Sansürlü sitelere limitsiz giriş

'Network ve İnternet' forumunda ugurkan07 tarafından 1 Mayıs 2006 tarihinde açılan konu

 1. ugurkan07

  ugurkan07 New Member

  Katılım:
  29 Nisan 2006
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  bildiğiniz gibi telekom bir çok siteye erişimi yasakladı.(duyduğuma göre 4000 site yasak listesinde )
  mesela ekşi sözlük, divxplanet. İşte bu sitelere girebilmenin yolu telekomun DNS adreslerini kullanmamaktı. trk-dns ayar diye bir program vardı. En hızlı DNS'i bulup kullanıyordu. Ancak bununda sakıncaları vardı. Kimin DNS'ini kullandığımızı bilmediğimiz için az da olsa tehlikeliydi. Banka sitelerinde işlem yapılıyor. DNS üzerinden herhangi bir paravan siteye ulaşmamız sağlanabilir ve tüm bilgilerimiz yabancıların ellerine geçebilir. Ama TreeWalk DNS programı sayesinde kendi DNS'imizi kendimiz kuruyoruz. Hem istenilen her siteye sorunsuz ulaşıyoruz, hemde DNS kendi bilgisayarımızda olduğundan isteklerimiz hemen cevaplanıyor ve sayfaların açılması süresi biraz daha azalıyor.

  Not: Megaupload sitesinede erişim engelli biliyorsunuz. bu programla siteye erişseniz bile Türkiye'ye ayrılan limit az olduğundan yine sorun yaşayabilirsiniz.(başka biryerde konusu olmuştu. sorulabileceği düşüncesiyle bu notu düştüm.)


  Yazı birebir olarak divxplanet sitesinden alınmıştır.


  Alıntı:

  Merhabalar,

  Sizlere DNS (Domain Name Server), türkçe adıyla Alan Adı Sunucusu, Alan İsimlendirme Sistemlerinden bahsetmek istiyorum. Nereden çıktı bu dediğinizi duyar gibiyim.Mesleği, hobisi veya ilgi alanı web servisleri olmayan arkadaşlar için hiç de ilgi çekici veya bilinmesi gereken birşey değil. Zaten çok da sıkıcı bir konu Öğrenilmesi bir tarafa anlatması bile pek zevkli değil.

  Zaten amacım teknik bilgilerle sizi boğmak da değil. Hatta teknik birşeyler de anlatmayacağım. Anlatıklarımın içersinde hatalı şeyler bile olacak. Bu yüzden konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlardan özürümü de peşinen dileyeyim

  Bu DNS denen şeytan icatı sistem sayesinde akılda kalması güç ip adreslerini ezberlemek zorunda kalmıyoruz. Aklımızda tutmamız gereken, sadece gitmek istediğimiz sitenin alan adı. Biz sitenin ismini, internet gezginimize yazıp sayfanın açılmasını bekliyoruz. Arkada ne olup bittiği bizi ilgilendirmiyor.
  Ama bu aralar arka planda olup bitenler bizleri de ilgilendirmeye başladı

  Bu alan adı sistemini, muhtarlıklara, telefon defterine benzetebiliriz. Tüm telefon defterini ezberlememize veya muhtarlıklarda ne kadar kayıt varsa bilmemize gerek yoktur. Lazım olduğunda gider sorar, adresi öğreniriz. Bizim yerimize tüm bu kayıtları tutan, organize eden kişiler, kurumlar vardır. Onların görevi sadece bu işi layığıyla yapmaktır. İşde bu muhtarlık işini internetde DNS sunucuları üslenmiş durumda. Tüm interneti alan adlarına ayırıp merkezi muhtarlıklar ve ona bağlı bölgesel muhtarlıklar, onlarada bağlı ucu taa mahalle muhtarlıklarına kadar varan bir muhtarlık zinciri kurulmuş durumda.

  Sizin kalkıp merkez muhtarlığa gitmenize gerek yok. Bu sistem sayesinde, mahallenizdeki muhtar amcaya gidip adını soyadını verdiğiniz kişinin adresini öğrenebilirsiniz. Artık adresini bildiğiniz kişiyide gider ziyaret edersiniz.

  Bu noktada, mahalle muhtarının istediğiniz adresi vermek istememesi gibi bir lüksüü DNS sisteminde yani internetde olamaz. Veya sizi yanıltmasıda olası değildir. Görevi; istediğiniz adresi size doğru şekilde vermektir. Sorduğunuz adres var olsa bile; böyle bir adres yok veya böyle bir adres var ama size veremem gibi bir yanıtla size geri dönemez. Eğer merkezde bir kayıt varsa bunu size iletmek zorundadır. Bunu sansürleyemez, bloklayamaz

  Ama Muhtarınız kafasına göre iş yapmayı seviyorsa, örümcek kafalıysa veya yetersiz birisiyse size keyfine göre hizmet verecektir. Bu yüzden gitmek istediğiniz adrese ya ulaşamayacak yada geç ulaşacaksınızdır.

  İşde bahsetiğim bu muhtar örneğine, telekomun dns sunucuları çok da güzel bir örnektir

  Son dönem popüler olan, site engeleme, sansürleme, bloklama, banlama artık adına nasıl anmak istiyorsanız anın bunun bir sonucudur. Kaydı ROOT DNS SERVER'lar da olan domainlere erişime keyfi bir şekilde engelemek sadece Türklere özgü bir yöntemdir. Madem ortada bir suç varsa ve keyfi hareket edilmiyorsa yansız ve tarafsız ortamlarda davanızı açınız ve o sitenin kaydını tamamen internetden sildiriniz. Elbetde bunu yapmak olasıdır. Ama yapabilmek için sağlam delilerle gitmeniz gerekir. Kafanıza göre savcılık veya mahkeme kararını 1 günde çıkartamazsınız. Bu işler sadece Türkiye'de olur

  Peki biz Türk insanı bu muameleye maruz kalmaya mecburmuyuz? Hangi siteye erişip erişemiyeceğimize, TTNET veya ISS'miz mi (servis sağlayıcımız) karar verebilir? Bizler internet de özgür olamazmıyız?

