Tevrat, Zebur ve Kitab-ı Mukaddes Hakkında Bilgiler...

'İslam ve İnsan' forumunda DeRSaaDeT tarafından 1 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeRSaaDeT

  DeRSaaDeT Islambol

  Katılım:
  3 Şubat 2006
  Mesaj:
  20
  Ödül Puanları:
  0

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Birkaç tanımdan yola çıkalım... Bu konuda müslümanların pek bilinçli olmadığını düşündüğüm için bilgi verici bir konu açmayı uygun gördüm...

  Kitab-ı Mukaddes, Eski Ahit ve Yeni Ahit adında iki kısımdan oluşmaktadır.
  Bugün Türkçede İncil olarak anılan ve aslında sonradan Hz İsa (a.s)'ı görüp onun hayatını kaleme alanların anlattığı 4 kitapçıktan (4 farklı İncil) meydana gelen kısma Yeni Ahit veyahut İncil denir. Burada unutmamak gerekir ki Kur'anda adı geçen ve Hz İsa (a.s)'a gönderilmiş olan İncil bugün dünyada bulunmamaktadır. Yeni Ahit veya İncil adı verilen kitap 4 bölümden oluşmaktadır. Bunlar Matta (Matthew), Markos (Marcos), Luka (Lukas) ve Yuhanna (Johannes)'dır. Bu isimler bu değişik İncil tiplerinin yazarlarıdır. Dolayısıyla o İnciller yazarlarının isimleriyle anılmaktadır. Bunlardan Matta (Matthew) ve Yuhanna (Johannes) Hz İsa (a.s)'ın havarisidir, bunların dışındakiler ise diğer Yeni Ahit bölümlerinin yazarlarıdır. Yeni Ahit'i Hristiyanlar adı geçen bu adamların yazdığını kabul etmekle birlikte Tanrısal bir ilhamla yazdıklarına ve bu kitapların hepsinin doğru olduğuna inanırlar. Yeni Ahitte geçen 4 İncil çeşidine Kanonik (Tanrısal etkiyle yazılmış) İnciller denir. Yeni ahitin dışında var olan İncil çeşitleri ise Apokrif (Doğruluğuna güvenilmeyen) İnciller denir. Bir de 39 kitaptan oluşan Eski Ahit vardır. Bu durumu açıklamak gerekirse hristiyanlar Hz. Musa (a.s)'a gönderilmiş Tevrat ve Hz. Davud (a.s)'a gönderilmiş olan Zebur ve bunların dışında kalan 33 kitaba Eski Ahit demektedirler. Eski Ahit ve Yeni Ahit kelimelerinin anlamı Eski Antlaşma ve Yeni Antlaşma demektir. Yani Hristiyanlara göre Eski Ahid Yahudi peygamberleri ile Tanrıları arasında yaptıkları antlaşma anlamına gelmektedir. Yeni Ahid yani Yeni Antlaşma ise Hristiyanlar tarafından Tanrının Hz İsa (a.s) aracılığı ile insanlarla yeni bir antlaşma yapması manasına gelmektedir. Yahudiler bu sınıflandırmaya karşı çıkarlar. Onlara göre Yeni Ahit diye birşey olmadığı için Eski Ahite Eski Ahit denmesine şiddetle karşı çıkarlar. Onlar Eski Ahite Tanah demektedirler. Tanah ve Eski Ahit arasındaki temel fark ise kitapların sıralanışıdır. Burada bir nokta önemlidir. Yahudiler Hz Musa (a.s)'ı peygamberleri olarak kabul ettikleri halde Hz Davud (a.s)'ı Ben-i İsrail (İsrailoğulları)'in bir kralı olarak anmaktadırlar. Tanah 24 kitaptan müteşekkil iken bunların içerisinden sadece ilk 5 kitap Tevrattır. Bir de Hz Davud (a.s)'a gelmiş olan Zebur, Mezmurlar adı altında Tanah'ın içerisinde yer almaktadır.

  Kurana göre Tevrat, Zebur ve İncil olarak kabul edilen kitaplardan gerçek İncil bugün dünyada bulunmamaktadır. Tevrat ve Zebur ise muharref(tahrif edilmiş)tir. Son olarak konuyu bir ayetle bitirmek istiyorum.

  "Gerçekte Allah katında din, İslam’dır. Ancak kitab verilenler, kendilerine ilim geldikten sonra aralarındaki ihtirastan dolayı ayrılığa düştüler. Kim, Allah’ın ayetlerini inkar ederse; şüphesiz ki Allah, hesabı çabuk görendir."

  Âl-i İmran Suresi (İmran Ailesi Suresi) 19. Ayet (Ibn-i Kesir Meali)

  Derlemedir...
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Kasım 2011
 2. DarthErim

  DarthErim New Member

  Katılım:
  12 Aralık 2007
  Mesaj:
  3
  Ödül Puanları:
  0

  Eline sağlık oldukça tarfsız bir dille durumu anlatmışsın.
   

Bu Sayfayı Paylaş