Temyiz Dilekçesi

'Ceza Dilekçeleri' forumunda fells2 tarafından 14 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. fells2

  fells2 Banned

  Katılım:
  3 Şubat 2008
  Mesaj:
  13
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Lawyer
  Şehir:
  Turkey

  Temyiz Dilekçesi
  Dosya Esas No: …/…
  Karar No: …/…
  YARGITAY ( ). CEZA DAİRESİ BAŞKANLIĞINA
  Sunulmak Üzere
  SULH CEZA MAHKEMESİNE
  ERZİNCAN
  TEMYİZ TALEP EDEN
  SANIK : Adı ve Soyadı, T.C. Kimlik No:
  Adres
  MÜDAFİİ : Avukat Adı ve Soyadı
  Adres
  SUÇ : Dinsel Tören ile Evlilik
  SUÇ TARİHİ : …/…/…
  TALEBİN KONUSU : Temyiz talebimizin kabulü ile iş bu hükmün bozulmasına karar verilmesi dileğidir.
  TEMYİZ NEDENLERİ:
  1- Mahkemenin verdiği karar usul ve yasaya aykırıdır. Erzincan yöresinde imam nikâhının nasıl olduğu konusunda görüş alınmadan geleneklerin ne olduğu sorulmadan sanıkların mahkûmiyetine karar verilmiştir. Müvekkilimin yaptığı imam nikâhı kanunumuzun kullandığı manada evlenme amacıyla yapılan ve evliliğin var olmasının asıl unsur olan imam nikâhı olmayıp, gelenekler gereği resmi nikâh yapılmadan önce dua okunmasından ibarettir.
  2- 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 230/5 maddesine göre “Aralarında evlenme olmaksızın, evlenmenin dinsel törenini yaptıranlar hakkında iki aydan altı aya kadar hapis cezası verilir. Ancak, medeni nikâh yapıldığında kamu davası ve hükmedilen ceza bütün sonuçlarıyla ortadan kalkar”. 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda da açıkça belirttiği gibi bu nikâhın imam nikâhı olması anlamında bir nikâh olması için evlenmenin dinsel töreni niteliğini taşıması gerekir. Oysa müvekkilim için asıl olan resmi nikâh olup, resmi nikâh ile evlilik öncesi gelenekler gereği dua okunması söz konusudur.
  3- Müvekkilim ve eşi dua okunduktan sonra resmi nikâh işlemlerine başladıklarını mahkeme aşamasında da dile getirmiştirler. Bu durumun da mahkeme tarafından araştırılması gerekirdi çünkü kanun da belirtildiği gibi medeni nikâh yapıldığında kamu davası ve hükmedilen ceza bütün sonuçlarıyla ortadan kalkar, böyle bir hüküm karşısında mahkemenin araştırmaları sonucu tarafların resmi nikâh yaptırma konusunda ciddiyetleri de ortaya çıkacaktır.
  SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda arz edilen nedenlerle ve tetkikiniz esnasında ortaya çıkacak sair nedenlerle temyiz talebimizin kabulü ile işbu hükmün bozulmasına karar verilmesini saygıyla talep ederim. …/…/…

  Temyiz eden sanık vekili
  Avukat Adı ve Soyadı
  İmza
   

Bu Sayfayı Paylaş