  Elbetde hayır. Her problemin bir çözümü olacağı gibi bununda bir çözümü mevcut. Birinci çözüm internet muhtarınızı değiştirirsiniz. Yasakcı DNS sunucuları yerine, düzgün çalışan DNS sunucularını kullanabilirsiniz.

  Yada;

  Madem muhtarınız yetersiz ve keyfi çalışıyor. O zaman kendi muhtarımız kendimiz oluruz. Aradan mahali ve bölgesel muhtarlıkları çıkartır direk Merkeze bağlı çalışırız. Böylece de hem özgür oluruz hem de istediğimiz adresleri hızlıca bulur interneti daha hızlı dolaşırız

  Bu alan adı sunucusu dediğimiz zımbırtıyı sadece kendimize ait olacak şekilde çalıştırabiliyoruz. Basit bir yazılımla kişisel bilgisayarımız kendi dnslerini kendisi çözüyor.

  Programın adı; TreeWalk DNS

  Web sitesi: TreeWalk Site

  Program indirme kısmı: İndirme sayfası

  Windows 2000, XP, 2003 için direk indirme linki: Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...


  Windows 2000, XP, 2003 için yansı 1: Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...

  Windows 2000, XP, 2003 için yansı 2: Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...


  Windows 95, 98, ME İşletim sistemleri için direk indirme linki: Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...

  Windows 95, 98, ME İşletim sistemleri için yansı 1: Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...

  Gelelim Win XP için kurulumuna;
  Kurulum çok basit ama genede kurmadan önce adımları görmek isteyebileceğinizi düşündüm.

  051111twdns.zip (1,19 MB (1.248.367 bayt)) hardiskimize indirdiğimizde Zip'li olduğunu görüyoruz. Zip'i açıp içersinden TreeWalk.exe yi uygun bir klasöre çıkaralım. Ardından TreeWalk.exe çift tıkladığımızda bizi aşağıdaki hoşgeldiniz penceresi karşılıyor.
  Kurulumun düzgün olması için TreeWalk bizi Antivirus ve Firewall programlarımızı disable etmemiz için uyarıyor. İsteneni yapıyoruz. Antivirsu ve firewall yazılımlarımızı kapatıp NEXT sekmesine tıklıyoruz.  bizi lisans sözleşmesi ekranı karşılıyor. I accept the agreement seçili yapıp sözleşmeyi kabul ederek NEXT sekmesine tıklıyoruz.  Önümüze yazılımla ilgili teknik açıklamalar ve uyarılar geliyor. Bize yeniden hafızada kullanımda bir yazılım bulunmaması gerektiğini hatırlatıyor. TreeWalk'ın Xp ve türevlerinde servis olarak çalışacağını. Dns caching işlemini gerçekleştireceğini öğreniyoruz. Kuruluma devam etmek üzere NEXT sekmesini tıklıyoruz.  Tekrar Next ile devam ediyoruz.  Karşımıza kurulumdan önce son bilgilerin verildiği pencere geliyor. Next ile devam ediyoruz.  Bu son ekranda kurulumun tamamlandığın, bilgisayarımızın başdan başlatılması gerektiğini görüyoruz.
  Eğer bilgisayarımızı yeniden başlatmaya hazırsak Finish i tıklıyoruz.

  Bilgisayarımız reboot oldukdan sonra eğer firewall yazılımı kullanıyorsak gerekli izinleri vermek durumundayız.

  Örneğin Zone Alarm;  verdiği bu iki uyarıda, remember this setting (ayarları anımsa) seçeneğini işaretleyip, Allow (izin ver) tıklayıp sorunsuzca çalışmasını sağladım.

  Hemen ardından daha önce giremediğim siteleri kontrol ettim. Artık hepsi sorunsuzca ve hızlıca geliyorlardı

  Yazılım otomatik bir şekilde; yerel ağ bağlantılarımda Tcp/IP ayarlarında dns sunucu ayarımı 127.0.0.1 yapmış.

  Eğer bir problemle karşılaşırsanız mutlaka bu kısmı kontrol edip, dns sunucu olarak kendi bilgisayarınızı işaret eden 127.0.0.1 nolu loopback, localhost denen ip'yi elle giriniz.
  Kendi kendimin muhtarı olmak kadar güzel birşey yok arkadaşlar

  [ALINTI]
  Yazı birebir olarak divxplanet sitesinden alınmıştır.


  olmaz ise
  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...
  AYRICA MEGAUPLAD LİNKLERİ İÇİN
  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...

  kullanabilirsiniz
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 11 Mayıs 2006
 2. husnu-sen

  husnu-sen New Member

  Katılım:
  29 Aralık 2006
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  henüz kullanmadım ama teşekkürler
   
 3. jevler35

  jevler35 New Member

  Katılım:
  17 Ocak 2006
  Mesaj:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  en altta verdiğin site megaupload için yaradı eline sağlık
   
 4. fırtına81

  fırtına81 New Member

  Katılım:
  7 Ağustos 2006
  Mesaj:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  ya bu program ,bağlanytıyı yavaşlattı sildim,siteleri açıyor ama ,bağlantıyı çok kurcalıyor.
   
 5. hasan_guze

  hasan_guze New Member

  Katılım:
  20 Ekim 2006
  Mesaj:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  thx dostum
   

Bu Sayfayı Paylaş