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Çünkü fazla korkusuz ve meraklı olan Staffordshire'ların bir çoğu trafik kazası sonucu yaşamını yitirmektedir.

  Bakımı

  Kısa tüylü olan kürkü fazla bakım gerektirmez. Sık sık fırçalanması ve gerektiğinde banyo veya kuru şampuan yapılması yeterlidir. Bir parça süet veya kadifeyle silerek tüylerinin parlak görünmesi sağlanabilir.

  Kökeni

  Staffordshire Bull Terrier 17. yy.da Bulldog ile zamanın Terrier ırkı köpeklerinin birleştirilmesi ile elde edilmiş orjinal "Bull and Terrier"dir. 19. yüzyılın Bulldogları ile İngiliz Terrierlerin birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan güncel Staffordshire Terrier atalarına (Bull and Terrier) çok benzer. Bu ırk 1800'lerin başında Amerika'ya getirildikten sonra daha büyük ve daha uzun boylu olmak üzere çapraz yetiştirmeye tabi tutulmuştur. Sonuçta ortaya çıkan köpekler "Amerikan Staffordshire Terrier" ve "Amerikan Pit Bull Terrier" olarak adlandırılmıştır. İngiltere'de kalan ve orjinal halini koruyanlar ise Bull terrierler içinde en küçüğü olan Staffordshire Bull Terrierdir. 1930'da köpek dövüşlerinin yasaklanmasıyla, ortadan kalkma noktasına gelen bu ırk, Joseph Dunn tarafından bir klüp altında toplanmış ve British Kennel Club tarafından kabul edilmesi sağlanmıştır. Staffordshire'larda kulak kesimine izin verilmeyerek, geriye doğru kıvrık veya yarı dik kulakları ırk özelliği olarak kabul edilmiştir. Bu özellik Staffordshire ırkının, Amerikan Staffordshire ve Pit Bull arasında boyut dışındaki en önemli farkıdır. Staffordshire Bull Terrier AKC tarafından 1974'te resmi olarak kabul edilmiştir.


  Karakter Özellikleri
  Başka köpeklerle geçinme
  Başka petlerle geçinme
  Çocuklarla anlaşma
  Yabancılara davranış
  İtaat seviyesi
  Eğitilebilirlik
  Koruma özelliği
  Egzersiz ihtiyacı
  Oyunculuk


  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Orta
  Yükseklik Erkekde 36 - 41 cm
  Yükseklik Dişide 33 - 38 cm
  Kilo Erkekde 11 - 17 Kg
  Kilo Dişide 10 - 16 Kg


  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
  Tüy Yapısı Tek tabakalı, Sık, Düz, Parlak.
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir fırçalama yeterlidir
  Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur, Gerektiğinde banyo, Kuru şampuan yapılabilir.
  Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
  Taşıdığı Renkler Siyah, Mavi, Açık Kahverengi, Beyaz, Bantlı veya desenli.


  Irk Özellikleri
  Kişilik Uysal, Zeki, Sevgi dolu, Coşkulu, İnatçı, Korkusuz, Meraklı.
  Kötü Huyları İnatçılık, Eşyaları kemirme.
  Yetenekli Olduğu Görevler Arkadaş, Bekçi
  Yaşadığı iklim Ilıman İklim
  En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Katarakt, HC&PHPV (göz hastalıkları), Nadiren Kalça çıkığı.
  Yaşam Süresi 10 - 16 Yıl
   
 8. OceanGray

  OceanGray >EbruzeN<

  Katılım:
  7 Nisan 2008
  Mesaj:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Dekoratör, İç Tasarım
  Şehir:
  Mabed

  Şu anda ünlü olan birçok sanatçının bu vaziyete gelmesini sağlayan gözlüklü bir king :)
   
 9. yekekekuva

  yekekekuva New Member

  Katılım:
  28 Mart 2013
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  BEYLER,

  Pitbull beslemekle ilgili kanunları okumayı ihmal etmeyin pitbull beslemeye başlmadan önce. Bildiğiniz gibi pitbull tehlikeli olabilen bir hayvan. Hem başka insanlara zarar vermemek hem de hukuki sıkıntılar yaşamamak için gerçekten bir pitbull'u eğitebilir misiniz iyi araştırın. Koruma köpeği olarak tek köpek pitbull değil, başka alternatiflere de bakın.
   

Bu Sayfayı Paylaş